משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

מצד שני, עוד הפתעת בחירות

4 בנובמבר, 2018 מאת ארנון · ניתן להגיב

לפני כמה ימים, פרסמתי כאן אודות התגלית המעניינת שהאירה אצלי באור חדש את מהומת הבחירות המקומיות. ספוילר אלרט: גיליתי שסבי, אביו של אבי, אהרון הרשקוביץ ז"ל, איש זכרון יעקב, היה מועמד ברשימה למועצה המקומית בבחירות שנערכו בשנת 1950 (הבחירות הראשונות לרשויות המקומיות).

והנה, בחלוף ימים ספורים בלבד – הבנתי כי לא רק שלילדיי היה סבא-רבא אחד שהיה פעיל בפוליטיקה המקומית, אלא שהיו להם שניים כאלו!!!

* * *

במסגרת ההכנות לביקור בארץ של דודה של זוגתי (אחות-אביה), הצעתי לדודה סיור מודרך בזכרון יעקב. הדודה הסכימה, ואני שמחתי. בבוקר הנסיעה, החלטתי לחפש במאגר עיתונות יהודית היסטורית, שמא אביה של הדודה (שהוא סבהּ של זוגתי) מוזכר שם באיזושהי ידיעה. תוך שניות אחדות איתרתי שם פרסום נישואין של הוריה של הדודה, משנת 1959. תוך כמה שניות נוספות, איתרתי שם עוד ידיעה אשר הזכירה את אבי-הדודה. והיו שם עוד כמה ידיעות, אך לא הייתי בטוח שהאדם המוזכר בהן הוא אכן האדם אליו אני מתכוון.

החיפושים שלי התמקדו באליהו חנא, שהוא אביה של הדודה, אביו של חמי וסבה של זוגתי. ידעתי כי הוא התגורר בבאר שבע. והנה, כמה מן הידיעות שמצאתי – משנות ה-70 של המאה ה-20 – מזכירות אדם בשם זה בהקשר של המועצה המקומית באר שבע. הנה, למשל, ידיעה בשנת 1976, מן העיתון "מעריב", אשר מזכירה את חבר המועצה אליהו חנא:

כיוון שלא הייתי בטוח אם מדובר באותו אדם, וכיוון שרציתי להפתיע את אביה של זוגתי, פניתי אליה, כדי לבדוק אם סבה ז"ל אכן היה חבר מועצה בבאר שבע. תשובתה היתה מהירה:

כיוון שכך, וכיוון שרציתי לחסוך לעצמי פדיחות, הדפסתי רק את שתי הידיעות הבטוחות ולקחתי עמי ליום הבילוי המשותף עם הדודה. כשנכנסתי לרכב, הצגתי את ממצאיי בפני הדודה, והיא התרגשה מאוד. אמה עדיין בחיים, וכבר היא דמיינה איך תגיב אמה כשתראה את פרסום הנישואים מלפני שישים שנה כמעט.

"היו עוד כמה תוצאות," אמרתי להם, אבל לא הייתי בטוח שמדובר באותו אליהו חנא. אביה של זוגתי נזעק: "היה רק אליהו חנא אחד!". הסברתי: "מצאתי פרטים על מישהו בשם הזה שהיה חבר מועצה בבאר שבע…", ולפני שהספקתי לסיים המשפט – הוא קפץ (טוב, הוא לא באמת קפץ, כיוון שהוא נהג): "כמובן! הוא היה חבר מועצה ותיק, מטעם אחדות העבודה! הוא היה חבר טוב של אליהו נאוי". (אליהו נאוי היה ראש העיר השלישי של באר שבע, כיהן בתפקיד במשך 23 שנה, בין השנים 1986-1963 – תקופת הכהונה הארוכה ביותר של ראש עיר בבאר שבע.)

וכך, נולדה לה ברגע אחד הידיעה כי לילדיי היה עוד סבא-רבא שהיה פעיל בפוליטיקה המקומית במקום מגוריו. עד לפני ימים אחדים, חשבנו שמדובר רק על סבא שלי, שהיה מעורב בביצה הפוליטית בזכרון יעקב מטעם תנועת "חירות". ועכשיו, בצד השני של המדינה, בצד השני של המשפחה, בצד השני של המפה הפוליטית – התגלה כי גם סבהּ של אשתי היה כזה.

Share

ניתן להגיב↓

  • עדיין אין תגובות...ניתן להגיב על ידי מילוי הטופס למטה.

השארת תגובה