משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

אלכסנדר תמיר – פונאר – עובדות

16 באוגוסט, 2019 מאת רוני · תגובה אחת

קיראו בבקשה את הידיעה הבאה מאת תמר טרבלסי חדד בעיתון ידיעות אחרונות מהיום (16.8.2019):

ועתה, עזרו לנו למצוא את השגיאות בידיעה שחיברה העיתונאית תמר טרבלסי חדד.

על פי הידיעה פרופ' תמיר הלך לעולמו בגיל 88. לפיכך, שנת הלידה המחושבת שלו היא 1931. הידיעה לא מציינת את מקום לידתו של פרופ' תמיר, אולם היא ממקמת אותו בגטו ווילנה ("שבפולין").

כמה מילים על וילנה:

וילנה (Vilnius) ידועה היום כעיר הבירה של רפובליקת ליטא (Lithuania ובליטאית Lietuvos Respublika). היא היתה המרכז של הדוכסות הגדולה של ליטא במשך שנים והיתה בירת האיחוד הפולני ליטאי. בשנת 1795 היא נכבשה על ידי רוסיה. לאחר תם מלחמת העולם הראשונה והקמת מדינת ליטא העצמאית, היא הועברה לידי ליטא (בשנת 1920), אולם נכבשה ע"י גנרל פולני מורד שהקים באזור מדינה שהוא קרא לה "מדינת ליטא המרכזית" והיא אף סופחה לפולין וחבר הלאומים הכיר בה כשייכת לפולין.

ב- 1939 נכבשה וילנא ע"י הרוסים ולאחר זמן קצר הועברה לידי ליטא.

הצבא הגרמני כבש את וילנה ב- 1941 ויהודי וילנה רוכזו בשני גיטאות. מרביתם נרצחו בבורות הענקיים שבפונר (Paneriai) הסמוכה.

בגיטאות התקיימה פעילות תרבותית ענפה, לרבות פעילות מוסיקלית.

במסגרת הפעילות המוסיקלית שבגטו, הגיש אלכסנדר וולקוביסקי הצעיר (שהיה כבן 11-12) יצירה לתחרות וזכה בפרס הרביעי. אביו כתב מילים ואילו שמרקה קצ'רגינסקי תרגם את המילים ליידיש והוסיף שני בתים נוספים. השיר זכה לפרסום בזמן אמת, בדומה לשירים אחרים, כמו השיר "העיירה בוערת".

אז מה הבעיה עם הכתבה של העתונאית ת' טרבלסי חדד?

אמנם טכנית פרופ' תמיר נולד בוילנה כאשר היא היתה חלק מפולין. אני לא מתווכח עם זה (למרות שזה לא נאמר בכתבה). במקורות אחרים (כמו באתר האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, בה הוא לימד) כתוב שהוא נולד "בעיר וילנה שבפולין".

אולם, בניגוד לנאמר בכתבה הגרמנים לא נכנסו ל"וילנה שבפולין" אלא לוילנה שהיתה באותה עת תחת כיבוש סובייטיי. גם על זה אפשר להבליג.

אולם כניסת הגרמנים לוילנה והקמת הגטאות היתה ב- 1941 ולא ב- 1945. וילנה שוחררה ע"י הצבא האדום ב- 13.7.1944.

כתבנו בעבר על מעידות הסטוריות בכתבות עיתונאיות (לדוגמא: קארל באר ("הודה מרתה", פוסט מיום 5.12.2015). כתבה מקבילה בעיתון הארץ לא נפלה בפח הזה.

אז, שוב, בבקשה – תנו לנו עובדות נכונות בכתבות עיתונאיות. במיוחד כשהן כה טריוואליות.

ואם תרצו, תקראו את הביוגרפיה המשפחתית שלו באתר של "יד ושם": אלכסנדר תמיר באתר יד ושם.

הביצועים המפורסמים ביותר של השיר פונאר הם של חוה אלברשטיין (באידיש) ושל צילה דגן (בעברית). צילה דגן (אחת הזמרות הכי טובות והכי מגוונות שהיו לנו) ראויה לפוסט נפרד, אבל עד אז, תקשיבו לביצוע הנפלא והמרגש שלה ל"פונאר":

ואלו היו גם מילות הסיכום של עו"ד גדעון האוזנר במשפט אייכמן:

Share

תגובה אחת↓

השארת תגובה