משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

מועד חדש בא למדינה

2 בנובמבר, 2017 מאת רוני · תגובה אחת

ביום 7.8.2017 פורסם חוק חדש: חוק יום הניצחון על גרמניה הנאצית, תשע"ז-2017. חוק זה בא בעקבות חוק מעמד ותיקי מלחמת העולם השניה, תש"ס-2000​ (תודו שאף פעם לא שמעתם על החוק הזה!). חוק מעמד ותיקי מלחמת העולם השניה תיקן בזמנו את חוק יד ושם וקבע (בסעיף 2א לחוק יד ושם), שיום הניצחון על גרמניה הנאצית יצויין.

החוק החדש קובע שמטרתו:

לקבוע יום לציון ניצחון בעלות הברית על גרמניה הנאצית ולהנציח את זכר גבורת הלוחמים מקרב בעלות הברית, בדגש על גבורת הלוחמים היהודים.

וכי מעתה ואילך:

מדי שנה ביום 9 במאי יקוים יום לציון ניצחון בעלות הברית על גרמניה הנאצית

אז מעכשיו ואילך יצוין במחנות צה"ל ובבתי הספר ביום 9.5 יום הניצחון ויוקדש זמן ללימודים נושאים הקשורים לנושא זה.

המורים שבין הקוראים מתבקשים להכין מערכי שיעור מתאימים!

ולמה דווקא 9.5? למה לא 8.5? אז הנה ההסבר המדויק שמספקת לנו האנציקלופדיה החופשית ויקיפדיה:

יום הניצחון – ויקיפדיה

במערב אירופה ובמזרחה מציין יום הניצחון את כניעת גרמניה הנאצית, ב-8 במאי 1945, וסיום מלחמת העולם השנייה. בחבר המדינות ובמדינות נוספות שהשתייכו בעבר לברית המועצות נהוג לציין את יום הניצחון ב-9 במאי בכל שנה. ב-7 במאי 1945 חתם הגנרל אלפרד יודל, מפקד המבצעים בפיקוד העליון הגרמני, על כתב הכניעה של הצבא הגרמני, במטהו של דווייט אייזנהאואר, המפקד העליון של בעלות הברית באירופה. ואולם על פי דרישתו של סטלין נערך ב-8 במאי, מעט לפני חצות, טקס כניעה נוסף, שבו חתם וילהלם קייטל יחד עם עוד שני בכירים בוורמאכט על כתב כניעה בברלין. בשעה זו במוסקבה ובארץ ישראל התאריך היה כבר 9 במאי.

אז אנחנו ממשיכים את המסורת הרוסית…. ואם כבר, אז החוק הבא בסידרה זו בטח ישנה את המונח "מלחמת העולם השניה" (1939-1945) ל"מלחמה הפטריוטית הגדולה" (1941-1945). מבחינת הרוסים, מלחמת העולם השניה התרחשה בין השנים 1941 ו – 1945 וזה הספיק להם לגמרי.

 

 

 

Share

תגובה אחת↓

  • 1 שרונה // 8 מאי, 2022 בשעה 21:51

    אהבתי את השנינות!
    תודה על ההפניה:)

השארת תגובה