משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

(גם) לבני הדודים שלי יש כנסיה! או: הותיקן לא עונה

12 בספטמבר, 2019 מאת רוני · ניתן להגיב

עופר אדרת דיווח ביום שישי האחרון (6.9.2019) בעיתון "הארץ" ("הכנסייה של היהודייה לא מספקת מחילה"; הארץ, עמ' 23) על כך שקרקע שהיתה בבעלות ניצולת שואה, הועברה לבעלות הכנסיה המקומית. למרות פסקי דין פולניים שקובעים שביתה של ניצולת השואה היא הבעלים של המגרש, מסרבת הכנסיה להחזיר את הרכוש. עוד דיווח אדרת כי, בצעד חריג, הוחלט לפתוח את התיק מחדש, תוך שנרמז, כי השלטון משפיע על התוצאה.

ברקע, מסופר, כי השכן, אשר הציל את בעלת הקרקע והוכרז כחסיד אומות העולם, טיפל בהשבת הקרקע עבורה לאחר המלחמה. ביתה טוענת, כי הוא בגד בה, טען שהבעלים נעדרים (למרות שהיה בקשר איתם) והעביר את הקרקע לכנסיה.

אדרת פותח את הכתבה כך:

ד"ר אן דריליך היא כנראה היהודייה היחידה בעלום שמחזיקה כנסייה בבעלותה. לפחות על הנייר, כלומר".

אז"ש (אז זהו שלא)- בעיירה ההונגרית קישוורדה (שעליה כבר כתבתי מספר פעמים, כמו גם: "באוזניי שמעתי בקישוורדה את השקט הנמשך, הממלא את החסר" (17.4.2018) שכן ביתם של חיים ורייזל שונפלד. היה זה בית רחב מידות, ששכן על מגרש נאה במרכז העיר. בבית זה גידלו חיים ורייזל את ילדיהם, וביניהם דודתי האהובה מרים ("מימי") ואחיותיה טובי ואיבי.

לפני מספר חודשים הוזמנתי לארוחת ערב אצל בני הדודים של בני הדודים שלי. את הקשר המשפחתי "בני הדודים של בני הדודים" לא תמצאו באף לא טבלה לחישוב קירבה משפחתית אחת. בקיצור, אלו הם בני הדודים של בני הדודים שלי, מהצד השני. אבא שלי היה אח של אבא שלהם. ואילו בני הדודים האחרים הם הילדים של אחותה של אמא שלהם.

אז בני הדודים המקסימים של בני הדודים שלי הזמינו אותי לארוחת ערב על הגג שלהם. ביתם חזרה משוודיה והיא ערכה שם מחקר על סבתה טובי ואחיותיה (שהגיעו לשוודיה לאחר השואה בתיווך הצלב האדום).

ואז…. סיפרו לי בני הדודים של בני הדודים, יחד עם בני הדודים, את הסיפור הבא:

לפני שנים רבות הם נסעו לביקור בקישוורדה. הם איתרו את הבית של הסבים שלהם. הם גילו ששכנה מקומית השתלטתה עליו. היא סרבה לפתוח להם את הדלת (שלא לדבר על להכניס אותם פנימה).

לפני זמן לא רב הם ביקרו שוב בקישוורדה והופתעו לראות שהבית של הסבים שלהם שופץ. כשהם התקרבו והציצו דרך החלונות הנאים הם גילו שהחלל הפנימי מלא בספסלים. ואז… הם גם גילו צלב…. וכך הסתבר להם שהשכנה שהשתלטה על הבית, ציוותה אותו (במותה) לכנסיה!

הכניסה שיפצה והקימה במקום …. כנסיה.

בני הדודים שלי ובני הדודים שלהם נדהמו, אך טכסו עצה: הם כתבו לאפיפיור פרנציסקוס מכתב ובו הם הודיעו לו שהם מוכנים לתרום את הבית לכנסיה, בתנאי שיוצב שלט בכניסה שמציין את שמה של המשפחתה שהתגוררה בו וכי המשפחה תרמה את הבית.

הכס הקדוש טרם הגיב.

מקור התמונה: מאת Casa Rosada (Argentina Presidency of the Nation), CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41540543

Share

ניתן להגיב↓

  • עדיין אין תגובות...ניתן להגיב על ידי מילוי הטופס למטה.

השארת תגובה