משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

שימוש בתכנת מרשם האוכלוסין

6 באוגוסט, 2009 מאת רוני · 2 תגובות

הבלוגר עומרי חיון חשף ביום 4.8.09 את גילו האמיתי של משתתף תכנית "כוכב נולד", עומר אדם. ה"סקופ" הוא: המתמודד צעיר מגיל המינימום להשתתפות בתכנית, כפי שנקבע על ידי ההפקה.

הבלוג עוסק ב"כל האמת על תעשיית הבידור הישראלית".
בדיווחים מאוחרים יותר נמסר, כי החשיפה התאפשרה הודות לשימוש בתכנת המבוססת על מאגר הנתונים של משרד הפנים. בבלוג שלו מביא חיון תמונת מסך של תוצאת החיפוש אודות עומר אדם. על פי הכתבה מדובר ב"תוכנה של משרד הפנים שדלפה לאינטרנט".

הייתכן כי תוכנה כזאת תשמש למחקר גנאלוגי ?  ברור ! גישה למאגר הנתונים של משרד הפנים עשויה לקדם מחקר גנאלוגי בצורה ניכרת.

נותרת רק שאלת החוקיות של השימוש בכלי מחקרי זה.

Share

2 תגובות↓

 • 1 ארנון // 6 אוג, 2009 בשעה 8:29

  אייצג כרגע את גישת בית שמאי, מבלי להתייחס לחוסר-האפשרות לחסום שימוש במאגר זה בעידן הטכנולוגי והחברתי של ימינו.

  על פי מיטב בורותי בענייני חוקים ודינים, נדמה לי כי עצם החזקתו של המאגר אצל אדם "פרטי" היא מעשה בלתי-חוקי, ולו בגלל אי-רישומו של המאגר אצל רשם המאגרים. כלומר, ההחזקה עצמה מהווה עבירה על חוק הגנת הפרטיות, התשמ"א-1981 (פרק ב': הגנה על הפרטיות במאגרי מידע), שכן המאגר מכיל יותר מ – 10,000 ומכיל (לפי הבנתי) מידע "רגיש" (למשל, קשרי משפחה בין אנשים, שעשויים להיות רגישים בהחלט) – ולפיכך, מחזיקו אמור לרשום אותו אצל רשם המאגרים. באם לא עשה כן והחזיק אותו או עשה בו שימוש – הוא צפוי למאסר ו/או קנס.

  האם מותר לאדם להשתמש במאגר הנ"ל אם אינו מחזיק בתוכנה/מאגר? נדמה לי שכל שימוש שכזה יהווה, ישירות או בעקיפין, עבירה או שיהיה בגדר סיוע לדבר עבירה.

  הנושא של התוכנות והמאגרים הללו עולה מדי פעם ב"תקשורת", בגלל דבר זה או אחר, והנה, למשל, כתבה משנת 2002, אשר רבות כמוה פורסמו מאז (ועוד יפורסמו וודאי בעתיד).

 • 2 ח ל י // 6 אוג, 2009 בשעה 9:33

  זה מפחיד ואסור שיקרה – http://www.notes.co.il/chelli/59278.asp

  ובהזדמנות כדאי להזכיר לחתום על העצומה נגד החוק הביומטרי –

  http://www.atzuma.co.il/petition/mahadeva/1/

השארת תגובה