משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

רוזה האדומה (לוקסמבורג)

17 ביולי, 2009 מאת רוני · 6 תגובות

ארנון כתב לאחרונה על יועד דוד לוקסמבורג (סנוב, את המשפחה שלך כבר לבשת?). הקימונו של י' ד' לוקסמבורג נראה לי כמתנה מנצחת לגיל 90 (ע"ע מה מביאים מתנה ליום הולדת 90?). למרות האטרקטיביות הרעיונית של הקימונו, אינני בטוח שהייתי מוכן ללבוש אותו.

אזכורו של לוקסמבורג הזכיר לי "קשר" משפחתי שנתגלה לי לאחרונה: רוזה לוקסמבורג !

רוזה לוקסמבורג נולדה בפולין ב- 1871 והקימה את הליגה הספרטקיסטית ונודעה כ"רוזה אדומה". היא נחשבה כאחת מאושיות הקומינזם במזרח גרמניה ונרצחה ב- 1919 בשל דעותיה הפוליטיות. למדנו עליה בבית הספר בשיעורי ההסטוריה.

מה לי ולרוזה האדומה שבאה מפולין וחיה בגרמניה ?

ובכן-

במסגרת חיפושי אחר שורשי הליטאיים (שהיו בלתי קיימים עד לפני כעשור), איתרתי דפי עד שמילאה בראשית שנות ה- 70, עולה חדשה בשם רוזה בקס.

כל מאמצי לאתר את רוזה בקס העלו חרס. ב"טוויסט" מחקרי מופלא, הצלחתי להגיע לנכדתה של רוזה בקס. הנכדה מתגוררת בארץ.

במקביל, הגעתי לאתר המושקע של מייקל לקס (Michael Lucks). מייקל לקס הנציח באתר שלו, באחד מהעצים שהעלה, את דודתה של אמי, אשר נספתה בשואה ביחד עם משפחתה. דודה זו, שאותה לא הכירה אמי, הונצחה בשני דפי עד: רוזה בקס מילאה אודותיה דף עד (ברוסית). הדף השני מולא בשנות ה- 50 על ידי שרה ברסלבסקי מתל אביב, שהגדירה את הדודה (טאובה מוסקוביץ לבית קרמרוצקי) כ"חברה".הדודה שלנו מתוארת כ – Taibl unknown ילידת 1910. אנו יודעים שטאובה שלנו היא טאובה קרמרוצקי (אחות סבתי, זלטה קרמרוצקי) ושהיא נולדה ב- 1904 ושהיו לה גם היו שני בנים (נחום ואליאס) שניספו אף הם בשואה. ועוד נדאג לעדכן את מייקל, על מנת שיעדכן את העץ שלו.

והנה, בעץ של מייקל, מופיעה לה רוזה האדומה, הלא היא רוזה לוקסמבורג !

אז ה"קשר" הוא כזה:

הבן של רוזה בקס התחתן עם אירנה בורדה. אמא של אירנה היא רומנה לוקסמבורג. אבא של רומנה היה יוזף לוקסמבורג, והוא היה… אח של רוזה לוקסמבורג.

אז, מבחינתי, רוזה האדומה ואני, נמצאים על אותו עץ !

Share

6 תגובות↓

 • 1 ארנון // 20 יול, 2009 בשעה 10:12

  והנה הסיפור ממשיך להתגלגל: היום בעיתון, דיווח על "גילוי" הקשר בין אירנה בורדה ועל השפעתו על זיהויה של "רוזה האדומה" כמי שקבורה (או שלא) היכן שקבורה.

 • 2 רוני // 20 יול, 2009 בשעה 22:58

  מה אתם יודעים ? עיתון "הארץ" נושף בעורפנו.
  אם נדקדק ביחוס המשפחתי שבין פרופ' בורדה לבין רוזה לוקמבורג, הרי שפרופ' בורדה היא האחיינית-רבתא (grand niece) של רוזה לוקסמבורג.
  אני חושב שזה נפלא שפרופ' בורדה הסכימה לתת דגימת רוק לשם בדיקת DNA.
  אורית כבר כתבה על DNA בשירות הגנאלוגיה ("קוד גנ-אתי כבר אמרנו? "), אז הנה יישום שלא חשבנו עליו !

 • 3 רוני // 25 יול, 2009 בשעה 15:38

  לרוזה לוקסמבורג היתה עדנה….

  עתון הארץ מדווח במדור "נסיעות" של 24.7.09 על "תעתועי סרדיניה". בדיווח על הכפר ארגוסולו מדווח על כך כי "עשרות מתי הכפר מכוסים בציורי קיר גדולים שמוקדישים לגיבורים קומוניסטים כלנין, רוזה לוקסמבורג ופידל קסטרו…"

  סרדיניה ! Here we come !!

 • 4 שני // 24 ספט, 2009 בשעה 22:56

  שלום,
  אני הנכדה של האחיינית-רבתא (של אירנה). רק רציתי להגיד שזה מאוד מרגש להיות קרוב משפחה של קומוניסטית מפורסמת, אבל עוד יותר מרגש להיות קרוב משפחה של מדענית מפורסמת (הפרופ' בכבודה ובעצמה). ולגבי הבדיקה – עוד אין מידע רשמי אבל למיטב ידיעתי לא נמצא קשר. פרטים בקרוב כנראה.

 • 5 רוני // 24 ספט, 2009 בשעה 23:54

  שני היקרה,

  כיף לראות אותך מבקרת כאן !

  למיטב הבנתי, הקשר המשפחתי בין סבתך לבין רוזה לוקסמבורג הוא ודאי. עולה מדבריך שלא נמצא קשר DNA בין סבתך לבין החומר הגנטי מהגופה הנטענת של רוזה לוקסמבורג.

  כל הכבוד לסבתך המדענית שהסכימה להשתתף בבדיקה !

  שנה טובה !

 • 6 רוזה לוקסמבורג // 26 אוק, 2019 בשעה 19:08

  […] לעיון נוסף ראו הפוסט שלי (רוזה האדומה (לוקסמבורג), […]

השארת תגובה