משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

והגדת לבנך אודות אבותיו הקדמונים

25 באפריל, 2008 מאת ארנון · ניתן להגיב

בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים, שנאמר: והגדת לבנך ביום ההוא..

.(מתוך ההגדה)

בכל שנה, אני יושב סביב שולחן הסדר וקורא את המלים הללו. "בכל דור ודור". "והגדת לבנך". בכל שנה, אני תוהה כיצד אני רואה עצמי יוצא ממצרים וכיצד אוכל אני להגיד לבני.

לפני שנתיים, בעקבות צירוף נסיבות מקומי, נפל דבר במסורת הפסח המשפחתית, וזו שינתה פניה. לא עוד סדר פסח רב-משתתפים בבית דודתי, אלא סדר פסח אינטימי בבית הוריי, עם המשפחות הגרעיניות שלי ושל רעייתי. בימים ההם, היינו מלווים רק בילדון אחד, וסביב שולחן החג ישבו כל קרובי משפחתו מדרגה ראשונה ושנייה – הורים, סבים, דודים. מעט אנשים. מאז, הצטרף אליו עוד אח, הילדונצ'יק.

המבנה החדש סביב שולחן החג הביא אותי לידי תובנה כי נפל דבר וכי הזדמנות נקרתה בידי להעביר את המסר שלי בדבר "בכל דור ודור". כך, החלטתי כי עליי להיות זה שיגיד לא רק לבנו, אלא לכל המשפחה. בצירוף עובדת היותי חובב מסורות מובהק, גמרתי אומר להפיץ את תוצרי המחקר הגנאלוגי בקרב אוכלי הקניידלך.

וכך, בכל שנה אני בוחר לי שתי דמויות – אחת מן העץ המשפחתי המורחב שלי ואחת מן העץ המשפחתי המורחב של רעייתי – ומספר אודותן, תוך שאני שוזר את סיפורי חייהן או את סיפורי מחקר-סיפוריהן זו בזו. מיותר לציין שאת הסיפורים הללו שומעים בני המשפחה לראשונה, שלא לדבר על כך שהדמויות עצמן לא מוכרות להן, ושאלות מסוג "רגע, אז איך הוא קשור בדיוק?" צצות ועולות מיד לאחר שצלילי הסיפור נמוגים מן האוויר.

אני רואה בכך דרך משלי להגשים את המשאלה היהודית עתיקת-היומין של "והגדת", ובתוך כך מזכיר כי לכל אחד ואחד מאבותינו הקדמונים וצאצאים היתה אכן יציאת מצרים משלו. זאת ועוד, בני המשפחה זוכים להכיר את תולדות משפחותיהם, ואני מוצא תירוץ לשבת ולסכם – זמנית, ולפחות פעם בשנה – חלק מתוצרי מחקרי. ואם כך, דייני.

Share

ניתן להגיב↓

  • עדיין אין תגובות...ניתן להגיב על ידי מילוי הטופס למטה.

השארת תגובה