משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

המכתב לא נענה, אך פתח לבבות ופתר תעלומה

22 בספטמבר, 2012 מאת ארנון · ניתן להגיב

פעמים רבות, שאלות שאנו שואלים נותרות חסרות מענה. פעמים רבות, דרכי פתרון בהן אנו נעזרים לחיפוש תשובות לשאלות שלנו מגיעות לשביל-ללא-מוצא. אך רק לעתים נדירות קורה שדרך בה פסענו בבטחה רק כדי להיתקל בסופה בקיר לבנים אטום מצליחה, בסופו של דבר, ובאופן עקיף ופתלתל, לספק לנו את התשובה לה ציפינו. במקרים אלו, הפתרון מגיע אלינו מבלי שנדרשנו לסבלנות או לתקווה (שכן הדרך, כאמור, הובילה אותנו ל"סוף", ומכאן שלא ציפינו לדבר), אלא בהפתעה גמורה. ומי לא שמח להפתעות שכאלו?

מעניין הוא שגם הסיפור ה"מוזר" הזה קשור למשפחת וולקובסקי, אשר לא מפסיקה לזמן לי סיפורי-מחקר, כמו גם סיפורים משפחתיים, מעניינים (למשל, כאן), מאז פריצת הדרך במחקרהּ, לפני כשנתיים.

הרקע, בקצרה: בשנתיים האחרונות הצלחתי להתחקות אחר מספר אחים של הסבתא-רבתא שלי, חיה-יוכבד הרשקוביץ לבית וולקובסקי, עליהם לא שמענו מעולם ואודותם לא ידענו, כמובן, דבר. אחֶיה, כך מסתבר, היגרו לארצות הברית בסוף המאה ה-19 וראשית המאה ה-20, והתיישבו בשיקגו Chicago (אילינוי) ובפילדלפיה Philadelphia (פנסילבניה). ייתכן והיתה גם נציגות משפחתית בניו-יורק New York (ניו-יורק), וישנה גם סברה כי אחות נוספת הגיעה לארץ ישראל, אך על כך לא ידוע (עדיין?) דבר.

אלא מאי? אחד האחים אשר עשו דרכם לניו-יורק נותר בגדר תעלומה. כל העדויות מצביעות כי יעקב מילנר Milner היה אחיה של אם-סבי, אך עד כה לא נמצא שום אזכור שלו ביחד עם השם וולקובסקי. גם כשאיתרתי את רישום הכניסה שלו לארצות הברית – הוא הופיע עם השם מילנר, והקרובה שהותיר מאחור היתה רעייתו, הגב' מילנר (אף אחד מבני המשפחה לא ידע שהיה נשוי כאשר הגיע לארה"ב, ועניין זה טרם נחקר לעומק. בכל מקרה, זמן קצר לאחר שהיגר – נישא בפילדפליה וכל צאצאיו הם מאשתו ה"שנייה").

בקיצור, יעקב מילנר לא הותיר אחריו שום זכר להיותו וולקובסקי.

* * *
תוך כדי הנסיונות לאתר את צאצאיו של יעקב מילנר, נותר בנו הצעיר בגדר "נעדר". גם איתור צאצאיו של מילנר משתי בנותיו לא תרם רבות לאיתור פרטים נוספים על בנו, שכן – כך הסתבר לאחר שיחות עם הצאצאים – ענף זה שורץ חתולים שחורים אשר עברו במהלך השנים בין אחדים מאנשיו. זו לא דיברה עם זו, ושתיהן לא דיברו עם זה, וכך יצא שאף אחד לא יודע להוסיף פרטים על האחר, ובפרט כשכבר חלפו שנות דור (ואף יותר) של נתקים משפחתיים. הדבר היחיד שידעו צאצאיו לומר: למיטב ידיעתם, בנו של יעקב מילנר, שאמור להיות בן 90 לערך, עודנו בחיים. הדבר היא לפני מעט יותר משנה.

בשלב מסוים, איתרתי כתבת-תדמית ישנה בארכיון מקוון של עיתון מקומי בניו-ג'רזי, בה מסופר על קומפלקס מגורים מסוים, ובין היתר מובאת עדותו של אחד הדיירים אשר משבח את המקום. שמו של הדייר תאם לשמו של מילנר-הבן אותו חיפשתי. באין דרך ישירה ליצירת קשר עמו, שלחתי מייל להנהלת קומפלקס המגורים, וביקשתי להעביר הודעתי – בה סיפרתי בקצרה על הקשר שלי לאדם המבוקש והזכרתי, כמובן, את השם וולקוסבקי – לאדם אשר את שמו מסרתי להם. ימים ספורים לאחר מכן, התקשר אליי מנהל קומפלקס המגורים, וביקש פרטים נוספים. ביארתי בפניו את הסיבה התמימה לפנייתי, והוא הבטיח לסייע.

מאז, לא שמעתי ממנהל הקומפלקס או מן האדון מילנר-הבן (לכאורה). הנחתי שאחד משני התרחישים הסבירים אכן התקיים: או שמכתבי לא הגיע ליעדו, או שהאדם אליו הגעתי הוא לא האדם הנכון. בחלוף כחצי שנה, כשכבר לא חיכיתי לתשובה, המשכתי בדרכים חלופיות, ובסופו של דבר איתרתי כמה מצאצאיו. נכדתו, איתה התחברתי בפייסבוק, סיפרה לי שסבה נפטר כחודשיים קודם לכן, כלומר אכן היה עדיין בחיים כאשר התחלתי בנסיונות לאיתורו. עם זאת, הסבירה הנכדה הנחמדה שסבה לא דיבר מעולם על משפחתו.

* * *
אך כפי שכבר נרמז בכותרת לפוסט הזה, כמו גם בפתיח – הבלתי-צפוי התרחש.

לפני ימים אחדים, נוצר קשר עם בתו של הבן הנ"ל של יעקב מילנר, הלוא היא דודתה של נכדתו-שהיא-חברתי-בפייסבוק. כאמור, חתולים שחורים הביאו לכך ששתי בנותיו של מילנר-הבן אינן בקשר זו עם זו מזה עשרות בשנים, כך שגם איתור הנכדה בפייסבוק לא סייע עד כה באיתור דודתהּ. מילא. עוד שלב הושלם.

את ההפתעה הגדולה אשר נחתה עליי לאחר יצירת הקשר עם הבת לא יכולתי, כמובן, לצפות (אחרת זו לא היתה הפתעה…).

המכתב אותו שלחתי דרך מנהל קומפלקס המגורים בניו-ג'רזי אכן הגיע ליעדו, כך סיפרה לי בתו של מילנר-הבן. אביה, היא הוסיפה, ביקש ממנה לא לענות למכתב, כיוון שחשד שמדובר בהונאה, כך טען בפניה. אביה מעולם לא סיפר לה על קורות משפחתו, והיא לא ידעה דבר, ולכן גם אם נתקלה בפרט המוכמן אשר טמנתי במכתב – אזכור מפורש של השם וולקובסקי – לא יכלה לקשר אותו לסיפור המשפחתי ש(לא) הכירה.

והנה השינוי הפתאומי בסיפור: זמן קצר לאחר קבלת המכתב, סיפר לה אביה לראשונה את מה שלא חשף בפניה מעולם קודם לכן: שם משפחתו המקורי של אביו לא היה מילנר, כי אם… וולקובסקי. כאשר יצרתי עמה קשר, לפני ימים אחדים, היא היתה נרגשת ביותר. מעולם עד אז לא נתקלה בקרוב משפחה מצד זה. מעולם, עד לפני חודשים אחדים, לא שמעה על השם וולקובסקי.

ואני משוכנע היום יותר מתמיד שיעקב מילנר הוא אכן אחיה של אם-סבתי, אולם עדיין הדבר לא הוכח רשמית.

* * *
אם כן, המכתב ששלחתי לבנו של יעקב מילנר אמנם לא נענה, אך היום אני יודע שהוא התקבל. ולא רק שהתקבל, אלא שהוא גרם למקבלו, קשיש בן 90, לפתוח את לבו בפני בתו, ולספר לה לראשונה פרט משמעותי אודות משפחתם אותו לא חשף מעולם קודם לכן. באופן עקיף, הגיעה אליי תשובתו של הקשיש למכתבי אליו רק לאחר מותו.

מדוע לא סיפר מילנר-הבן לילדיו על ההיסטוריה המשפחתית שלהם? מדוע שינה מילנר-האב את שם משפחתו? כל אלו עדיין בגדר תעלומה. אני מאמין, כמובן, שאמצא תשובות לשאלות אלו, גם אם ייקח הדבר זמן רב. אך סיפורו של המכתב-שלא-נענה-ובכל-זאת-נענה לימדני כי התשובות יכולות להגיע באופן בלתי צפוי ממש ובמסלולים עוקפים ומפתיעים.

Share

ניתן להגיב↓

  • עדיין אין תגובות...ניתן להגיב על ידי מילוי הטופס למטה.

השארת תגובה