משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

ריקוד החידושים הגנאלוגי-טכנולוגי

31 באוקטובר, 2019 מאת ארנון · ניתן להגיב

בשיר "טנגו אחרון", אשר כתב מאיר גולדברג, הלחין מיקי גבריאלוב וביצעה הראלה בר, מתואר מהלך הריקוד כ"צעד קדימה, שניים אחורה". מהלך הטנגו שימש במשך השנים כמטפורה לתהליכים שלא מצליחים להתקדם בכיוון הרצוי. למזלנו, תהליך השילוב של טכנולוגיה מתקדמת בשדה הגנאלוגיה הואץ משמעותית בשנים האחרונות, וכמעט תמיד הוא מתקדם רק בכיוון הרצוי. אחד הגורמים העיקריים להאצה הטכנולוגית של השנים האחרונות הוא התחרות בין שתי ענקיות הגנאלוגיה המסחרית – "אנססטרי" ו"מיי הריטייג'". (כלומר, כמו ש"צריך שניים לטנגו," ברור שגם למירוץ חימוש-טכנולוגי צריך שניים.)

בהקשר הזה, מעניין לבחון את ההודעה של אנססטרי מלפני מספר ימים, בנוגע לחידוש האחרון שלהם: חיפוש חכם בהודעות פטירה (Obituaries). על מנת להדגיש היבטים שונים וחדשניים של הפיתוח הלה, נאלצו בחברה לנסח כותרת ארוכה כל כך שעד שתסיימו לקרוא אותה כבר בטח יכריזו שם על פיתוח חדש:

Powered By Cutting-Edge Machine Learning Technology, Ancestry® Debuts the World’s Largest, Searchable Online Obituary Collection, Providing Members with Even More Details about the Ancestors Who Shaped Their Past

חשוב לשים לב לשימוש במונח "Machine Learning", שנועד לנצל את הבאזז שקיים בעת האחרונה סביב התחום הזה. חשוב לשים לב לשימוש במילה "Debuts", אשר מעיד, לכאורה, על משהו ראשוני, אם כי הסבך המילולי שמופיע מיד לאחר המילה הזו מצהיר בפועל על חידוש מאוד מאוד ספציפי; זהו לא המאגר הגדול ביותר של הודעות פטירה, ולא המאגר הגדול ביותר של הודעות פטירה מקוונות, אלא המאגר הגדול ביותר של הודעות פטירה מקוונות הניתנות לחיפוש. כמובן, ללא השימוש במונח הטכנולוגי, אין בכך חידוש, שכן מאגרים גדולים של הודעות פטירה היו קיימים כבר קודם לכן. ואכן, הסיפא של הכותרת מסבירה כי כעת ניתן ללמוד יותר על האנשים המופיעים בהודעות הפטירה.

כאשר קוראים את תוכן ההודעה, התמונה מתבהרת. באמצעות טכנולוגיה מתקדמת, הצליחו בחברה לזהות בתוך דפי עיתונים את החלקים בהם מופיעות הודעות פטירה, ולאחר מכן – לחלץ מתוכן מידע אודות הנפטר, למשל, שמות של הנפטר ושל בני משפחתו, קשרי משפחה, תאריכים ומקומות. בהמשך לזאת, ניתן לאנדקס את הפרטים הללו ביחד עם פרטי הנפטר (ופרטי העיתון, כמובן) ולהוסיף אותם לשדות חיפוש במנוע המורכב של החברה. וכל זה נעשה באופן אוטומטי!

השימוש בטכנולוגיה מתקדמת לקידום המחקר הגנאלוגי הוא חשוב ומבורך ביותר, וניכר שב"אנססטרי" אכן צעדו צעד אחד קדימה בכיוון הנכון. ועם זאת, מעניין לבחון את הצעד החדש לאור הצעד הקודם של המתחרה, "מיי הריטייג'".

לפני למעלה משלוש שנים, בישרו ב"מיי הריטייג'" על הפיתוח החדש-דאז שלהם, "התאמות ספרים" (Book Matching). בהודעה של החברה קיבלנו הסבר מעניין אודות האופן בו הם מנצלים טכנולוגיה מתקדמת לסרוק ספרים (שכבר נסרקו דיגיטליים), ולחלץ מתוכם מידע על אנשים. ברגע שאותר קטע המזכיר אדם, האלגוריתמים של החברה מחפשים בו ובסביבתו מידע נוסף על אותו אדם, ובפרט מידע על בני משפחה, קשרים משפחתיים, תאריכים ומקומות. הפרטים הללו מאונדקסים ביחד עם פרטי האדם (ופרטי הספר, כמובן), ומתווספים למנוע ההתאמות המורכב של החברה. וכל זה נעשה באופן אוטומטי!

והנה לכם ריקוד החידושים הגנאלוגי-טכנולוגי במלוא יופיו. שתי החברות המובילות מתחרות על ליבנו (ובעצם, על כיסנו), ובתוך כך מתקדמות, צעד אחר צעד, באופן שמשפר את יכולות המחקר הדיגיטלי והאנושי. במקרה דנן, הצעד של "אנססטרי" מגיע למעלה משלוש שנים לאחר הצעד של "מיי הריטייג'". ייתכן ובמקרים אחרים המצב מתהפך.

* * *

לפני כשבע שנים, פרסמתי כתבה ברבעון של ארגון הגנאלוגים המקצועיים, ובה תיארתי את האופן בו משפיע האינטרנט באופן דרמטי על שדה המחקר הגנאלוגי. בסוף הכתבה, חזיתי את ההתפתחויות שעתידות עוד לבוא. אחת התחזיות קלעה, תוך זמן קצר, למה שאכן קרה בפועל.

תחזית נוספת באותו המאמר נגעה לחיפוש סמנטי, המאפשר למכונה "להבין" טקסט, ולנו – המשתמשים – להשתמש ביכולת הזו כדי להריץ שאילתות חיפוש שאינן מבוססות רק על טקסט, אלא גם על משמעותו ועל קשרים בתוכו. למשל, דמיינו בנפשכם שנוכל לחפש אחר "משה, בעלה של חיה, שנפטר בגיל 50 (בערך) והותיר אחריו חמישה ילדים". חיפוש כזה יכול בהחלט להיות תולדה של שיחה עם קרוב משפחה, בנסיון לאתר קרוב משפחה אחר. על מנת לאפשר חיפוש כזה, המכונה צריכה, ראשית, להבין את השאילתה (וכבר הדגמתי בפוסט אליו קישרתי קודם לכן כי בימינו זה לא מדע בדיוני); לאחר מכן, היא צריכה להיות מסוגלת להריץ אותה. היכולות שמפגינות היום "מיי הריטייג'" ו"אנססטרי" – כפי שבאות לידי ביטוי בחיפושים החכמים שלהם בספרים ובהודעות פטירה – מראות שגם הצד השני של המטבע כבר אינו רחוק מן המציאות.

Share

ניתן להגיב↓

  • עדיין אין תגובות...ניתן להגיב על ידי מילוי הטופס למטה.

השארת תגובה