משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

(Corona (take 2

6 באפריל, 2020 מאת רוני · 2 תגובות

על רקע הקשיים הרבים שבעריכת בדיקות לזיהוי חולי קורונה בארץ, בלטה באופן מיוחד, יוזמה של חברת הגנאלוגיה הישראלית MyHeritage.

לפי פרסומים בעתונות, חברת מיי הריטג' הציע למשרד הבריאות הישראלי, להפעיל את הקשרים העסקיים המתהווים לה עם חברת הגנטיקה הסינית BGI. חברת ההיי טק הישראלית, הציעה להקים מעבדה חדשנית לביצוע בדיקות קורונה, שבה ניתן יהיה לבצע כ- 10,000 בדיקות ביום.

כידוע, חברת מיי הריטג' מציעה בדיקות DNA לבדיקת קשרים משפחתיים, בדומה לחברות FamilyTreeDNA, Ancestry ו- 23andMe .

בבלוג של Roberta Estes (מדענית ובעלת עסק ליעוץ בנושא פענוח תוצאות בדיקות DNA גנאלוגיות), התפרסם פוסט תחת הכותרת DNA Testing Sales Decline: Reason and Reasons בחודש פברואר ש.ז. (2020) בו היא תארה מגמה של ירידה ניכרת במספר בדיקות ה DNA הגנאלוגיות הנערכות בעולם ובמכירת ערכות בדיקה. היא מעריכה כי שתי החברות אנססטרי ו- 23 אנד מי מכרו (ביחד) 26 מיליון ערכות בדיקה, ואילו חברת פמילי טריי דנא ומיי הריטג' (ביחד) מכרו 4-5 מיליון ערכות.

היא מעריכה שהירידה נובעת ממיצוי השוק ומכך שמדובר בתקבול חד פעמי ולא בדמי מנוי.

לדבריה, אחת הדרכים שהחברות מצאו על מנת לקדם את עסקיהן כאשר נוכחו שהם מיצו את השוק, היא הצעה ללקוחותיהם לבצע בדיקות DNA בריאותיות, בהסתמך על הדגימות שכבר נתקבלו בעבר.

כאמור, לאחרונה הציעה מיי הריטג' למשרד הבריאות כי תקים את המעבדה ותסייע במאמץ הלאומי למיגור הקורונה.

פרוייקט זה מתווסף לפרוייקטי מצווה רבים ואחרים של החברה, כמו הקמת מאגר גנטי לאיחוד משפחות ילדי תימן, מזרח והבלקן של ילדים חטופים. אינני בקיא בפרטי הפרוייקט, אבל הבנתי שחברת מיי הריטג' תרמה כמות ערכות לא מבוטלת לטובת הפרוייקט והעמידה את כח האדם הנדרש לביצוע, על חשבונה.

הידיעה בדבר הקמת המעבדה גררה פרסומים לגיוס כח אדם. קבוצות הפייסבוק הגנאלוגיות הוצפו בפניות של אנשים שביקשו להצטרף למאמץ הלאומי. הנה דוגמא לפרסום מקבוצת הפייסבוק גנאלוגיה בישראל – בית לחוקרי שורשים משפחתיים של הגנאלוגים אסתר לוינסון הוכפלדר ו- מתן שגב:

על רקע פעילותה של מיי הריטג' בתחום ה DNA הגנאלוגי, ניתן להבין את החששות שהועלו, בדבר זליגה אפשרית של הדגימות שינטלו לצורך אבחון קורונה לבין שאר עסקי החברה.

חברת מיי הריטג' מצידה הבהירה, כי מדובר בסוג בדיקה שונה לחלוטין, וכי מהדגימות שנוטלים לצורך בדיקת הקורונה, לא ניתן להפיק בדיקות DNA לצרכים גנאלוגיים, וכי הדגימות יושמדו והיא אף הסכימה לפיקוח על כך. כן צוין כי לא קיים חשש לניצול המידע בידי החברה הסינית.

אולם, ממש בימים האחרונים התבשרנו כי הפרוייקט הוקפא.

ביטוי לחששות שהועלו בדבר שימוש לא נאות בבדיקות ובתוצריהן, ניתן בכותרת הראיון שפורסם אמש (5.4.2020) ב"גלובס" עם מייסד מיי הריטג' והמנכ"ל שלה, גלעד יפת: "מנכ"ל מיי-הריטג': "אין לנו כוונות אפלות. לא נפיק מידע נוסף מבדיקות הקורונה".

גלעד יפת (הצילום לקוח מהכתבה ב"גלובס" והצילום הוא של: MyHeritage)

כידוע, חוק מידע גנטי, תשס"א-2000 אוסר ביצוע בדיקות גנטיות לשם קביעת קרבה משפחתית. האפשרות היחידה לערוך בדיקה כזאת בישראל, היא על פי צו בית משפט.

בראיון מציין מר יפת:

"האינטרס שלנו הוא שנקים מעבדה ביחד כפי שהם רצו, אבל בישראל ולא באירופה. עוד כמה שנים, כשהקורונה תיגמר, נוכל לנצל חלק מהתשתית ולעשות הסבה לבדיקות דנא".

כדאי לעקוב. הנושא צריך לעניין כל מי שעוסק בגנאלוגיה בארץ.

Share

2 תגובות↓

השארת תגובה