משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

נורווגיה מתנצלת על חלקה בשואה

29 בינואר, 2012 מאת רוני · תגובה אחת

לאחרונה תארתי את חלקה של נורווגיה בשואה. בפוסט "השורשים השבדיים שלי" (פורסם ביום 18.11.2011), כתבתי:

בנורבגיה לא כך קרה. במרכז השואה וחקר השמדת-עם אשר באוסלו, הופתעתי למצוא שהנורבגים מוכיחים את עמם. הופתעתי לשמוע כי יהודי נורבגיה קיבלו צווים להתייצב בתחנת הרכבת של אוסלו, לשם גירושם. הגירוש מתחנת הרכבת עצמה בוצע על ידי הגרמנים, אולם אכיפת ההתיצבות בתחנת הרכבת נעשתה על ידי הנורבגים. המרכז לא חוסך ביקורת על כך, עד כדי כך, שמצאתי שם את האמירה, שאלמלא שיתוף הפעולה שקיבלו הנאצים מהנורבגים, לא היו הנאצים מצליחים להשמיד את יהודי נורבגיה.

באופן סימלי ביותר, שוכן המרכז בביתו הפרטי של וידקון קויזלינג, הדיקטטור הנורבגי אשר שיתף פעולה עם הנאצים במלחמת העולם השניה. כה נוראה היתה בגידתו של קויזלינג, עד כי שמו הפך לשם נרדף לבוגד.

התבשרנו היום כי "נורווגיה התנצלה שלשום בפעם הראשונה על שיתוף הפעולה בגירוש ורצח היהודים במלחמת העולם השניה".

עיתון "הארץ" דיווח היום כי ראש ממשלת נורווגיה התנצל בשם האומה הנורווגית על חלקה בשואה: "נורווגים ביצעו את המעצרים, נורווגים נהגו במשאיות, וזה קרה בנורווגיה". לפי הדיווח "ראש ממשלת נורווגיה בתקופת הכיבוש הנצאי, וידקון קוויזלינג, הורה ב- 1942 לרשום את כל 2,100 יהודי המדינה. יותר משליש מהם גורשו למחנות ההשמדה, והיתר נמלטו לשוודיה השכנה".

ההתנצלות נמסרה לרגל יום השואה הבילאומי.

המאמר המלא נמצא בכתובת: http://www.haaretz.co.il/news/world/1.1628099

Share

תגובה אחת↓

  • 1 אורית לביא // 31 ינו, 2012 בשעה 7:04

    לא התרגשתי מההתנצלות, אם כי אני מודה שראתי אותה דרך משקפי "הארץ" בלבד. מנסיוני האישי בנורווגיה, האנטישמיות רווחת בה – בניגוד ליתר שכנותיה בסקנדינביה, וללא קשר למדינת ישראל ומדיניותה. עד כדי כך, שתהיתי במה שונים הנורווגים מיתר הסקנדינבים, ואני תוהה גם עתה…

השארת תגובה