משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

בר מצוה ל- 6 ניצולי שואה באשקלון

21 במאי, 2012 מאת רוני · 3 תגובות

ביום חמישי, 17.5.2012, עלו לתורה 6 ניצולי שואה מאשקלון. על פי הדיווח ב"מעריב" (18.5.2012) הם עלו לתורה בעקבות יוזמה משותפת של הנהלת בית הספר אורט ע"ש הנרי רונסון באשקלון ובעלי חברת האבטחה ח.א.ש., צביקה בן שבת.

הראשון שעלה לתורה הוא אברהם ברסקי, אבא של חברתנו יהודית. החמישי שעלה לתורה הוא פטר גרינפלד (בעיתון כתוב "גרימפלד"), עליו כתבתי לפני מספר שנים ברמז ("סודות ואצו רצו גמדים"). פטר היה ילד קטן בעת שד"ר מנגלה ערך עליו ניסויים במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. כל חייו הוא חיפש את אחותו התאומה מרים-מרתה. בתחילת שנות ה- 90 ליוויתי את תאומי-אושוויץ ("תאומי מנגלה") במסעם השני לפולין. בתור מחווה חד-פעמית, פתחו בפנינו את ארכיון אושוויץ (הרבה שנים לפני שהנגישו אותו לקהל הרחב). הייתי עם פטר כאשר הציג את המספר החקוק על זרועו בפני הארכיברית, אשר שלפה את כרטיסו מתוך הקופסא. כרטיס ארכיוני שתמצת את כל המקומות בהם הופיע שמו של פטר ברשימות. הכרטיס שאחריו, במספר סידורי עוקב, היה של אחותו התאומה מרתה. בו במקום למדנו מהכרטיס כי מרתה ופטר (הלוא הוא יוזף קליינמן) היו ב"מרפאה" של ד"ר מנגלה בניסוי האחרון שנערך בהם. בקטע הוידיאו השמור אצלי, רץ פטר מהארכיון לכיוון האוטובוס וצועק בהתרגשות רבה: "מצאתי את אחותי!".

חבר הכנסת יוסי שריד, שהתלווה למשלחת שלנו (ביחד עם חה"כהרב יצחק לוי, חה"כ מיכאל קליינר וחה"כ פואד בן אליעזר), כתב ספר על סיפורו של פטר. שמו של הספר "פפיצ'ק".

פפיצ'ק - הוא לא ידע את שמו (מאת יוסי שריד)

דיווח על העליה לתורה, באתר וואלה:

http://news.walla.co.il/?w=/90/2534104

וגם באתר  של מעריב:

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/369/378.html

Share

3 תגובות↓

 • 1 יוסי שריד וגנאלוגיה // 2 ינו, 2016 בשעה 17:29

  […] לפחות….(סודות ו"אצו רצו גמדים", 1.2.2007 ו – "בר מצוה ל – 6 ניצולי שואה באשקלון", 21.5.2012) ובינתיים אפשר לקרוא עליו […]

 • 2 יעקב // 12 אפר, 2018 בשעה 14:35

  לרוני, שלום רב.
  אני השתתפתי ג"כ במסע לפולין הנ"ל, וזוכר את הרגע בו "רץ" פטר (כפי שאני זוכר שהציג את עצמו אז) וצעק בהתרגשות "מצאתי את אחותי", בתחילחה לא הבננו מה קרה בדיוק, אך יותר מכל ראינו לפנינו ממש "נס", אדם שעד לפני כמה רגעים השתרך בקושי בעזרת מקל הליכה שעליו נשען בכבדות, והנה אנו רואים אותו שועט בריצה,

  אין לי שום תיעוד ממסע זה, חוץ ממספר תמונות, והנה ראיתי שברשותך הסרטות וידאו, אשמח מאד אם תוכל  לשתף אותי בהם, בתודה מראש, יעקב. 

 • 3 רוני גולן // 12 אפר, 2018 בשעה 17:33

  יעקב שלום,

  שלח לי את הטלפון שלך או את כתובת הדוא"ל שלך.

  רוני

השארת תגובה