משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

גם הוא יהודי

10 בפברואר, 2017 מאת אורית לביא · 4 תגובות

פולין, 1905
חיליק נפרד ממשפחתו הרבנית במרכז פולין, ויוצא למסע המייגע למערב. אולי רצה להזדרז לצאת כדי להמנע מגיוס לצבא הרוסי, ואולי רצה להמנע מלשאת לאשה את הנערה המעוברת שהותיר, לפי גרסת אחד מקרוביו.
הוא נושא לו אשה בארה"ב, ושני בנים נולדים. אך האשה מתה בדמי ימיה.
לפי מיפקד 1940, חיליק גר עם בנו הצעיר ג'ון במלון, שם גרים גברים בודדים שאין מי שיטפל בהם.

ארה"ב, פברואר 1945
ג'ון הוא כבר קצין משוחרר, פצוע מלחמת העולם השניה, בן 22. קייטי היא אחות רחמניה. המלחמה עדיין נמשכת, אך גורל היהודים באירופה כבר ידוע. ג'ון וקייטי נישאים, ומחליטים להביא יתומה יהודיה מאירופה, ולאמץ אותה.

צרפת, 1947
דוריס בת 5. אביה היה כנר יהודי הונגרי, אמה יהודיה מגרמניה. חמש שנים קודם, הם חזו את הגורל הצפוי להם, והעבירו את בתם הרכה לחבריהם במחתרת. לאחר מאסרם, שלחו שניהם יד בנפשם. הסבים והסבתות של דוריס נספו במחנות ההשמדה.
דוריס הפעוטה ממתינה למסע לאמריקה, לפגישה ראשונה עם הוריה המאמצים, ג'ון וקייט. אלא שהחודשים חולפים, ונדרש עוד טופס למלא, ועוד אישור לקבל, והאימוץ נדחה שוב ושוב.

ארה"ב, 1949
ג'ון מתחכך בעולם הקולנוע והעיתונות באמריקה, חייו סוערים. במשפט הגירושין מקייט, היא טענה כי הוא קרא לה "טפשה", נהג לשוב הביתה בדמדומי השחר, והתפאר על בילוייו עם נשים אחרות.
קייט ועורכי דינה קובעים תקדים משפטי: בית המשפט מאשר לה לאמץ את דוריס כאם חד-הורית.

1953, פאריס
ג'ון מת, בן 31. יש אומרים שהוא נורה כאיש שירות חשאי. לפי המקורות הגנאלוגיים, סיבת הפטירה היא דום לב. לפי קרוב משפחה: גם ירי מוביל לדום לב. הוא מותיר אחריו תינוק רך מנישואיו השניים. מותו מסוקר בעיתונים, אין איזכור לירי.

השנים הבאות
קייט, האם המאמצת של דוריס, נישאה בשנית, חלתה בסרטן, התאבדה. אחרי שאביה המאמץ נישא שוב, דוריס נושרת מלימודיה. היא מפליאה לנגן, ובבגרותה מופיעה בקונצרטים מוזיקליים שונים, ואף מוציאה סינגל נחשב.

שלהי שנות הששים, ארה"ב
דוריס מצטרפת לחבורה של צ'רלי מנסון. ב-1971, לאחר משפט מתוקשר, היא נשלחת לבית הכלא באשמת נסיון רצח. זמן קצר אחר כך נולד בנה בכלא, לאב שהוא רוצח מורשע. מי האב? בעבר נתנה דוריס להבין כי האב הוא צ'רלי מנסון. לפי גרסה מאוחרת, האב הוא גבר אחר מהחבורה.

תגובה ציונית הולמת
התינוק של ג'ון, שגדל בינתים, נישא לבת משפחה של אחד מבוני מדינת ישראל. בנם הגיע מארה"ב ושירת בצה"ל.

 

חלק מהשמות והפרטים שונו, מטעמי פרטיות של בני המשפחה.

 

Share

4 תגובות↓

 • 1 רוני // 10 פבר, 2017 בשעה 8:29

  איזה סיפור!

  כשכתבת : "לפי המקורות הגנאלוגיים, סיבת הפטירה היא דום לב" נזכרתי במחקר שהיה לי. המשפחה סיפרה שהבן נהרג בתאונת דרכים בחו"ל. ובדיוק כמו שכתבת: "לפי קרוב משפחה: גם ירי מוביל לדום לב", אז גם אירוע שתוקעים לך כדור בראש כשאתה יושב במושב הנהג ושורפים את המכונית על יושבה, יכול להחשב כ"תאונת דרכים" 🙂

 • 2 אורית לביא // 10 פבר, 2017 בשעה 9:51

  מרתק, רוני!

  יש לנו נושא חדש לפאנל – סיבות פטירה והסיפור מאחוריהן. להבדיל מליוני הבדלות, יש דוגמאות רבות מספור מימים אפלים.

   

 • 3 רוני פלד // 10 פבר, 2017 בשעה 10:01

  אורית, הספורים שלך מרתקים, הכתיבה קולחת וכיף לקרא סיפורי משפחתולוגיה ומשפחתובלוגיה…..נהניתי

 • 4 יעל // 10 פבר, 2017 בשעה 19:31

   יש כאן תסריט ליצירה קולנועית דרמטית, אולי סידרה עם כמה עונות.

   

   

השארת תגובה