משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

בתי הקברות חיים מתמיד

14 במרץ, 2014 מאת ארנון · 5 תגובות

בשנים האחרונות, לא קשה לפספס את ההמולה העסקית בשוק הגנאלוגיה. חברת MyHeritage הישראלית הפכה להיות אחת השחקניות החזקות בשוק לאחר שביצעה מספר לא קטן של רכישות, הגדולה שבהן היא של מתחרתה, חברת Geni; היקפה של עסקה זו, אשר הושלמה בחודש נובמבר 2012, לא נמסר, אך בהודעה בה פורסם על הרכישה פורסם גם כי MyHeritage השלימה סבב גייס של 25 מיליון דולר, כך שאולי יש קשר בין שני פריטי המידע האלו (ואולי ממש לא). העסקה הזו משמעותית לא רק בגלל התחרות שנחסמה, אלא גם בגלל ש – Geni.com היתה שחקנית רצינית מאוד בזירת הווב 2.0. מי שהקים את ג'ני היה דייויד סאקס David Sacks, אחד מהיזמים הבולטים באינטרנט, שהיה קודם לכן אחד ממקימי PayPal ו – Yammer (רשת חברתית עסקית). Yammer נרכשה באמצע 2012 על ידי מיקרוסופט, ומאז משמש סאקס סגן נשיא בחברה.

והנה, לפני שבועות אחדים, הכריזה MyHeritage על שיתוף פעולה חדש ומרתק עם חברת Billion Graves (שבלי שום קשר היתה מעורבת כצד הנרכש בעסקה שהושלמה לפני כשנה). "מיליארד קברים", למי שלא שמע עדיין, פיתחה שירות מרתק שמסייע במיפוי קברים ובמפתוח הכתוב על גבי מצבות. בפשטות (כדאי לצפות בקליפ המשעשע שבדף-הבית של החברה), השירות עובד כך:

 • באמצעות אפליקציה לסמארטפון, יכול כל אחד לצלם מצבות בבתי עלמין ברחבי העולם;
 • התמונות המצולמות עולות אוטומטית למאגר הנתונים של החברה, וכוללות נקודת ציון גיאוגרפית (על פי ה – GPS שבמכשיר). דבר זה מאפשר לחברה למפות את המידע ברמת המצבה הבודדת;
 • במקביל, גולשי האתר מסייעים בפענוח הטקסט שעל המצבות – שימוש נבון בשיטת ה – Crowdsourcing, באמצעות ממשק פשוט ונוח;
 • באופן זה, המצבות לא רק ממופות-אוטומטית, אלא גם ממופתחות ביעילות;
 • כל מי שמשתמש בשירות – גם אם לא צילם וגם אם לא מיפתח – יכול לחפש מצבות על פי פרטים שונים, ומבלי הצורך לדעת היכן האדם המבוקש טמון.

המתחרה הגדולה של "מיליארד קברים" הוא השירות Find a Grave, הוותיק יותר, אשר גם הוא מבוסס על העלאת תמונות מצבות על ידי מתנדבים (אם כי ללא הפיצ'רים החדשניים של "מיליארד קברים"). השחקנית הצעירה הודיעה לפני כתשעה חודשים כי הגיעה ל – 5 מיליון קברים במאגר הנתונים שלה. מספר זה מתגמד לעומת 113 מיליון קברים הממופתחים בשירות של השחקנית הוותיקה, ואולי לאור זאת מגיע שיתוף הפעולה עם MyHeritage. אה, כן, וגם לאור העובדה ש – Find a Grave נרכשה לפני כתשעה חודשים על ידי… Ancestry.com, השחקנית החזקה ביותר(?) בזירת הגנאלוגיה המסחרית, ונכון לעכשיו המתחרה הגדולה ביותר של MyHeritage. אגב רכישות, גם אנססטרי החליפה לאחרונה בעלים, אחרי שנרכשה על ידי חברת ההשקעות האירופית Permira, תמורת 1.6 מיליארד דולר (אכן, המולה בזירה…).

אם כך, מהי מהות שיתוף הפעולה החדש בין MyHeritage לבין "מיליארד קברים", ובמה הוא עשוי לתרום לכל אחד מאיתנו? או, טוב ששאלתם!

ראשית (וברור מאליו), מנוע החיפוש של MyHeritage, ה – SuperSearch, יאנדקס גם את המאגר של "מיליארד קברים" וינגיש אותו בחינם לכולם (שכן "מיליארד קברים" הוא שירות חינמי).

שנית, המאגר של "מיליארד קברים" יהיה זמין לאלגוריתמי ההתאמה החכמה של MyHeritage, ובכך יגדל טווח הרשומות אליהם נגישים אלגוריתמים אלו. כך, יוכלו משתמשי MyHeritage ליהנות מעוד "התאמות חכמות" (המרכאות הן רק בגלל שזהו שם של מוצר) פוטנציאליות.

שלישית, הטכנולוגיה של MyHeritage תאפשר לאפליקציה של "מיליארד קברים" להיות זמינה ב – 25 שפות, ולהציע, בין היתר, מיפתוח תאריכים על פי הלוח העברי, לצד הלוחות הגריגוריאני והיוליאני.

בקיצור, נראה שכולם מרוויחים.

ואיך, לדעתכם, חוגגים שיתוף פעולה שכזה? התשובה ברורה: הולכים לבית קברות! וזה בדיוק מה שעשו בחברת MyHeritage. שמונים מעובדי החברה יצאו למבצע מתוכנן-היטב בבית העלמין "סגולה" בפתח תקווה, ובתוך 3 שעות – תוך שימוש בסמארטפונים ובאפליקציה של "מיליארד קברים" – צילמו והוסיפו למאגר הנתונים המקוון למעלה מ – 50,000 צילומי מצבות, אשר מהווים כמעט שלושת-רבעי מן המצאי במקום! חשוב לציין כי בית העלמין "סגולה" מאונדקס היטב באתר המתוחזק על ידי חברה קדישא המקומית, אך החיפוש דרך "מיליארד קברים" – ברגע שיסתיים המיפתוח של המצבות הללו – מאפשר חיתוך לפי שדות רבים.

* * *
בהיותם חלון הצצה קריטי אל העבר, מהווים בתי עלמין מקור מידע מהותי עבור מחפשי שורשיהם. לכן, לא ייפלא כי חידושים טכנולוגים רבים בתחום הגנאלוגיה מתרכזים במקומות אלו. כבר היום יש "ים" של מידע אודות בתי עלמין ברחבי העולם – למשל, פרוייקט המיפוי הבינלאומי של בתי עלמין יהודיים ביוזמת IAJGS, המאגר הבינלאומי המקוון לרישומי קבורה מבית JewishGen, פרוייקט "נשמה", מיפוי בתי העלמין בהר הזיתים, לצד אתרים רשמיים של חברות קדישא רבות (הגדולות שבהן: תל אביב והסביבה וחיפה) ושל יישובים רבים (ראו כאן), ועוד רבים רבים בעולם הגדול. בקרוב, כך נדמה, יהפוך הים הזה לאוקיינוס בו יהיו לכולנו הרבה יותר קל לשחות.

Share

5 תגובות↓

 • 1 יגאל // 14 מרץ, 2014 בשעה 21:22

  מדוע עדיין לא אוחד המאגר של מייהרייטג עם ג'ני ?

 • 2 אורית // 15 מרץ, 2014 בשעה 18:29

  ארנון,
  הייטבת לכתוב מה כולנו מרוויחים, אך לא מה אנחנו מפסידים. והלא ככל שהשוק מרוכז יותר, המשתמשים גם מפסידים לא מעט…
  לטעמי, יתרון מרכזי של ריבוי ספקים הוא היכולת לחפש לפי אלגוריתמים שונים של חיפוש. לדוגמא, לא פעם, מה שאיני מצליחה למצוא באנסטטרי – צץ ועולה ב-familysearch, ולהפך.
  את החיפוש של Myheritage אני לא אוהבת, וממעטת לעשות בו שימוש (כל כך קשה להוסיף אופציה של "* / ?" ?) ככל שהם משתלטים על יותר ספקי מידע, כך גדלה חרדתי מהבאות…

 • 3 זאב שרון // 15 מרץ, 2014 בשעה 20:25

  כתבה מעניינת ומעניינת גם התופעה
  ואין ספק שהפעילות בשטח תהיה מועילה לנו שאוהבים לחטט בעבר הרחוק ולא אוהבים לכתת את רגלינו בבתי-עלמין

 • 4 ארנון // 15 מרץ, 2014 בשעה 22:53

  אורית, אני בהחלט איתך. אני מניח שהתחרות שהתפתחה בזירת הגנאלוגיה המסחרית בשנים האחרונות תמשיך לקדם את כולנו. כלומר, החיפושים השונים שמתאפשרים לך כיום באתרים שונים ביחס לאותם מאגרים – וודאי יכילו בעתיד הלא-רחוק מקורות מידע נוספים (למשל, מצבות). חשוב מכך, התחרות הזו תוביל וודאי גם לפיתוחם של כלי עזר חדשים למחקר מהם כולנו נרוויח.

 • 5 בתי הקברות מלאים באנשים שמצלמים מצבות // 27 נוב, 2019 בשעה 0:38

  […] לפני למעלה מחמש שנים סיפרנו כאן על תחייתם של בתי העלמין, וליתר דיוק, של פלטפורמות […]

השארת תגובה