משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

אני הוא עץ המשפחה שלי

8 בספטמבר, 2011 מאת ארנון · ניתן להגיב

כבר התחבטתי כאן בעבר בשאלת מיליון הדולר המופנית אליי ואל עמיתיי הגנאלוגים השכם והערב: "מדוע ולמה?" (כאן וכאן). מדוע אתה עוסק במחקר משפחתי (כלומר, מהו המניע, מהי הסיבה) ולמה אתה ממשיך לעסוק בכך (כלומר, מה התכלית, מה המטרה)? גם היום, אחרי יותר מתריסר שנות מחקר, אני מוצא עצמי מספק רק שברי תשובות לעצמי ולסביבה. לשמחתי, שברי התשובות האלו מתאספים אט-אט, ובתקווה ייתכן ויצטברו לכדי תשובה שלמה מתישהו.

ברור לי שאני לא היחידי מקרב הרבים העוסקים בתחום אשר אינו מסוגל לתת תשובה. לשמע השאלה הפופולרית, רובנו מגמגמים במקרה הטוב, ובמקרה הרע – עונים תשובה ברורה וחדה המשאירה את בני-שיחנו תוהים-עדיין…

אך כשאמן מנסה לתת תשובה לשאלה הזו, התוצאה עשויה להיות מרתקת. בתערוכת הבוגרים השנתית של שנקר (אשר התקיימה במחצית השניה של חודש יולי 2011) התמודד עם שאלה דומה איגור טיפקין (המחלקה לתקשורת חזותית, הפקולטה לעיצוב; כך מופיע שם משפחתו באתר "שנקר"). טיפקין הציג את עץ המשפחה שלו כפרויקט אמנותי, כאשר "הרעיון שלי היה לעצב את עץ המשפחה שלי בדרך אישית ומקורית" (כפי שמובא בבלוג The Vagabundas, שם ניתן גם להתרשם מעט מן העבודה; יתר הציטוטים אשר מובאים בהמשך גם הם מן הבלוג הלה). עם זאת, לטיפקין היתה בעיה בה נתקלים גנאלוגים רבים: "מכיוון שאני כמעט ולא מכיר את הצד של אבי, היה לי מאוד קשה למצוא חומרים טובים לעבוד אתם."

בעבור גנאלוגים, אשר מטרתם הנצחה עובדתית וחסרת פרשנות (עד כמה שניתן) של העץ המשפחתי והסובב אותו, מצב בו אין חומרים לעבוד איתם מוביל לרוב להיתקעות (קצרת- או ארוכת-טווח) במחקר. אצל טיפקין, אותו מצב בדיוק הוביל לנסיון להביט על הדברים מזווית אחרת, על מנת להתחקות אחר הצד של אביו וסבו. והנה לכם התשובה ל"מדוע?" ול"למה?". טיפקין יצר דיוקנאות שלו, של אביו ושל סבו, כאשר חומרי הגלם בהם השתמש הם דימויים של חפצים משפחתיים, תמונות, מקומות, דמויות, ושל הזכרונות מכל אלו. הדיוקנאות בנויים שכבות שכבות (בנוסף לקישור שהובא קודם לכן, אפשר להתרשם גם מתמונה המופיעה כאן; דווקא באתר הרשמי של "שנקר" איכות התמונות ירודה למדי).

תוך כדי העבודה על המיצג, שם לב טיפקין ש"כאשר אני מוסיף עוד דף אל העבודה (כלומר, עוד שכבה) ניתן לראות את הפנים שלי (כלומר, אותי) באופן הרבה יותר ברור." ובאמירה הזו טמון הגרעין לעיסוק בגנאלוגיה: ככל שאנו מרבים לחשוף עוד ועוד אודות אבותינו-הקדמונים ויתר קרובינו, אנחנו מצליחים להתחבר טוב יותר אל עצמנו.

הנה, עוד שבריר הסבר קטן לפעם הבאה שאשאל את שאלת המיליון.

Share

ניתן להגיב↓

  • עדיין אין תגובות...ניתן להגיב על ידי מילוי הטופס למטה.

השארת תגובה