משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

חיפוש באנגלית של מספרי טלפון בישראל

3 בנובמבר, 2011 מאת ארנון · 2 תגובות

לפני כשנה, הושק אתר IsraelPB, המאפשר חיפוש באנגלית של מספרי טלפון בישראל. שנה חלפה, ונדמה כי האתר לא "תפס", שכן עדיין אני נתקל בבקשות רבות של קולגות מעבר לים ממני ומקולגות דוברי-עברית לחיפוש טלפונים של אנשים בישראל. ובכלל, כיוון שתהיתי על קנקנו של האתר – שניכר כי הוא עושה עבודה טובה מאוד באיתור-באנגלית של שמות-בעברית – שלחתי שאילתה קטנה בנושא באמצעות הטופס ליצירת קשר באתר, ותוך זמן קצר נעניתי. בחלוף הסופ"ש שוחחתי בטלפון עם שון וקסמן (28), מי שהקים את האתר, ופרט לשיחה הנחמדה ביותר שהיתה לנו, שמעתי כמה פרטים שכדאי לחלוק ולהעביר הלאה. כיוון שהאתר הלה פונה בעיקר לקהל שאינו דובר אנגלית (אבל יש בו לפחות פיצ'ר אחד שיסייע גם לנו, דוברי העברית – על כך בהמשך), הפוסט הזה מתפרסם במקביל גם בגרסה באנגלית.

חשוב להזכיר כי אתר 144 של "בזק" מפעיל גירסה אנגלית המאפשרת גם היא חיפוש באנגלית של מספרי טלפון בישראל, אך מנגנון התרגום שעומד מאחורי האתר של וקסמן מרשים ויעיל הרבה יותר. בנוסף, כיוון שהאתר של וקסמן מכיל בסיסי נתונים נוספים – הוא מקיף הרבה יותר.

* * *
איך הכל התחיל? שון וקסמן, יליד 1982 במונטריאול Montreal, קנדה, בה שוכנת אחת מן הקהילות היהודיות הגדולות והחזקות בצפון אמריקה. סבו הגיע מן העיר חלם Chelm (פולין), ובמונטריאול היה פעיל בארגון יוצאי חלם, אחד מארגונים רבים של "יוצאי…" אשר פעלו במונטריאול, אליה הגיעו ניצולי שואה רבים. וקסמן – כמו רבים מבני הקהילה היהודית בעיר – התחנך בבית ספר יהודי, ובתום לימודיו שם קיבל מלגה למימון שנת לימודים באוניברסיטה העברית בירושלים. "אחרי שהגעתי," הוא מספר, "הבנתי כמה אני אוהב את ישראל, את האוניברסיטה, ואת הישראלים". הוא החליט להישאר והשלים תואר ראשון במדעי המחשב ותואר שני במינהל עסקים, ומאז עבד בכמה חברות היי-טק ועבר להתגורר באזור המרכז.

אחרי שהגיע לישראל, ביקש ממנו אביו לאתר קרובי משפחה בישראל ("הוא מצא את שמם בהזמנה לחתונה שקיבל בזמנו סבא שלי ז"ל"), ואז הבין וקסמן את הקושי של רבים בחו"ל המעוניינים באיתור מספרי טלפון בישראל. האתר הוא יוזמה פרטית שמתוחזקת בשעות הפנאי ("זה תחביב"). וקסמן פעיל גם בתחום הגנאלוגיה ומשמש כאחראי על אתר האינטרנט של ארגון יוצאי חלם בישראל.

איך זה עובד? האתר שואב את מקורותיו ממאגרי מידע מקוונים אשר זמינים באופן חופשי ברשת ("התייעצתי עם עורכי דין, ואין עם זה שום בעיה"), ומכיל מספרי טלפון ניידים ונייחים בפריסה ארצית; המאגר מתעדכן מדי פעם. החלק המעניין ביותר (לטעמי) הוא מנגנון התרגום. "הרכבתי לקסיקון לתרגום שמות," מספר וקסמן, "ובו לכל שם בעברית יש כמה ווריאציות באנגלית". הלקסיקון מבוסס הן על תעתוק ידני של השמות הפופולריים והן על אלגוריתם לתעתוק מעברית לאנגלית, על פי פרסום של סטפן מורס בנושא.

יתרונות חיפוש באתר (גם לישראלים!). שני היתרונות הגדולים בחיפוש באתר הם השלמה אוטומטית של שם היישוב בעת הקלדה בתיבת "מקום המגורים" (City) והעובדה כי מספר תוצאות החיפוש אינו מוגבל. האחרון מהווה יתרון גדול גם לישראלים, שכן בעת חיפוש באתר 144 של "בזק" מוגבלת כל רשימת תוצאות לחמש-עשרה רשומות בלבד.

בנוסף, שמות וכתובות מן האתר נגישים לחיפוש בגוגל, כך שיש סיכוי שמישהו ימצא אתכם גם אם לא חיפש ישירות באמצעות האתר הנ"ל. ואכן, וקסמן מספר כי רבות מן הכניסות היומיות לאתר הן מתוצאות חיפוש בגוגל. פיצ'ר נוסף של האתר – אם כי פחות יעיל בינתיים – מאפשר לחפש אחר שם יישוב בלבד, וכתוצאה מתקבל ציון מיקומו של היישוב על מפת ישראל, ובמידה ומדובר ביישוב גדול מספיק – מופיע ענן תגיות של השמות הנפוצים ביישוב זה, ובחירה בשם מסוים מובילה לתוצאות חיפוש אחר שם זה בעיר (בדף הבית מופיע ענן תגיות של השמות הנפוצים בכל ישראל). נכון לעכשיו, שמות פרטיים ושמות משפחה מנותחים יחדיו לצורך הענן, אך וקסמן מנסה עדיין להפריד ביניהם כדי להפוך את הפיצ'ר הזה ליעיל יותר.

אגב כך, מספר וקסמן כי כיוון שחברות הטלפון הישראליות מספקות שירותים גם ללקוחות ברשות הפלסטינית – אלו גם כן נכללים במאגר של האתר שלו, והוא מקבל לא אחת הודעות מקרוביהם בחו"ל אשר מודים לו על שאיפשר להם למצוא את בני משפחתם הפלסטינאיים בחיפוש באנגלית…

* * *
תוך כדי שאנחנו מחליפים חוויות על מה שהוביל אותנו להתעניין במחקר המשפחתי, מהגג וקסמן כי "היו לי הרבה גילויים ומפגשים עם קרובי משפחה בישראל, והבנתי שזה לגמרי מקרי שאני נולדתי בקנדה ואתה בישראל. זה יכול היה להיות גם הפוך." אז אם יש לכם קרובי משפחה או קולגות אשר "במקרה" הגיעו לחיות מעבר לים ו/או אינם יודעים עברית – עכשיו נגישותם למספרי טלפון בישראל הרבה יותר טובה מאשר בעבר. ובעצם, גם שלכם…

Share

2 תגובות↓

 • 1 Searching Israeli Phone Numbers in English | משפחתובלוגיה // 3 נוב, 2011 בשעה 22:28

  […] 3 בנובמבר, 2011 מאת ארנון · ניתן להגיב IsraelPB.com was launched about a year ago, enabling searching of Israeli phone numbers in English, however it seems that this site in not well-known yet, as I and my Israeli colleagues still get frequent queries from overseas colleagues about locating people in Israel. As I was wondering who is behind this site and how does its transliteration mechanism works – I sent a message via the "contact us" link at the bottom of the screen, and got an immediate response. After a few days, I had a very pleasant phone conversation with Shaun Waksman (28), who built this website, and I now feel that IsraelPB.com should be promoted as an important tool not only within the Jewish genealogy community but also within Hebrew-disabled Jewish communities world-wide. This is an English version of the original Hebrew post. […]

 • 2 Karina Gontmakher // 31 אוק, 2017 בשעה 13:55

  Hello,

  I looking for the phone number of Alexandr Gontmakher, who lives in Ashkelon , 22 Hanavi Nafrim St., Israel 7842622.

  Thank you in advance.

  Sincerely,

  Karina Gontmakher

השארת תגובה