משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

אושפיזין בבלוג: אמא שלי על מורשת חילונית

27 בספטמבר, 2007 מאת ארנון · ניתן להגיב

הזמנתי לסוכתנו-בלוגנו את אמי. עבורי, המושג "בית אמא" הוא נטול סנטימנטים דביקים, אך עשיר בריחות ובטעמים (את האהבה העזה להם ירשתי גם אני), אך לא פחות חשוב מכך – בערכים אשר נדמה כי חלפו מעולם-ההורות של היום, והם אלו אשר מלווים אותי בכל אשר אפסע.

כשנתבקשתי להתארח כאושפיזין בבלוג נעניתי ברצון. לכבוד היה לי הדבר.

התחלתי לחשוב על מה אכתוב. מחשבות ורעיונות קלחו בראשי. קשה היה לי להחליט, אבל בסופו של דבר נפלה ההחלטה ואכן היא לפניכם.

ימי החגים מהווים עבורי, כמו לשאר בית ישראל, ימים של מחשבות, הגיגים וזכרונות – חשבון נפש על מה שהיה ועל מה שיהיה. חגי ישראל מהווים חלק נכבד ממורשתו של עמנו, עוברים מדור לדור ונשמרים אלפי שנים. תפקידנו להעביר לדורות הבאים מורשת זו, אבל כיצד?

לדתיים קל הדבר, הם מדקדקים בקלה כבחמורה מדור לדור. אבל מה איתנו החילוניים? כל אחד בוחר כיצד הוא יעביר לדורות הבאים את המורשת. אבל מי שלא חווה בעצמו, כיצד יעביר זאת הלאה?

אני גדלתי בבית חילוני במושב שכל האווירה היתה שם חילונית. החגים נחוגו כמנהגי המקום (לא באופן דתי).

כאשר בגרתי והפכתי להיות מורה בישראל, הרגשתי חסר גדול בנושא זה. מה שלמדתי בבית הספר ובסמינר לא הספיק לי. התחלתי להתעניין מאוד בנושא זה, ללמוד לחקור ולבדוק בכדי להקנות לתלמידי את ערכי החגים ומנהגיהם. נוכחתי לדעת שלרבים מתלמידי לא היה כלל ידע והתנסות חווייתית בבית. כששוחחתי על כך עם אבי ז"ל, הוא התוודה בפני על צערו שבבואו ארצה, כמו שאר החלוצים, נטש את כל אשר חווה בביתו – שהיה בית דתי מאוד – והלך בדרכים אחרות. הוא הבין היטב את הרגשתי.

גם אני הפכתי לאם. שאיפתי היתה להקנות לילדיי את ערכי החגים – מנהגים, ריחות, צבעים וטעמים. השתדלנו מאוד – אני ובעלי – שלכל חג יהיה הייחוד שלו. אם בחגי תשרי עסקינן הרי שעל ארוחות החג המשפחתיות והמאכלים המיוחדים של החג לא ויתרנו, ארוחה מפסקת לפני הצום, הליכה לבית הכנסת לתפילת "כל נדרי" ו"נעילה", בניית סוכה והכנת קישוטים במו ידינו, ישיבה בסוכה והזמנת אורחים, הליכה לבית הכנסת בשמחת תורה, הקפות עם התורה והתנסות בנשיאתה. כל זה היה כשילדיי היו קטנים ומטרתנו היתה שיחוו את הייחודיות של כל חג ויעבירו זאת הלאה.

האם הצלחנו בזאת?
ימים יגידו (או הילדים…)

וזה רק על קצה המזלג כחומר למחשבה.

מועדים לשמחה!

* * *

מחר יתארח בסוכת הבלוג גבי גולן, ויספר על מכתב שכתב לבנו לקראת מסעו של הבן לפולין, במסגרת משלחת בית-ספרית.

Share

ניתן להגיב↓

  • עדיין אין תגובות...ניתן להגיב על ידי מילוי הטופס למטה.

השארת תגובה