משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

עצי משפחה לקטנטנים

19 בדצמבר, 2007 מאת ארנון · ניתן להגיב

הילדון הפרטי שלי כבר מכיר כמה מונחים בסיסיים המופיעים תדיר בעץ המשפחה, ולא רק את נושאי התפקידים במשפחה הגרעינית. המושגים "דוד", "דודה" ואפילו "סבתא רבּתא" נהירים לו ממרום אוטוטו-ארבע-שנותיו. בעצם, כמעט כל ילד מכיר את המושגים הללו הרבה לפני שהוא מכיר את המושג "עץ משפחה". יום המשפחה, אשר הפך לחלק אינטגרלי מקורפוס החגים אליו מתייחסים מיטב הגננים והמורים, הצליח לעגן אצל בני הדור הבא את המונחים שמהווים בסיס לכל מחקר גנאלוגי עתידי.

כמי שחשובים לו ענייני המהות, ולא רק קיומו של התוכן, אני מקפיד מדי פעם לנסות ולאתגר את הילדון בהבנה לעומק של קשרי המשפחה הללו. וכך, בהמשך לשיחות על דוֹרה ועל משחקי תופסת והשתוללויות, ובהקשר של ביקורים משפחתיים, אני מפציץ אותו בשאלות דוגמת "של מי סבתא-רבתא ר' היא אמא?", "אתה יודע שדודה ד' של אבא היא אחות של סבתא י'?", "כמה סבים וסבתות יש לך?", ועוד כהנה וכהנה.

לאחרונה, מתעניין הילדון בקריאת מפות (מי אמר שמדוֹרה לא יוצא שום דבר טוב?), ובאופן כללי – הבנת סמלים, ובמוחי עברה המחשבה להתחיל ולדבר איתו על עצי משפחה. די מהר אמרתי לעצמי שאסור – בשום אופן אסור – לכפות על הילדון את תחביבי המוזר, וירדתי מכל העניין. שיפתח לעצמו, לאט לאט, תחביבים משלו (ולא, להתעצבן בכל פעם שאתה לא מקבל מה שאתה רוצה זה לא תחביב!).

למרות זאת, משהו ניקר בי. קריאת עצי משפחה עשויה לתרום לו רבות בתחומים כמו קריאת מפות, פענוח סמלים ותרשימים, התמצאות במרחב, הבחנה בין פרטים, מיון, כישורי שפה, כישורי חשבון ועוד ועוד. עד שאמצא את הדרך ה"נכונה" לעשות כן, שמחתי למצוא שהיה כבר מי שחשב על חשיפת ילדים קטנים לעץ המשפחה.

"Yo Gabba Gabba!" היא סדרת טלוויזיה לילדים, אשר הושקה בחודשים האחרונים בערוץ "ניק ג'וניור" בארצות הברית. הסדרה, המיועדות לגילאי טרום-בית-ספר, אמורה לעסוק בנושאים שבשגרת עולמם של הילדונים, ולעשות זאת בצורה חווייתית ועשירה במוזיקה, תוך שימוש באנימציה משעשעת. עוד בטרם עלייתה לשידור, סומנה הסדרה ככזו שעשויה להפוך לפופולרית במיוחד הן בקרב הילדים והן בקרב ההורים, ואולי אפילו להפוך לקאלט. היו שהגדירו אותה כשילוב בין "רחוב סומסום", "החבובות" ו"רכבת הנשמה" (Soul Train – תכנית טלוויזיה מוזיקלית שמשודרת בארצות הברית מאז ראשית שנות השבעים ומתרכזת בשירי נשמה).

והנה, בפרק מס' 8 (שודר בארה"ב לראשונה בתאריך 30.8.2007), אשר נושאו העיקרי זהירות (Careful), הופיע קליפ נחמד, ושמו: "עץ משפחה" (Family Tree). כבקליפים רבים המשודרים במהלך הסדרה, גם כאן המוסיקה אינה "ילדותית" ומבוצעת על ידי להקה "אמיתית" (להקת Low). הקליפ מדגים לא רק את שמות נושאי-התפקידים בעץ המשפחה, אלא מנסה לסדרם ויזואלית על פי היררכיה ברורה. התוצאה, לדעתי, מרנינה. אחרי צפייה בקליפ, השתכנעתי כי כדאי להראות לילדון את עץ המשפחה שלנו. ואולי כדאי לצלול היישר למים העמוקים ולהראות לו את עץ אבותיו המלא…

Share

ניתן להגיב↓

  • עדיין אין תגובות...ניתן להגיב על ידי מילוי הטופס למטה.

השארת תגובה