משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

דרך מקורית לגלות משפחה (לזכות בפרס נובל)

3 בנובמבר, 2007 מאת רוני · 5 תגובות

הסיפור המדהים של ד"ר מריו קפקי, הזוכה הטרי בפרס נובל לרפואה ופיזיולגיה, מראה עד כמה מגוונות הן הדרכים לגילוי משפחה.

קפקי, בנה של לוצ'יה רמברג, נולד בוורונה. בגיל 4, עם שילוחה של אמו למחנה הריכוז דכאו, נמסר לידי משפחת חוואים ומשם התגלגל ועבר תלאות רבות, עד לאיחוד המחודש עם אמו. לאחר האיחוד היגר עם אמו לארה"ב, שם הוא חי עד היום.

כ- 70 שנה לאחר מכן, כאשר צפתה מרלן רמברג-בונלי, אוסטרית בת 68, בדיווח בטלוויזיה על זכיתו של קפקי בפרס נובל, צלצלה אליה קרובת משפחה וסיפרה לה שקפקי הוא אחיה. לא קפקי ולא רמברג-בונלי ידעו האחד על קיומו של השני.

"ידיעות אחרונות" פירסם בסוף השבוע האחרון ראיון עם שני האחים ובו הפרטים המלאים על הסיפור המופלא. כפי שאמרה האחות (כמצוטט בכתבה על ידי כתבת "ידיעות אחרונות" בוינה, הלן חזן): "החיים כותבים את הסיפורים הכי מוזרים והכי מדהימים…".

לאחר בדיקות ראשוניות, עולה כי אכן מדובר באחים (מאותה אם) שהופרדו בילדותם.

אכן, דרך מקורית ומיוחדת למחקר גנאלוגי ולגילוי קרובי משפחה.

Share

5 תגובות↓

 • 1 אורית // 4 נוב, 2007 בשעה 20:30

  אכן סיפור מדהים!
  בהעדר פרס נובל באופק, האם אני מוגנת מפני גילוי אח לא נודע?

  בכל מקרה, אני מקווה שגם מי שלא ניחן בסגולות הראויות לפרס נובל יזכה להתאחד עם קרוביו. בימים אלה אני בעיצומו של מסע חיפוש אחר קרובי משפחה של ניצולת שואה – הניצולה היחידה ממשפחתה העניפה בפולין. לגברת היו בני דודים בארה"ב, ואני מנסה לאתר אותם, בסיוע חברים מרחבי העולם. אך נראה שבני הדור הקשיש חשדניים למדי: אמש התקשרתי למאן דהו שפרטיו נראו כמתאימים ביותר לבן הדוד האבוד. אך הוא ניתק לי באמצע השיחה! בפרס נובל הוא כבר לא יזכה!

 • 2 רוני // 4 נוב, 2007 בשעה 23:49

  מושכלות ראשונים…. לזקנים חשדנים שולחים מכתבים בדואר (הצבי….או הצב). זה פחות מאיים ונותן זמן לקלוט, לחשוב, להתייעץ.

 • 3 ארנון // 5 נוב, 2007 בשעה 7:55

  מבחינתי, שיחת טלפון לא ידידותית היא אחד הדברים המפחידים ביותר, שכן היא די חוסמת את המשך התקשורת עם אותו אדם, ולעתים רבות מביאה למבוי סתום מסלול חיפושים ארוך ומתמשך ומצריכה חיפוש נתיבים חדשים. לכן, אני עושה כל מאמץ למצוא דרכים עוקפות לשיחות טלפון, ואם כלו כל הקיצין – שולח מכתב.
  קולגה לה אני מסייע בימים אלו באיתור ענף אבוד בארה"ב (סיפור פחות דרמטי משלך) הגיעה למבוי-סתום-לכאורה בדמות הצורך להתקשר לבן משפחה פוטנציאלי. הפרשי השעות לא אפשרו לה לתפוס את הבחור בטלפון, ולכן היא שלחה ידיד אמריקאי שלה לבצע עבורה את השיחה (אני מוכרח להודות שגם אני נעזרתי בשיטה זו לא אחת), לאחר שציידה אותו ברשימת שאלות. פה, ככל הנראה, היתה הטעות הגדולה, כיוון שהשאלות נוסחו באופן פרטני למדי והתשובה השלילית שקיבלה עליהן חסמה את הדרך לקבל מידע מאותו אדם, בעוד שניסוח עדין הרבה יותר היה מאפשר המשך גישושים אצלו, ובפרט – הפנייה שלו לקרובי משפחה אחרים…

 • 4 דרך מקורית לגלות משפחה: לעבור ניתוח ! | משפחתובלוגיה // 29 אוק, 2011 בשעה 16:10

  […] דיווחנו בעבר על שיטה מקורית אחת: לזכות בפרס נובל ("דרך מקורית לגלות משפחה (לזכות בפרס נובל"). […]

 • 5 Budiman // 11 אוג, 2013 בשעה 15:27

  It's always a pleasure to hear from someone with exestriep.

השארת תגובה