משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

אבא שלי הסיק את תנורו של אייכמן (או: כמה דברים שלא יכולתם לדעת על השואה)

8 באפריל, 2013 מאת רוני · 5 תגובות

רוברט מקסוול (תמונה: עיתון הגרדיאן הבריטי)

רוברט מקסוול, איל העיתונות הבריטי, חבר פרלמנט ואיל הון, נולד בעיירה Solotvino הידועה במקומתינו כ- סלטינה. כשהוא נולד (1923) היתה סלטינה בצ'כוסלובקיה. מעבר לנהר הטיסה שכנה סיגט ששכנה ברומניה (לאחר שהועברה לרומניה מהונגריה במסגרת הסכם הטריאנון).

סבא שלי, משה-לייב שלומוביץ, נולד גם הוא בסלטינה, כמו אחיו (ראו: "על הכותבים" בבלוג שלנו). אצלנו קראו לסלטינה – אקנה סלטינה. לפי ויקיפדיה בהונגרית, משמעות השם היא "הזהב שלי" (בשילוב של "אקנה" – שלי (בהונגרית) ו"zalato" בסלאווית=זהב). אם תכניסו ל- Google Translate את השם Akna Szlatina הוא לא יתבלבל ויתן לכם:.Solotvyno. סולוטוינו שוכנת היום באוקראינה.

אז מה קשור רוברט מקסוול שנפל מהיכטה שלו אל המים הסוערים של האוקיינוס? חוץ מזה שהוא נולד בסלטינה, גם הוא בן למשפחת שלומוביץ. אמא שלו היתה חנה ("חנצ'ה") שלומוביץ. אינני יודע האם יש קשר משפחתי או מהו. מסתבר שהיו די הרבה משפחות בשם שלומוביץ באזור. אשתו של מקסוול, אליזבת מקסוול, מימנה מחקר גנאלוגי מקיף אודות משפחת שלומוביץ באזור זה.

מכל מקום, הנה פאר המחקר האישי שלי: תמונתם של סבי, משה-לייב שלומוביץ, סבתי זלטה (ז'ני) לבית קרמרוצקי ושלוש בנותיהם: רבקה (שושי), קרולה (קריינדל) וחנה הקטנה. כן, השם חוזר במשפחה…. גם לנו היתה חנה שלומוביץ. גם היא, כמו אמו של מקסוול נספתה באושוויץ. התמונה צולמה בסיגט, לשם עבר סבי ושם הוליד את ילדיו:

 

משה לייב שלומוביץ, זלטה (לבית קרמרוצקי), רבקה, קרולה וחנה (1939 בערך), סיגט

ומענין לענין באותו ענין:

במשך שבועיים בשנת 1944 הסיק אבא שלי (בן ה- 16) את תנור החימום בוילה בה התגורר אדולף אייכמן, מי שהיה ממונה על השמדתם של יהודי הונגריה ושם שכן מטהו.

אדולף אייכמן מעלה אצלי אסוציאציות כמו "משפט אייכמן", "סחורה תמורת דם", "רכבת קסטנר", מלכיאל גרינוולד, ישראל קסטנר ואפילו נכדתו- מירב מיכאלי, שגם היא נושאת מטען לא פשוט על כתפיה בכל הקשור לשואה.

אבל מה שלא רשום בשום ספר הסטוריה, הוא שאבא שלי נתפס (באחת הפעמים מני רבות) והתגלגל עם קבוצת עצירים לחצר הוילה של אייכמן בבודה – על גבעת השושנים (Rózsadomb). שכונה זו נחשבת לאחת היוקרתיות והיקרות ביותר בהונגריה כולה.

בסיפור, שנשמע כמו סיפור דמיוני, אשתו של השומר בוילה של אייכמן היתה מהכפר של סבא של אבא (קמצ'ה) (ראו הפוסט: "עלילת דם פרטית לפסח"). היא לחשה לאבא שאם ישאלו מי חשמלאי, שיגיד שהוא חשמלאי. וכך היה. אבא צעד קדימה ובחוצפה התחזה לחשמלאי, ונשלח למרתף לתחזק את תנור ההסקה של הבנין, שסיפק את כל צרכי הבנין. במשך שבועיים חזה אבא מחלון המרתף בהוצאות להורג מתחת לעץ הדובדבנים הגדול שבחצר.

אם אתם לא מאמינים לי, אז תוכלו לראות את אבא שלי מספר את הסיפור הזה, בסרטו של האחיין האהוב שלי, רן גולן, שעשה על כך סרט: מנדו (שהיה שם החיבה של אבא בילדותו):

(הקטע המדובר מתחיל בדקה 27 ו- 47 שניות).

ולסיום: אתמול ביקר הרמטכ"ל, בני גנץ, באושוויץ והיום הוא יעמוד בראש "מצעד החיים". אני מתאר לעצמי את כובד האחריות המוטל עליו בביקור הזה, הן כמפקד צבא ההגנה לישראל והן כבנה של מלכה וייס ילידת מזוקובצ'האזה שבהונגריה (ראו: "משואה לתקומה (באופן האישי ביותר)".

 

Share

5 תגובות↓

 • 1 אלון פישר // 8 אפר, 2013 בשעה 19:27

  שלום, סבי גם מאותה העירה, וקרוב משפחה של רוברט מקסוול , האם ישנה דרך ליצור עמך קשר בנושא?

 • 2 רוני // 8 אפר, 2013 בשעה 20:43

  אלון, אני שולח לך הודעה במייל.

 • 3 שמוליק // 18 אפר, 2014 בשעה 4:52

  גם סבי מנחם מנדל שלומוביץ' הוא מסלטינה ומסיגט וגם קרוב משפחה של מקסוול

 • 4 דב // 14 ינו, 2015 בשעה 23:53

  שלום רוני, אבי הגיע לעיירה כילד וחי שם עד לעלייתו לארץ בשנות השלושים. האם אוכל להתקשר אתך?
  גלעד

 • 5 אמיר // 12 מאי, 2021 בשעה 12:06

  הי רוני,

  יש באיזשהו מקום רשימה שמית של תושבי סלטינה בין המלחמות בתקופה שהיתה בשליטת צ'כוסלובקיה? אפשר להשיג תיעוד משם? אני מחפש פרטים על קרוב שלי שגר שם עד שנת 1923, שבה היגר לזגרב בירת קרואטיה

השארת תגובה