משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

טרנסילבניה מכורתי*

8 ביוני, 2007 מאת רוני · 5 תגובות

אורית כתבה בעבר על מונגוליה, מולדתי !. הגיעה שעת התגמול.

כאשר אמא שלי נשאלת היכן היא נולדה (שלא לצרכים רשמיים) היא משיבה: "טרנסילבניה". התשובה מדוייקת !

מבחינה טכנית גרידא, טרנסילבניה היא (כיום) חבל ארץ בצפון רומניה. משמעות השם "טרנסילבניה" הוא: "מעבר ליער". לחבל ארץ זה שמות בשפות רבות, כמתחייב לגבי חבל ארץ אשר "החליף ידיים" במשך השנים.

אין בכוונתי להביא כאן את תולדות טרנסילבניה. המעוניינים מוזמנים להרחיב את ידיעותיהם במקורות הזמינים הרבים (ויקיפדיה מציעה מידע רב והויקיגניה מספקת אף היא תקציר אודות האזור).

לאדם מן הישוב, עשוי השם להישמע אקזוטי. משהו ש"מעבר ל…" תמיד נשמע מלהיב (למעט אולי "מעבר להרי החושך"). ג'ודי גרלנד שרה על זה שיר וריקי כהן כתבה על זה בבלוג שלה.

מסתבר שטרנסילבניה היא כה אקזוטית, עד כדי כך, שדמויות רבות ביקשו לייחס את עצמן לטרנסילבניה. חלק מהדמויות אכן מתייחסות לטרנסילבניה. חלקן לא ממש.

אתם לא מאמינים ? הנה ההוכחות !

מקרה ראשון (ודי מפורסם)

ולאד צפש (הוא ולאד השלישי, "המשפד"), הידוע גם בכינויו "דרקולה", נולד וחי בטרנסילבניה. ולאד זה היה נסיך ולאכיה במאה ה- 15. הוא נודע באכזריותו הרבה. מכינויו, אתם רשאים להסיק מה היתה שיטת הקטילה החביבה עליו. אם לא הצלחתם לשער בנפשכם, ואתם חייבים לדעת את הפרטים, תוכלו לראותם כאן. מכל מקום, שמו של ולאד צפש נקשר באגדות ערפדים ומרעין בישין אחרים.

אליזבט קוסטובה העשירה את עולמנו, לאחרונה, בפרטי תולדות דרקולה והערפדים, בספרה "ההסטוריונית". היא לקחה חומרים היסטוריים והוסיפה עליהם כיד הדימיון הטובה עליה. התוצאה מרתקת. מומלץ לא לקרוא לפני השינה !

מקרה שני (ודי מפתיע)

מי שלא ראה את הסרט "מופע הקולנוע של רוקי" (Rocky Horror Picture Show) שירים יד וילך מיד לראות.

מדובר בסרט קאלט שהוקרן פעמים רבות בקולנוע פריז, עד ש"סגרו את קולנוע פריז ומילאו אותו במלט" (מתוך השיר "הקונפורמיסט" של להקת מוניקה סקס). מאז הוא מוקרן בבתי קולנוע שונים, בעיקר בימי שישי בשעות מאוחרות.

בתכלית הקיצור, זוג יורמים (הבחורה נקראת ג'נט וייסססססססססססססס- והתפקיד מגולם על ידי סוזן סרנדון) נקלע לטירה אפלה בלילה סוער וגשום. בטירה הם פוגשים את המדען הטרנסוסטיט, דוקטור פורטר, אשר הצליח ליצור גבר מעשה ידיו. הוא עורך מסיבה לכבוד האירוע, ומשם הענינים מתפתחים בכיוונים בלתי צפויים.

אם נשוב לעניינו, התנחשו  מהיכן הגיע דוקטור פורטר ? היכן נטועים שורשיו ? כמובן ! בכוכב הלכת "טרנסקסואל" שבגלקסיית… "טרנסילבניה",

הנה קטע מתוך הסרט (Sweet Transvestite). הקטע כולל מסרים בוטים, ועל כן מוצע להימנע מלצפות בו, אם אתם עלולים להיפג מתוכנו.

מי שכן יבחר לצפות בו, ישים לב לשלט הגדול התלוי בחדר וגם למילות השיר, הכוללות את המשפט:

"I'm just a sweet transvestite
From Transexual, Transylvania"

מקרה שלישי (ודי מרגיע)

בסרט (ובמחזמר) "גבירתי הנאוה" (My Fair Lady), אוסף פרופסור היגינס לביתו מוכרת פרחים בשם אילייזה דוליטל. אילייזה מדברת אנגלית במבטא קוקני כבד. פרופ' היגינס מתרברב בפני עמיתו, קולונל פיקרינג, שהוא יוכל ללמד את אילייזה לדבר כגבירה. שיאו של הסרט הוא כאשר אילייזה מוזמנת לנשף בשגרירות (זוכרים של איזו ממלכה? ברור ! Transylvania  !). פרופסור היגינס פוגש בנשף את תלמידו לשעבר, ההונגרי – זולטן קרפטי, אשר טוען כי הוא יכול לחשוף כל מתחזה על פי דיבורו. מלכת טרנסילבניה מוקסמת מאילייזה ומבקשת שאילייזה תרקוד עם בנה, הנסיך גרגור. סוף דבר- זולטן קרפטי חושף את הזיוף של אילייזה וקובע בבטחון רב ששפתה כל כך טובה, עד כדי שאינה יכולה להיות אנגליה. הוא קובע שהיא באה מהונגריה חיוך.

איזה ייחוס !לא להאמין, אבל התפוצה שלנו מאוד מבוקשת !

==========================================================

* אין הכוונה ל"ליטא מכורתי", יצירתו של אברהם קריב (שעליו אכתוב בפעם אחרת).

Share

5 תגובות↓

 • 1 חוה // 10 יונ, 2007 בשעה 21:47

  טרנסילבניה מכורתי, אהבתי 🙂

 • 2 ממצאים על משפחתי מן העתיד – שנת 2552 Szurdok ! | משפחתובלוגיה // 12 מרץ, 2011 בשעה 15:03

  […] Máramarossziget וברומנית- (Sighetu Marmaţiei), אשר במחוז מרמרוש, חבל טרנסילבניה אשר ברומניה, היא עירם של חרדים, של אדמו"רים מייסדי […]

 • 3 אנחנו חוזרים לסיגט! // 1 מרץ, 2014 בשעה 22:28

  […] של הבלוג יודעים ששורשי נטועים גם בטרנסילבניה (ע"ע "טרנסילבניה מכורתי" –  8.6.2007) וש"שריפה בעיירה" מתקשרת אצלי ישירות […]

 • 4 בתחנת הדלק // 4 מאי, 2017 בשעה 0:04

  […] אם אתם לא יודעים, אז לכו לקרוא: אנחנו חוזרים לסיגט! וגם טרנסילבניה מכורתי […]

 • 5 "באוזניי שמעתי בקישוורדה את השקט הנמשך, הממלא את החסר" // 17 אפר, 2018 בשעה 9:31

  […] אגי משעול (שנולדה בטרנסילבניה) (על טרניסילבניה, ראו: טרנסילבניה מכורתי, 8.6.2007) כתבה בעיתון הארץ ("הקשר ההונגרי", 5.2.2018) […]

השארת תגובה