משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

הצצה ראשונה למערכת הממוחשבת החדשה של בית התפוצות

28 באוקטובר, 2007 מאת ארנון · 15 תגובות

מזה חודשים אחדים, נדמה שמשהו זז ב"בית התפוצות". אמנם, מינויה של המנכ"לית החדשה, חסיה ישראלי, לווה גם במנגינות צורמות, אך זמן קצר לאחר שנכנסה לתפקידה בפועל, כבר יצאה לפועל תכנית גרנדיוזית לחידוש פני המקום. מעבר לבשורה הלשונית שבהכרזה – המקום הוא כעת מרכז עולמי לעמִיוּת יהודית; עמִיוּת היא המילה העברית למושג Peoplehood – נישאו עיניהם של רבים המתעניינים בשורשי משפחתם אל המערכת הממוחשבת החדשה שאמורה להחליף את זו הקיימת. מי שביקר אי פעם במרכז לגנאלוגיה יהודית ע"ש דגלס א. גולדמן – ולא משנה באיזו שנה היה הביקור, ואפילו היה זה בתקופה בה קראו למקום "מרכז דורות" ו"אילנות" היתה התוכנה המופצת על ידי "בית התפוצות" – חווה על בשר-קצות-אצבעותיו את התסכול הרב שליווה את השימוש במערכת הממוחשבת שהיתה במקום. אומר רק זאת: חיפוש בשיטת Soundex, למשל, לא היה אפשרי, כיוון שלמחשב היה לוקח לבצעו זמן רב פי כמה מאשר 15 הדקות עליהן שילם המבקר במקום 7 ש"ח. מספיק להציץ מרחוק במסך המתועד באתר "בית התפוצות", כדי להבין כי המערכת שננטשת כעת היתה צריכה להיזרק מן המקום כבר לפני שנים רבות.

לאחר חודשים רבים של עבודה, תושק השבוע (אם לא יהיו עיכובים נוספים) המערכת החדשה, אשר מאגדת לראשונה את כל המאגרים של "בית התפוצות" – ולא רק את זה הגנאלוגי – ומביאה עמה בשורה של ממש. חיים גיוזלי, מנהל מחלקת אינטרנט ומאגרי מידע במוזיאון "בית התפוצות", איפשר לנו לקבל הצצה ראשונה על המערכת ועל האפשרויות הגלומות בה, על מנת שייהנו קוראינו המסורים (וגם אלו שמצטרפים רק כעת) מן החדשות עוד לפני שהן מתרחשות…

הבשורה הגדולה

השער החדש של המערכת (ליחצו להגדלה): genealogy_beth_hatefutzot_front.JPG

לראשונה, מאגדת מערכת מידע אחת את כל המאגרים המצויים בבית התפוצות, כולל אלו שלא תוחזקו כמאגרי מידע דיגיטליים (לדוגמא, מאגר המוסיקה, מאגר הסרטים או אוסף של כל התערוכות שהוצגו ב"בית התפוצות"). בנוסף לכל המאגרים שקיימים בבית התפוצות מזה שנים רבות, הרכיבו אנשיו לקסיקון לענייני יהדות, המכיל כעשרת-אלפים ערכים בסיסיים בנושאים שונים ומגוונים, והוא מתפקד כמאגר מידע נוסף (ומקושר גם כן).

בלחיצת כפתור אחת, ניתן לבצע חיפוש פשוט בתוך כל המאגרים הללו יחדיו וחיפוש מורכב בכל אחת מהן. החיפוש המורכב כולל אפשרויות חיפוש מגוונות, למשל על פי שמיעה (Soundex) גם בעברית, או על פי טווח תאריכים או תאריכים משוערים.

ריכוז תוצאות של חיפוש כללי במערכת (ליחצו להגדלה): genealogy_beth_hatefutzot_search.JPG

מסך החיפוש המורכב במאגר הגנאלוגי (ליחצו להגדלה): genealogy_beth_hatefutzot_search_trees.JPG

החיבור של כל המאגרים מאפשר, לראשונה, לנווט ביניהם בקלות יחסית, ובכך להעשיר את המידע המתקבל מן המערכת. כך, למשל, מתוך דף אודות קהילה מסוימת, מופיעים קישורים מובנים לרשומות נוספות במאגרי מידע רלוונטים אחרים (לדוגמא, אישים או שמות משפחה אשר קהילה זו מוזכרת בדפים שלהם) ולחצן "חפש בעצי משפחה", המאפשר לאתר רשומות רלוונטיות לקהילה זו מאוסף עצי המשפחה. עם זאת, ניכר שטרם מוצתה האפשרות המרכזית הגלומה בחיבור כל המאגרים, והיא הפיכת החומר המוצג למשתמש בצורה שתוביל אותו בקלות (עם קישורים פנימיים ולא עם כפתורים צדדיים) לגלות מידע נוסף ומענין.

קצת מספרים (משוערים)

 • 2.7 מיליון – מספר הרשומות (אנשים) במאגר עצי המשפחה
 • 16,000 – מספר שמות המשפחה במאגר שמות המשפחה
 • 70,000 – מספר התמונות ממאגר התמונות (גודלו הכולל: 250,000) אשר כבר עברו דיגיטציה וכלולות במאגר החדש
 • 10,000 – מספר קטעי הקול במאגר המוסיקה
 • 1,000 – מספר קבצי האודיו במאגר הסרטים (סרטים רבים מופיעים במספר שפות, ואז הם נספרים יותר מפעם אחת)
 • 130 – מספר התערוכות שהוצגו ב"בית התפוצות" בשלושים השנים האחרונות ונכללות במאגר התערוכות
 • 10,000 – מספר הערכים במאגר האישים (המאגר הינו דו-לשוני, אך לא כל הערכים מופיעים עדיין בשתי השפות, כלומר שמספר האישים המופיעים בו גדול מ – 5,000)
 • 3,500 – מספר הערכים בכל שפה (עברית, אנגלית) בלקסיקון החדש
 • 20 – מספר השניות במהלכן המתנתי לתוצאות חיפוש כללי במערכת או חיפוש מורכב בחלק מן המאגרים (ולא פעם אחת)
 • 3 – מספר הבאגים בהם נתקלתי במהלך הדגמת המערכת

דו-לשוניות

הממשק של המערכת הינו דו-לשוני, אך לא כל התוכן הינו כזה. כך, למשל, מאגר עצי המשפחה ומאגר שמות המשפחה הינם לועזיים בלבד (מאז ומתמיד), ולכן לא ניתן לחפש בהם בעברית, אך ניתן לחפש בהם באמצעות מסך עברי, המציין את שמות השדות הרלוונטים בעברית. יתר המאגרים הינם דו-לשוניים בחלקם. הממשק הדו-לשוני כולל בתוכו גם רכיב של תרגום תאריכים עברי-לועזי-עברי, וכך ניתן לחפש על פי תאריך עברי (במקומות הרלוונטים) גם במקום בו התאריך המופיע ברשומה הוא לועזי בלבד, ולהיפך.

תצוגת עצי המשפחה

תצוגת עצי המשפחה היא כעת מבוססת ג'אווה, ובהחלט נעימה מאוד לעין. על המסך מוצג בכל רגע נתון עץ משפחה, בו מופיע האדם המרכזי (אליו הגענו מתוצאות החיפוש), וביחד עמו אבותיו, צאצאיהם, בני הזוג והורי בני-הזוג – כל זאת בתצוגה של עד 7 דורות יחדיו, ותוך אפשרות להתבונן על העץ בהקטנה הנותנת מבט כללי על מבנהו. על מנת לא להעמיס על התצוגה, חלק מן הענפים רק מוזכר על המסך ולחיצה על שמו של אבי-הענף מובילה להצגתו על מסך מלא. לחיצה על כל אדם אחר בעץ – הופכת אותו לאדם המרכזי.

דוגמא לתצוגת עץ משפחה (ליחצו להגדלה): genealogy_beth_hatefutzot_tree.JPG

"מבט מרחוק" על עץ המשפחה (ליחצו להגדלה): genealogy_beth_hatefutzot_tree_zoom_out.JPG

לפני כחודשיים, דיברנו כאן על הטכנולוגיה המאפשרת לנו כיום (לנסות) לזהות קשרים בין עצי משפחה, ונדמה שאם יופעלו שיטות כגון אלו על המאגר העצום (אשר גדל בהתמדה) של "בית התפוצות" – ניתן יהיה להוסיף נדבך נוסף וחשוב למערכת. המערכת מאפשרת להוסיף גם תמונות למאגר עצי המשפחה (כל העצים הקיימים במערכת הם נטולי תמונות, בשל העובדה שעד כה לא היתה אפשרות להוסיפן), ובעתיד ינחו ב"בית התפוצות" כיצד ניתן לשלוח אליהם מידע משפחתי הכולל תמונות.

הליך הוספת עצים משפחתיים למאגר הגנאלוגי לא השתנה רבות, וגם היום יש לשלוח קובץ GEDCOM על מנת להוסיף את המידע שברשותנו (אם כי, בניגוד ל – FTJP, מאגר עצי המשפחה של JewishGen, אין מגבלה על מספר הקבצים אותם יכול לשלוח אדם אחד). על מנת לשפר מעט את החזות של ההליך הזה, מופנים הגולשים באתר "בית התפוצות" לדף מיוחד באתר FamilyEcho, בעזרתו הם יכולים לבנות עץ משפחה באופן מקוון ולייצא ממנו ג'דקום (אגב, גם ב – Geni.com כבר אפשר לייצא ג'דקום, וסביר שהבחירה ב – FamilyEcho לצורך שיתוף הפעולה הנ"ל היתה בגלל ישראליותו). מעניין יהיה לראות האם נוכל בעתיד להעלות את עץ המשפחה שלנו באופן מקוון היישר לאתר "בית התפוצות", מבלי הצורך לעבור בדרך בתחנת הג'דקום.

אחת הסוגיות העיקריות העולות בנושא של חיפוש עצי משפחה היא: מדוע עליי לחפש ב"בית התפוצות", כאשר אותו החומר ניתן לחיפוש באינטרנט (FTJP)? ובכן, מסתבר כי שיתוף הפעולה בין שני הגופים עובד אך מקרטע. להערכתו של גיוזלי, לכל היותר מיליון רשומות כיום משותפות לשני המאגרים, מה שאומר שב"בית התפוצות" יש לפחות 1.7 מיליון רשומות אשר אינן מופיעות ב – FTJP ובזה האחרון כ – 3 מיליון רשומות שאינן ב"בית התפוצות". אבל, גם עיון ברשומות המשותפות לשני המאגרים עשוי לקבל ערך מוסף בעת ביקור ב"בית התפוצות" כיוון שהמידע שם אינו מסונן ומופיע כמו שהגיע מן השולח. במילים פשוטות: אם בעל העץ מילא בו פרטים על אנשים חיים – פרטים על לידה ונישואין – אלו ניתנים לצפייה! עובדת היותה של המערכת פנימית למבקרים במקום בלבד היא שמאפשרת זאת. הבדל נוסף (לטובת "בית התפוצות") הוא האפשרות ליצור קשר בלתי-אמצעי עם בעל העץ. אם נתקלתם בעץ מעניין – תוכלו לקבל בקלות (אך לא באמצעות המערכת, אלא על ידי פנייה לאנשי המרכז הגנאלוגי) את הפרטים המלאים של בעל העץ, כפי שהשאירם (בעת מסירת העץ ל"בית התפוצות", מאשר זאת המוסר), לעתים כולל טלפון וכתובת דואר אלקטרוני.

עניינים חומריים

כל מי שיגיע בקרוב לביקור חוזר ב"בית התפוצות", ישים לב וודאי כי משהו מהותי מאוד השתנה במקום: הכניסה הראשית למוזיאון עברה מן הצד המזרחי של הבניין לצדו המערבי. לשינוי הגיאוגרפי הזה חשיבות גם לענייננו. מעתה, כל מי שנכנס למקום, משלם דמי כניסה ורשאי להסתובב ברחבי המוזיאון ללא תשלום נוסף. בפרט, שימוש במערכת המידע החדשה ישולם כחלק מחבילה הכוללת שיטוט בכל רחבי המוזיאון ויתבצע באמצעות מסופים-ללא-סטופרים.

ניתן לקבל פלטים מגוונים מן המערכת, וגם זאת בתשלום מוגבל. עבור פלטים מודפסים (דף קהילה, פירוש שם משפחה, תצלום מסך של עץ משפחה) – לא אמור להיגבות תשלום. עבור טיפול בקבצים מיוחדים (אודיו, ווידאו) או העברת כל הפלטים המבוקשים לתקליטור אחד – ייגבה תשלום סמלי.

העלאת המערכת לאינטרנט

הדבר מתוכנן להתרחש בעוד כשנה, אם כי עובדת היותי אדם ספק-פסימי-ספק-ריאלי גורמת לי קצת לפקפק בנתון הזה. מעבר לבעיות המשפטיות הכרוכות במהלך החשוב-לכל-הדעות הזה (זכויות יוצרים, צנעת הפרט ועוד כהנה), כרוכות בו בעיות טכניות וכלכליות לא פשוטות שעדיין צריך להידרש להן. בואו נסכם שעוד לפני שזה יקרה – אנחנו נשתדל להיות הראשונים לספר על כך…

Share

15 תגובות↓

 • 1 חוה // 28 אוק, 2007 בשעה 16:15

  הי ארנון,

  תודה על הסקירה המפורטת , מעניין מאוד! בהצלחה לכולם עם המערכת החדשה.

 • 2 יצחק19 // 29 אוק, 2007 בשעה 15:09

  הי ארנון

  בשורות טובות ומענינות.

  נקווה שלא רחוק היום שהמערכת תשתפר.

 • 3 חנה ודני // 30 אוק, 2007 בשעה 22:20

  אני רואה שעבודה גדולה לפנינו אם אנחנו רוצים לנצל את שרותי בית התפוצות. העלינו את עץ המשפחה לפני כ 7 שנים ןמאז הוא השתכלל מאד.
  תודה רבה על המידע ועל הפירוט.
  דני וחנה

 • 4 חיים מוסקוביץ // 31 אוק, 2007 בשעה 23:21

  מתי יהיה ניתן להפיק ממנה תועלת נראה כמערכת טובה ויתכן שבמהלך הזמן ניתן יהיה לשפרם וליעילה

 • 5 דרטחיעיעמנ // 19 פבר, 2008 בשעה 14:29

  מתי זה יהיה באינטרנט וזמין לכל אחד???????????

 • 6 רלי חסקלוביץ' // 26 פבר, 2008 בשעה 13:21

  מבקשת לקבל אילן יוחסין.

 • 7 המילה "עמיות" // 15 אוק, 2008 בשעה 1:47

  המילה עמיות אינה חדשה, אלא שהיא מקוצרת. זו עממיות בגרסא מכובסת. כך נראה…

 • 8 לבני מרים // 29 מרץ, 2009 בשעה 14:51

  שלום
  איך אני חוקרת את שורשי המשפחה דרך בית התפוצות.

  האם יש לתאם?

  האם ניתן בהתכתבות?

  האם להופיע פיזית?

  אודה על האימפורמציה.

  חג שמח ,מ.לבני

 • 9 ארנון // 1 אפר, 2009 בשעה 11:52

  שלום, מרים!

  שאלה כגון זו מומלץ להפנות לפורום "שורשים משפחתיים" באתר "תפוז".

  מצפה לראותך בפורום,
  ארנון

 • 10 ראובן גלר // 29 אפר, 2009 בשעה 18:29

  חג עצמאות שמח
  ברצוני לבדוק אפשרות לחקור את המקור של שם המשפחה שלי שהוא בעברית גלר ובלועזית geller ובמידה ואפשר אשמח מאוד לקבל הדרכה על הדרכים לחקור

  בכבוד רב

  ראובן גלר

 • 11 יוחנן אודסר // 1 מאי, 2009 בשעה 12:16

  שלום
  איך אני חוקר את שורשי המשפחה דרך בית התפוצות.

  האם יש לתאם?

  האם ניתן בהתכתבות?

  האם להופיע פיזית?

  אודה על האימפורמציה.

  שבת שלום, יוחנן אודסר

 • 12 ארנון // 1 מאי, 2009 בשעה 19:46

  יוחנן – ראשית, הסרתי את מספר הטלפון שלך שצירפת להודעתך, וזאת מטעמי שמירה על פרטיותך.

  לגבי שאלותיך – אלו ייענו בצורה הטובה ביותר בפורום "שורשים משפחתיים" באתר "תפוז".

 • 13 ששון קמחי // 7 ספט, 2009 בשעה 8:49

  מעוניין לדעת ולברר על עבר השפחה ואיני יודע איך להתחיל אם להגיע לבית התפוצות או אם אפשר בדרך אחרת? אשמח שתעזרו לי בנושא.

 • 14 ארנון // 9 ספט, 2009 בשעה 7:58

  שלום, ששון!

  ההמלצה הטובה ביותר היא להתחיל בביקור בפורום "שורשים משפחתיים" באתר "תפוז".

 • 15 gamefly // 2 מאי, 2019 בשעה 22:18

  Wonderful post! We will be linking to this great post on our
  site. Keep up the good writing.

השארת תגובה