משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

איך אומרים "פרענומערנטן" בשוודית ?

29 ביולי, 2011 מאת רוני · תגובה אחת

לפני מספר שנים הקימו חלק מחברי פורום "שורשים משפחתיים", מיזם אינטרנטי שיתופי בתחום הגנאלוגיה, על פלטפורמת ויקי.

בויקיגניה, הוקדש ערך (בצדק רב !) לפרענומערנטן, וכך פותח ההסבר:

פרענומעראנטן ביידיש או Pre subscribers באנגלית היא מעין רשימת תודה הממוקמת בתחילתה של מהדורה ראשונה של כותר ספרות קודש והמכילה שמות המזמינים מראש את הכותר בטרם יצא לאור, אשר השלישו את תמורתו מראש, ובכך סייעו להופעתו. לרשימות הללו ערך גנאלוגי וגיאוגרפי כיוון שלצד כל מזמין מראש מצויין שם היישוב בו הוא חי.

ערכה של הרשימה ברור, איפוא. יש בה שמות אנשים חיים שהשלישו את מחיר הספר מראש. אם אחד מאלו נמנה על אבותינו, הרי שבידינו הוכחה נוספת לקיומו ולפועלו בזירה גיאוגרפית מוגדרת.

הרשימות שימשו אף לעריכת מדריכים אשר מיפו את הקהילות היהודיות.

באחד מספרי הפרענומערנטן מצאתי את מי שעשוי להיות הסבא-רבא שלי (חיים שלומוביץ, יליד רוזליה, תושב סיגט).

לכאורה, מקור ישן נושן, כלי עזר גנאלוגי. על כן, מה רבה היתה הפתעתי למצוא ברשת, את האתר המעקבים אחר בלוגים – Bloglovin' בגירסתו השוודית, אשר מוסר לגולשים ברשת פרטים (גם) אודות הבלוג שלנו, "משפחתובלוגיה":

שימו לב לערך המופיע בצד שמאל של המסך:

Prenumeranter: 1 או באידיש למתחילים "פרענומערנטר", הייאמן ?
תרגום זריז למילה באמצעות כלי התרגום של גוגל, מלמד שפירוש המילה הוא Followers (עוקבים ??). בביטוי זה משתמשים כיום לציין אנשים שעוקבים אחר הבלוג שלך (ונרשמו לשם קבלת עדכונים) ובעיקר למי שעוקבים אחר הגיגיך בטוויטר.
אז….. הפרענומערנטן האידישאי שלנו חי קיים ונושם, ואפילו לנו, אנשי "משפחתובלוגיה", יש עוקב אחד (לפחות) בשוודיה…. א-מחייה !
Share

תגובה אחת↓

  • 1 אורית לביא // 3 אוג, 2011 בשעה 8:14

    ואם אנחנו כבר בענייני שפות, העיסוק הגנאלוגי בהחלט מסייע גם בשדות אחרים.
    בדו"ח הכלכלי הכבד שאני קוראת עתה נכתב כי התמונה הכלכלית (באפריקה!) היא "sanguine". גוגל תירגם לעברית – "אדמוני" – וזה לא בדיוק תרם להבנה. אבל למזלי, בעקבות העיסוק הגנאלוגי, גוגל מציג לי קודם כל תירגום לפולנית, וכך למדתי כי המצב הוא בהחלט optymistyczny !

השארת תגובה