משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

סטטיק ויעלון: שני בשלישי

27 במרץ, 2017 מאת ארנון · 3 תגובות

קירבה משפחתית בין ידוענים היא עניין חדשותי, ואפילו אנחנו כבר נדרשנו לכך בעבר. לכן, לא ייפלא כי מה שפירסם הזמר סטטיק (לירז רוסו) בחשבון האינסטגרם שלו הפך מיד לידיעה חדשותית לוהטת. לצד תמונה שלו עם אמו, עם המנהל האמנותי שלו (אורון כלפון) ועם הרמטכ"ל והשר לשעבר, רא"ל (מיל.) משה (בוגי) יעלון, כתב סטטיק כך:

הרבה שואלים איך האסטרטגיה שלנו עובדת.. אז הרבה בזכות הדוד האהוב שלי. מזהים אותו עם אורון ואמא שלי בתמונה?

וכך, התחילו לגלגל עורכי החדשות את הידיעה כי יעלון הוא דודו של סטטיק, כלומר סטטיק הוא אחיינו של יעלון. הנה, למשל, הידיעות באתר ערוץ 7  ובוואלה!. תחקיר קצר העלה כי המונח "דוד" אינו מדויק מאוד, וכי התמונה מעט יותר מורכבת. בישראל היום ציינו כי "יעלון הוא הדוד של אמא של סטטיק" – עובדה שגויה, ואילו ב – ynet דייקו וציינו כי אמו של סטטיק ואשתו של יעלון הן בנות דודות. ומשהבנו את הקשר המדויק, עולה השאלה: מה הכינוי לקשר בין סטטיק ליעלון? (ונתעלם לרגע מן העובדה שמדובר בקשר מתווך-נישואין ולעובדה שהזמר אומץ בילדותו, כלומר שבכל מקרה אין קשר דם בינו לבין אשתו של יעלון).

כינויים לקירבה משפחתית שאינם שגרתיים מעוררים תמיד בלבול, ואפילו אנחנו כבר נדרשנו לכך בעבר (וראו גם הפרסום אודות האפליקציה שתסייע לכם בנושא). בערך אודות סטטיק בוויקיפדיה מיהרו לעדכן אמש אודות הקירבה המשפחתית המפתיעה, ושם נכתב כי הוא אחיינו מדרגה שנייה של בוגי יעלון. במילון "משפחה" (תש"ג) של האקדמיה ללשון העברית לא מופיע מונח המתייחס לקירבה משפחתית זו, וגם פרסומים עדכניים יותר של האקדמיה אינם עוסקים בקשרים סבוכים כגון זה בו אנו דנים כאן. עם זאת, אתר "השפה העברית", אותו עורך רוני הפנר, אכן מזכיר את המונח הזה. בפוסט אודות "כל קרובי המשפחה", מציין הפנר כי אחיין מדרגה שנייה הוא בנו של בן הדוד. ואם אכן כך, אזי סטטיק הוא אחיין מדרגה שנייה של (אשתו של) יעלון. באנגלית קוראים לזה first cousin once removed. בניגוד למינוח העברי, המונח האנגלי הוא הדדי, כלומר בעוד יעלון הוא בוודאי לא אחיין מדרגה שנייה של סטטיק, הוא כן first cousin once removed שלו. וראו לעניין זה את הטבלה לחישוב קירבה משפחתית אשר מופיעה בוויקיגניה.

וחשוב להזכיר בהקשר זה את המונחים המקובלים ביהדות לקירבת בני דודים מסוג once removed. בהלכות עדות, קבע הרמב"ם מיהם הפסולים לעדות, וכתב כך:

האחים זה עם זה בין מן האם בין מן האב הרי הן ראשון בראשון ובניהם זה עם זה שני בשני ובני בניהם זה עם זה שלישי בשלישי (הלכה ג)

כלומר, אחים הם זה לזה "ראשון בראשון", שכן אם מתחילים לספור מן האב הקדמון המשותף המאוחר ביותר שלהם – במקרה הזה, אביהם – כל אחד מהם הוא צאצאו מדרגה ראשונה. על פי אותו ההגיון, בני דודים הם "שני בשני", שכן שניהם צאצאים מדרגה שנייה (נכדים) של סבם המשותף, ובני דודים מדרגה שנייה הם "שלישי בשלישי", שכן שניהם צאצאים מדרגה שלישית (נינים) של סבא רבא משותף. על פי אותו ההגיון בדיוק, "ראשון בשני" מתאר קירבה בין שני אנשים שהאחד הוא בן והשני הוא נכד של אותו אדם. בקיצור, "ראשון בשני" מתאר קירבת אחיין-דוד. ואם נמשיך, אזי "שני בשלישי" מתאר קירבה בין שני אנשים שהאחד הוא נכד והשני הוא נין של אותו אדם. ובקיצור, "שני בשלישי" מתאר קירבת first cousin once removed.

ואם כך, הגידו מעתה: הקירבה בין סטטיק לבין (אשתו של) בוגי יעלון היא שני בשלישי. ובא לציון גואל.

Share

3 תגובות↓

השארת תגובה