משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

פיצה עץ-משפחתית

3 באוגוסט, 2010 מאת ארנון · 2 תגובות

הרשתות החברתיות הביאו לעידן חדש במחלקות הפרסום, השיווק והיח"צ: לא עוד חד-כיווּניות בקשר עם ה"קהל", אלא שיח-של-ממש עם אנשים-בשר-ודם. וכך, מוצאים עצמם המפרסמים מצד אחד, מנסים לאלתר בכל פעם רעיון חדש שיכה גלים בביצה האינטרנטית, והגולשים מצד שני, חשופים למסעות פרסום המשולבים בפעילותם השוטפת. "אישי" ו"ציבורי" חד הם; "פרטי" ו"שיתופי" – היינו הך.

ואם כך, פייסבוק (כנציג הרשתות החברתיות של העת הנוכחית) בשירות המפרסמים.

מכיוון אחר, פייסבוק הינו כלי עזר מצוין למחקר הגנאלוגי. איתור קרובי משפחה, גילוי קרובים חדשים, שמירה על קשר שוטף עם בני משפחה וקולגות, סיוע במחקר (הן כמסייע והן כמסתייע) – כל אלו ועוד הופכים לפשוטים, יחסית, ב"עידן הפייסבוק", בו כרבע מן הגולשים באינטרנט רשומים ברשת החברתית הפופולארית (אלו מהווים כ – 6% מאוכלוסיית העולם ומייצגים כמעט את כל מדינות העולם). למי שמעוניין להעמיק בנושא זה, מומלץ לקרוא מאמר אותו כתבתי לאחרונה בנושא (זהירות, המאמר באנגלית, וארוך למדי! יש גם גירסה מקוצרת, אשר פורסמה בכתב העת הגנאלוגי "אבותינו").

ואם כך – פייסבוק בשירות הגנאלוגיה.

לפני ימים אחדים, שולבו בפייסבוק שני התחומים הללו – הפרסום והגנאלוגיה – לרגע אחד, עת חברת "פיצה האט" יצאה במבצע לקהל מעריציה המקוונים. החברה העלתה בדף הפייסבוקי שלה תבנית בסיסית של עץ משפחה – הורים, ילדים וסבים – וביקשה מן הגולשים "לתייג" את בני משפחתם המצויים באתר. המתייג המשפחתי ביותר יזכה בפיצה משפחתית.

בסופו של דבר, זכתה בפיצה משפחתית גולשת אשר סיפרה כי סבה וסבתה חברים באתר, כמו גם הוריה, אחֶיה וכמה בני-דודים, כולל בן דוד של אבא שלה (וגם הארוס שלה ומשפחתו).

עבורי, כאמור, משמש פייסבוק ככלי מחקר מן המעלה הראשונה, ובאמצעותו הצלחתי לאתר קרובי משפחה רבים מכל רחבי העולם. נכון לרגע כתיבת שורות אלו, מצויים ברשימת החברים שלי 366 אנשים מן העץ המשפחתי, אשר מהווים כמעט 60% מכלל חבריי ברשת חברתית זו. אני מברך אותם במזל טוב ליום הולדתם או ליום נישואיהם, מתעדכן מי נולד ומתי, לומד על תחביביהם ושגרת יומם, מנסה לרדת לעומקי סטטוסיהם.

ורק עכשיו אני קולט שאם אצטרך להזמין את כולם לביתי – ניאלץ להזמין הרבה מאוד פיצות משפחתיות…

Share

2 תגובות↓

  • 1 הזוכה בתחרות // 3 אוג, 2010 בשעה 16:39

    רוצה את הפיצה? זה העניין?
    בכיף, אני ממילא ברוב הפעמים מכינה פיצה מצוינת לבד בבית (כן כן, החל בקמח עם שמרים ומים… גם התחתית לא "קנויה"), כבכל יום שישי…..

  • 2 הקשר שבין גנאלוגיה לפיצה | משפחתובלוגיה // 28 אוג, 2010 בשעה 23:15

    […] RSS → פיצה עץ-משפחתית […]

השארת תגובה