משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

מורשת ברשת, וגם בבית התפוצות

17 בדצמבר, 2009 מאת ארנון · תגובה אחת

"מורשת ברשת", או בשמה הלועזי, MyHeritage, הינה חברת תוכנה צעירה ודינמית המפתחת כלים חדשניים לניהול המחקר המשפחתי ולשיפורו. החברה יושבת בבית אבן יפהפה בבני עטרות, ומשם מפיצה את בשורתה לעולם כולו. בין היתר, מאפשרים הכלים שפיתחה החברה לבנות עץ משפחה באמצעות תוכנה חינמית וידידותית, להקים אתר משפחתי, להציע ללקוחות החברה התאמות חכמות (Smart Matches) של חלקים בעץ המשפחה שלם שמופיעים בעצים של אחרים, לתייג תמונות בצורה נוחה ופשוטה, ולחפש בו-זמנית שמות בווריאציות שונות בעשרות מאגרים גנאלוגים. במאגרי החברה יש כיום יותר מ – 9 מיליון עצי משפחה, אשר העלו כ – 35 מיליון משתמשים רשומים, ויחדיו הם מכילים יותר מ – 400 מיליון פרופילים אודות אנשים (ייתכן, כמובן, שאדם אחד מופיע בפרופילים שונים בכמה עצי משפחה).

"בית התפוצות", או בשמו המתחדש: מוזיאון העם היהודי, הוא גוף ותיק ומיושן-למראית-עין, אשר נועד לספר את "הסיפור הייחודי והמתמשך של העם היהודי [ולתאר] את תרבותו העשירה ורבת-הפנים." בין היתר, פועל במקום "המרכז לגניאלוגיה יהודית ע"ש דגלס א. גולדמן" (שהוא אחד מכמה מאגרים הקיימים בבית התפוצות), אשר מכיל מאגר של עצי משפחה אשר נאספו במשך השנים על ידי יהודים וצאצאי-יהודים מכל רחבי העולם. במאגר של המרכז יש כיום אלפי אילנות יוחסין המכילים יחדיו כ – 3 מיליון בני אדם.

קשה לחשוב על שני ניגודים קיצוניים יותר משני הארגונים הללו, בכל הקשור לתחום הגנאלוגי, ונדמה שלמעט העובדה שלשניהם יש פרופיל בפייסבוק (הנה של MyHeritage, והנה של מרכז גולדמן) – רב ביניהם השוני מן הדמיון.

וכעת, מכריזים שני הגופים הללו על שיתוף פעולה.

על פי המופיע באתר של "בית התפוצות" ובבלוג של MyHeritage, עיקרי ההסכם הם אלו:

עצי משפחה שתבנו באינטרנט דרך האתר של MYHERITAGE.COM או באמצעות גרסה מיוחדת של תוכנת FAMILY TREE BUILDER שפיתחה החברה – יועברו למאגרים של בית התפוצות, לאחר שתתנו את הסכמתכם לכך.

המנכ"ל החדש של בית התפוצות, אשר על פי המופיע בדיווח הנ"ל הוא "גניאלוג נלהב" (על פי הגרסה האנגלית של אותה הודעה, הוא (בתרגום שלי) "מאמין גדול בגנאלוגיה"; ובכל מקרה, בג'ני הוא מופיע), אומר כי:

הרווח המיידי של הציבור משיתוף הפעולה הוא קבלת תוכנה ידידותית לבניית עצי משפחה ללא תשלום, והאפשרות להעביר את העצים למרכז לגניאלוגיה של בית התפוצות, שם יישמרו לנצח.

החלק הראשון של המשפט נשמע דמגוגי-משהו, שכן גם ללא שיתוף הפעולה האמור התוכנה של MyHeritage זמינה בחינם לכל, אך ייתכן והוא מרמז לכך שהמוזיאון יחליף את המלצתו הרשמית לתוכנת "דורותרי", אשר נמכרת בחנות של "בית התפוצות", בהמלצה לתוכנה של חברת MyHeritage; מקור ב"בית התפוצות" מסר כי אף פעם לא היה דבר מעבר למכירה של "דורותרי" בחנות של "בית התפוצות" וממילא החברה יצאה מהעסקים לפני כשנה; מעניין לראות כי בעברית, תכנת "דורותרי" היא "התוכנה לגניאלוגיה היהודית המומלצת ע"י בית התפוצות", ואילו באנגלית – היא "סתם" תוכנה. הסיפא של דברי המנכ"ל וודאי משמעותית, שכן ישנו סיכוי סביר ש"בית התפוצות" ישרוד גם אחרי שחברת MyHeritage תחדל מלפעול (ואפילו מנכ"ל החברה רומז לכך, כפי שניתן לקרוא בתגובתו בהמשך).

על מנת להבין בדיוק איך יעבוד שיתוף הפעולה המדובר (אני מוכרח להודות שגם אחרי קריאת התשובה לשאלה "איך זה עובד?" בפוסט שהוקדש לנושא בבלוג "להתחקות אחר השבט" – לא הבנתי את הנושא לפרטי פרטים), הפניתי קריאה לעזרה למנכ"ל MyHeritage, גלעד יפת. בראשית תשובתו, הוא מבקש להבהיר: "בכל מקרה, אנו לא מעבירים ולא נעביר עצי משפחה של משתמשים קיימים ל'בית התפוצות', גם לא ממשתמשים חדשים המתחילים להשתמש במערכת המקוונת של MyHeritage.com או בתוכנת MyHeritage Family Tree Builder. כלומר, אף משתמש של MyHeritage לא יתעורר בוקר אחד וימצא את עצי המשפחה שלו במקום אחר."

אם כן, על מי ישפיע שיתוף הפעולה? יפת מסביר: "ל'בית התפוצות' יש באתר שלהם דף אודות בניית עץ משפחה, והוא כולל הפניה לדף מיוחד באתר MyHeritage.com, בו נדרש המשתמש להסכים לכך שעץ המשפחה שיבנה – יישלח ל'בית התפוצות'. בשלב זה, אין עדיין עץ, המשתמש עומד להתחיל בבניית העץ. המערכת שלנו תזכור כי הוא משתמש שביקש לשתף את העץ שלו עם 'בית התפוצות', וכשיתבצע הליך שליחת העצים – העץ שלו יישלח אוטומטית בפורמט ג'דקום." ומה קורה אם המשתמש אינו מסכים לתנאי השימוש הללו? "במקרה זה," מסביר יפת, "הוא הופך למשתמש MyHeritage 'רגיל', ודבר ממה שיעלה לאתר – לא יישלח ל'בית התפוצות'."

ומה לגבי משתמשים קיימים של MyHeritage, אשר מעוניינים ליהנות מפרותיו של שיתוף הפעולה הלה? יפת מסביר כי "נכון לעכשיו, אין לנו פתרון בעבור משתמשים רשומים המעוניינים להעביר את העץ שלהם ל'בית התפוצות'. אם תהיה לכך דרישה – נטפל בנושא." משתמשים חדשים שאישרו שיתוף העץ שלהם ולאחר מכן יסבלו מהרהורי חרטה – יוכלו לעשות כן על ידי יצירת קשר עם מוקד התמיכה של החברה.

בנוסף לאפשרות להקים את עץ המשפחה באופן מקוון, באתר של חברת MyHeritage, ניתן יהיה ליהנות משיתוף הפעולה גם באמצעות תוכנת Family Tree Builder של החברה (באמצעותה ניתן, בין היתר, להעלות את עץ המשפחה לרשת), וזאת על ידי שימוש בגרסה מיוחדת של התוכנה, אותה ניתן להשיג ב"בית התפוצות". גרסה זו מסומנת בלוגו של המוזיאון על אריזתה, ובעת הפעלתה, יישאל המשתמש לגבי הסכמתו לשליחת העצים שלו ל"בית התפוצות". "ברור לגמרי," מדגיש יפת, "כי עצים שלא יועלו לרשת – לא נוכל להעביר ל'בית התפוצות'."

על העצים שיועברו ל"בית התפוצות" יחולו הגנות פרטיוּת כפי שמפעיל המוזיאון לגבי העצים אחרים שלו. כלומר, גם העצים שיועברו למוזיאון על ידי חברת MyHeritage – היינו, עצים אשר מקורם באינטרנט – לא יהיו זמינים על ידי "בית התפוצות" באופן מקוון, ויהיו זמינים לחיפוש רק למבקרים במקום (האם בעתיד יתאפשר חיפוש מקוון בעצים שבמאגר של "בית התפוצות"? מי יודע…). תדירות העברת העצים ל"בית התפוצות" עדיין לא הוכרעה, אך יפת מעריך הערכה מפוכחת שבסופו של דבר יהיה מדובר על העברתם פעם בשנה.

"היתרון הגדול בשיתוף הפעולה הזה," מסביר יפת, "הוא בפוטנציאל הרב שקיים להגדיל את מאגר עצי המשפחה שב'בית התפוצות'." על פי אתר בית התפוצות, במאגר שלהם יש "אלפי אילנות יוחסין", וברור כי כעת יש סיכוי סביר להגדיל מספר זה באופן משמעותי. יפת מסביר בכנות כי "'בית התפוצות' הינו מוסד לאומי המעוגן בחוק הישראלי [על פי "חוק בית התפוצות, התשס"ו-2005"; ליחצו כאן לקריאת נוסח החוק – א.ה], וסביר שיפעל גם אחרי שחברות מסחריות רבות יחדלו מלהתקיים. לכן, לטובת עתידו של העם היהודי, שמירתם של עצי המשפחה ב'בית התפוצות' היא חשובה מאוד."

* * *
ובכן, עכשיו – אחרי שהכל הובהר לי לפרטי-פרטים (כשמסבירים לי לאט, אני מבין מהר) – אני חש שאני מעכל לא רק את מהותו של שיתוף הפעולה, אלא גם את הפרוצדורות הכרוכות בו. מעניין יהיה לעקוב אחר הגידול במאגר עצי המשפחה של "בית התפוצות". מעניין עוד יותר יהיה לבחון כיצד ישפיע הגידול (הצפוי) במאגר על תפקידו של "בית התפוצות" כמרכז מידע לגנאלוגיה יהודית.

Share

תגובה אחת↓

  • 1 MyHeritage – Kudos! // 18 אוק, 2013 בשעה 16:54

    […] מצויינות. אנו התייחסנו אליה פעמים רבות (ראו: "מורשת ברשת, וגם בבית התפוצות" מאת ארנון, 17.12.2009 וכן: "אינטרנטיזציה של המחקר […]

השארת תגובה