משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

ארבע הערות בעקבות בחירתו של הנשיא האחד-עשר

3 ביוני, 2021 מאת ארנון · ניתן להגיב

יצחק (בוז'י) הרצוג הוא הנשיא הנבחר של מדינת ישראל, ובעוד שבועות אחדים יושבע ויכהן כנשיא האחד-עשר של ישראל. סיפורו וסיפור משפחתו מעלים מספר נקודות מעניינות בהקשר המשפחתי והגנאלוגי.

בדרכו של האב. יצחק הרצוג יכהן באותו התפקיד בו כיהן אביו, חיים הרצוג, אליו נבחר לפני כארבעים שנה. בהיסטוריה של מדינת ישראל רשומים מספר זוגות של הורים וילדיהם שכיהנו כחברי כנסת – למשל, שמואל דיין ובנו משה דיין, ובהמשך גם בתו של משה, יעל דיין; מנחם בגין ובנימין זאב בגין; יצחק שמיר ויאיר שמיר; יוסף (טומי) לפיד ויאיר לפיד; דוד לוי ואורלי לוי-אבקסיס; ועוד. בעולם הגדול זכינו כבר לראות זוגות של אב ובן שכיהנו בתפקיד הנשיא. מוכרת מאוד הדוגמה של ג'ור'ג ווקר בוש, נשיאה ה-43 של ארצות הברית, בנו של ג'ורג' הרברט ווקר בוש, שכיהן באותו התפקיד שתי קדנציות קודם לכן. ג'ון אדמס, הנשיא השני של ארצות הברית, הקדים בארבע קדנציות את בנו, ג'ון קווינסקי אדמס, שכיהן באותו התפקיד. אגב, הנשיא ה-23 של ארצות הברית, בנג'מין האריסון, היה נכדו של הנשיא התשיעי, וויליאם הנרי הריסון. בטוגו מכהן היום נשיא שגם אביו היה נשיא, וכך גם בסוריה ובעבר גם בקוריאה הדרומית. בהודו כיהנה ראשת ממשלה שאף אביה היה ראש ממשלה. ככלל, התופעה אינה נדירה.

עיסוק משפחתי. כפי שכתבתי כאן לפני מספר חודשים בהקשר של הזמר ליאור ייני ז"ל (תחת הכותרת "הגֶן האומנותי"), מוכרים לנו מקרים בהם תת-ענפים משפחתיים מזוהים עם עיסוק מסוים. תופעה זו מודגמת אצל משפחתה של רעייתו של הנשיא הנבחר, מיכל. אצל דודהּ של אשת-הנשיא-הנבחר, אורי אפק, בולט הקשר המשפחתי הספורטיבי: הוא עצמו היה ספורטאי, מאמן לאומי ושימש כמפקח על החינוך הגופני במשרד החינוך; רעייתו היא סופרטאית ומורה לחינוך גופני; אחד מבניהם הוא בעל דוקטורט בחינוך גופני; ובתם נשואה לכדורגלן עודד מכנס.

בשם הסב, ומאותו השבט. הנשיא הנבחר נקרא על שם סבו, יצחק אייזיק הלוי הרצוג. מכאן גם נובעת שייכותו לשבט הלוי – שיוך שעובר לאורך הדורות מאב לבן. יואל הרצוג, אחיו של הנשיא הנבחר, נקרא על שם הסבא-רבא, יואל לייב הלוי הרצוג. התופעה הזו – קריאה על שם אב קדמון – נפוצה מאוד ביהדות. לעבדכם הנאמן יש אח שקרוי על שם סבו ודוד שקרוי על שם סבו ודוד אחר שהיה קרוי על שם סבו; ואגב, גם עבדכם הנאמן צאצא לשבט הלוי. לפיכך, לא ייפלא שגם נשיאי עבר נקראו על שם סבם או אבי-סבם: עזר ויצמן (על שם סבו מצד אביו), זלמן שז"ר (על שם אביה של סבתו מצד אמו), וגם הנשיא הנוכחי, ראובן (רובי) ריבלין, קרוי על שם אבי-אביו.

בקיצור, שם משפחה. אמו של הנשיא הנבחר, אורה, נולדה למשפחת אמב"ש, ראשי תיבות של "אני מאמין באמונה שלמה". שמות משפחה רבים נגזרים מראשי תיבות. שם המשפחה אזולאי נגזר כראשי תיבות של הפסוק "אשה זונה וחללה לא ישא" (ויקרא, כ"א, ז'), המדגיש את אחד האיסורים על כהנים – כלומר, זהו שם משפחה שאפיין כהנים. דוגמה מוכרת יותר היא כ"ץ (כהן צדק), דוגמה מוכרת פחות היא השם הילולה/הילולא/גילולה/גילולא, שמקורו בשם הילולע, ראשי תיבות של "הגדול יהיה לאלף והצעיר לגוי עצום" (ישעיהו, ס', כ"ב), ששימש כשם קוד למשפחות שהסתירו את יהדותם בתקופת האנוסים בספרד. דוגמה מאלפת לשם משפחה שהוא ראשי תיבות היא השם שז"ר, שמו של נשיא המדינה השלישי, ראשי תיבות של שמו המלא הקודם, שניאור זלמן רובשוב.

Share

ניתן להגיב↓

  • עדיין אין תגובות...ניתן להגיב על ידי מילוי הטופס למטה.

השארת תגובה