משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

יד ושם אשר לא ייכרת (בסיוע טכנולוגי)

20 במאי, 2007 מאת ארנון · 5 תגובות

שנתיים וחצי חלפו מאז עלה לאוויר אתר האינטרנט של "היכל השמות", מאגר דפי העד העצום של "יד ושם". עבור גנאלוגים רבים, אשר למי ממשפחותיהם היתה נגיעה ישירה או עקיפה לנספים בשואה, נראה היה הדבר כפריצת דרך משמעותית במחקרם. בבת אחת, יכלו לתת לעכברם לשוטט, במשך שעות רבות, בין עשרות ומאות דפי עד, אשר חשפו מידע רב ערך אודות בני משפחתם. יותר מזה, מנגנוני החיפוש באתר אפשרו בקלות להגיע מדף עד של אדם לדפי עד אחרים של קרובים וודאיים/פוטנציאליים שלו. בשורת דפי העד נפוצה מיד לכל עבר, וסיפורי הצלחה על מפגשים מרגשים ועל מציאות מרגשות החלו לצוץ מכל עבר.

לאחר שלב ההתפעמות מן האתר החדש, הגיע שלב ההארה – לא רק נספים מתעד המאגר העצום, אלא גם ניצולים וקרובי משפחה של נספים. אלו מופיעים בחלקו התחתון של הדף, כמי שמילאו את העדות. ההבנה כי ניתן, באמצעות המעידים הללו, למצוא קרובי משפחה ולא רק מידע אודות הנספים, היתה בגדר בשורה של ממש עבור גנאלוגים בכל רחבי העולם.

אך, כצפוי, הביאה ההארה לאכזבה. מעידים רבים לא מילאו פרטים נוספים פרט לשמם. אחרים, אשר ציינו במפורש את כתובת מגוריהם, עשו זאת בראשית שנות המדינה, וכיום לא ניתן לאתרם על פי פרטים אלו. איתור מעידים שנפטרו הסתבר כמשימה סבוכה, ובמקרים רבים – נעצר החיפוש שם. אתר "אליס איילנד" (Ellis Island) – אשר המאגר העצום של הנכנסים לארצות הברית המתועדים בו שימש מודל להערצה עבור גנאלוגים רבים – מאפשר במשך שנים הוספת הערות (Annotation) לכל אחת מן הרשומות בו. ההערות מתווספות על ידי המשתמשים באתר, ובהן ניתן להוסיף מידע כלשהו הרלוונטי לרשומה. מדוע, כך תהו בקול רם רבים, לא יפתחו ב"יד ושם" יישום דומה, אשר יאפשר תקשורת בין גולשים המתעניינים בדף עד מסוים? כך ניתן יהיה, טענו התוהים, לאפשר איתור קל יותר של מעידים ושל קרובי משפחה פוטנציאליים.

כאשר עלו הטענות הללו לבכירי "יד ושם", היתה תשובתם כי מטרתו של המוסד, כפי שמופיעה בחוק, היא להנציח את הנספים ולא לדאוג לחיים. התשובה, אמנם, גרמה למרמור רב, אך לא השפיעה על התנהלותו של המוסד. אנשי הקהילה הגנאלוגית לא נותרו אדישים, ובחברה הגניאלוגית הישראלית (היו"ד המיותרת במקור…) החליטו לנסות ולסייע לכאלו המתקשים באיתור מעידים. ברור היה מלכתחילה שמדובר ביוזמה מקומית (על אף אופיה הבינלאומי), וכי הפתרון הראוי טרם נמצא. ובכן, מסתבר שכעת הוא נמצא גם נמצא!

האתר ShoahConnect.org, אשר עולה היום לאויר, מאפשר לבצע דבר פשוט ביותר, אך כמו כל הדברים הפשוטים ביותר, הבשורה שהוא נושא עמו גדולה לאין שיעור מפשטות יישומה. מאגר המידע אשר נבנה, באמצעות האתר, מאפשר לקשר כתובות דואר אלקטרוני לדפי עד. הדבר נעשה באמצעות יישום פשוט ובנייתו של בסיס נתונים פשוט (איך לא?…). הגעת לדף עד המעניין אותך? לחץ על כפתור (שהתקנתו החד-פעמית אורכת בערך דקה), אשר יאפשר לך לקשר את כתובת הדוא"ל שלך עם אותו דף עד. מאותו הרגע ואילך, כל גולש אחר (אשר מכיר את האתר החדש) אשר יביע עניין באותו דף יקושר אליך אוטומטית, ומבלי שכתובות הדוא"ל שלכם תיחשפנה.

logan.jpgמי שעומד מאחורי הקמת האתר החדש הוא לוגאן י. קליינווקס Logan J. Kleinwaks (בתמונה), גנאלוג חובב, אשר בעברו כבר כמה פרויקטים מרתקים של שילוב טכנולוגיות לטובת המחקר הגנאלוגי (המפורסם בהם: מנוע חיפוש למדריכי ערים רבים). קליינווקס משמש כמתאם של קבוצת העניין המשותף החדשה דנציג/גדנסק (Danzig/Gdansk), ומעבר למחקר המשפחתי האישי שלו, מתעניין בתיעוד מצולם של בתי עלמין יהודיים, כמו גם בהגברת הנגישות למידע גנאלוגי המצוי באינטרנט.

בראיון עם קליינווקס, בן ה – 27, תושב וירג'יניה, ארצות הברית, אשר התבצע באמצעות דואר אלקטרוני, הוא מספר לראשונה ל"משפחתובלוגיה" על האתר החדש, כפי שהוא רואה אותו, ומפיג את הערפל מעניינים טכניים ומסוגיות של צנעת הפרט הקשורות לאתר. הראיון מתפרסם, במקביל, גם באנגלית.

לפנייתנו ל"יד ושם", על מנת לקבל תגובה רשמית על עלייתו של האתר לאויר, נענינו כך:

"מדובר ביוזמה פרטית שעל פניה נראית מבורכת. אנחנו לא קשורים לכך, אך שמחים שהאתר שלנו יכול לסייע."

* * *

ש. אנא, ספר לנו מעט על עצמך (גנאלוגית וכללית). האם היו לך סיפורים מעניינים הקשורים לדפי העד?

ת. הרקע הלא-גנאלוגי שלי הוא במחקר במתמטיקה ופיזיקה. מבחינה גנאלוגית, נסיוני הרב ביותר הוא במחקר אודות משפחתי מגליציה, שם הצלחתי לתעד יותר מ – 3,500 בני משפחה אחת (משפחת קלטר Kalter), דבר שארך כשלוש שנים. אני המתאם של קבוצת הענין המיוחד דנציג/גדנסק (Danzig/Gdnask), ובאופן כללי מתעניין בשיפור הנגישות לחומרים גנאלוגיים הנמצאים ברשת האינטרנט ותיעוד מצולם של בתי עלמין יהודיים.

למען האמת, יש לי סיפור מענין הקשור לדפי העד, ואני מקוה שהוא ישמש השראה לכולם להמשיך ולחפש קרובים. קרוב משפחה שלי גילה לאחרונה שדודתו מילאה לפני כמה שנים דף עד. הדבר היה מאוד מפתיע, כיוון שאותה הדודה נחשבה על ידי אחֶיה כמי שנספתה בשואה… מסתבר שהדודה חשבה שאחֶיה אינם בין החיים, אך עם זאת המשיכה לחפש אותם. וכך, במשך 60 שנה, לא ידעו אלו על זו וזו לא ידעה על אלו. המפגש בין הדודה ממוסקבה והאחיינים מבלגיה היה מרגש ביותר, והוא התאפשר בזכות מחקר גנאלוגי ובעזרת גנאלוגים שסייעו בחיפוש.

ש. האם תוכל לתאר בפנינו את האתר החדש, כפי שאתה רואה אותו?

ת. ShoahConnect הוא כלי אשר יש להשתמש בו בצמוד לאתר "היכל השמות" של יד ושם, והוא מאפשר לקשר כתובות דוא"ל לדפי עד, באופן שמאפשר תקשורת חצי-פרטית בין אנשים המקושרים לאותם דפים. האתר אמור לסייע, כך אני מקווה, ביצירת קשר עם אלו שמילאו דפי עד (או עם קרוביהם), במידה והם מעונינים בכך, ובחיבור בין קרובי משפחה, על פי קרוב משפחה המתועד במאגר.

בכל פעם שקישור של כתובת דוא"ל לדף עד מתווסף למאגר, המערכת בודקת האם נוצר חיבור חדש – למשל, אם הקישור הוא של ממלא דף עד ובמערכת כבר מקושרים קרובים של אותו נספה. על פי בחירת המשתמש, המערכת מודיעה בדוא"ל על הקישור החדש לכל מי שהדבר רלוונטי עבורו. הדבר נעשה באופן חצי-פרטי, במובן זה: כתובת הדוא"ל של המקבל אינה גלויה לשולח, אלא אם המקבל בוחר לענות להודעה. מן הרגע בו עונה המקבל לשולח, מתבצעת התכתובת ביניהם באמצעות הדוא"לים הפרטיים שלהם, ללא תיווכה של המערכת. על פי אופיה, השימוש הטיפוסי במערכת עבור אדם שמילא דף עד יהיה לקשר את כתובת הדוא"ל שלו עם אותו דף עד שמילא, ולחכות שאחרים יקשרו עצמם עם אותו הדף. לאחר שיקבל הודעות על קישורים נוספים, הוא יוכל לבחור אם לענות (ובכך לחשוף את כתובת הדוא"ל שלו לשולח), או לא לענות (ובכל לא לחשוף את כתובת הדוא"ל שלו).

יעילותו של האתר תלויה רבות במספר האנשים שישתמשו בו. ככל שיהיו יותר קישורים – כך הסיכוי להתאמות יעלה. על פי התרשמות ממידע המצוי באתר "היכל השמות", עולה כי מספר הקישורים צפוי להיות גדול בהרבה ממספר המשתמשים, כך שמספר הקישורים במערכת צפוי גם הוא לגדול משמעותית עם הזמן (אני, למשל, קישרתי את עצמי ליותר ממאה דפי עד). אני מצפה כי, בסופו של דבר, ShoahConnect יהפוך לכלי חיוני לא רק עבור גנאלוגים החוקרים משפחות יהודיות, אלא לכל אדם המתעניין בגורל קרוביו או מכריו שנעלמו בשואה.

ש. כיצד הגעת לבנות את האתר: מה היו מניעיך העיקריים? מי סייע לך?

ת. הרעיון לאתר עלה אצלי לראשונה בקיץ שעבר, במהלך הרצאה ששמעתי בכנס הבינלאומי ה – 26 לגנאלוגיה יהודית, בניו-יורק. רוז פלדמן, מהחברה הגניאלוגית הישראלית, סיפרה על מאמציה לסייע לכ – 800 חוקרים באיתור אנשים שמילאו דפי עד. חשבתי אז כי הפתרון שהוצע דורש המון זמן, וכי גישה אוטומטית לפתרון הבעיה עשויה לעבוד טוב יותר ובמספרים גדולים הרבה יותר. במהלך הכנס ואחריו דנתי בנושא עם עוד כמה אנשים, ותוך כדי כך גיבשתי רעיונות בקשר לתכנונו (ואני עדיין מקבל הערות בברכה).

המוטיבציה העיקרית שלי היא לסייע באיחוד משפחות שהופרדו בזמן השואה. ברור שגנאלוגיה קשורה לכך, אך מעבר לזאת – עומדים אל מול עיניי אנשים בעלי קשרים קרובים – למשל, אחים – אשר עשויים למצוא האחד את השני.

ש. מה היתה עמדת יד ושם אל מול יוזמתך? האם הם ראו בכך שדרוג למה שמציע האתר יקר-הערך שלהם, או שמא ראו דווקא התנגשות עם הפעילות שלהם?

ת. צבי ברנהרט מיד ושם סיפק רעיונות רבים וטובים, אך יד ושם כמוסד לא הציע רשמית שום סיוע. איני חושב שיד ושם יכול לגבש דעה לגבי ההשפעה של ShoahConnect על פעילותו לפני שייעשה שימוש נרחב באתר החדש. חשוב יותר, יד ושם לא שם שום מכשול בנוגע להפעלה של ShoahConnect. אם ShoahConnect יפגיש קרובים אשר הופרדו בימי השואה, אני מניח שיהיה בכך ערך מוסף חשוב לאתר של יד ושם.

ש. מבחינה טכנית, האם תוכל לתאר את שיתוף הפעולה עם יד ושם? (למשל, האם כל אחד יכול לקבל גישה לנתונים מאתר "היכל השמות"?)

ת. תכננתי את ShoahConnect באופן שאין למערכת צורך בשיתוף פעולה טכני מצד יד ושם, אך אם סיוע שכזה יינתן בעתיד – תדע המערכת להפיק ממנו תועלת. נכון לעכשיו, הקשר בין ShoahConnect לאתר "היכל השמות" הוא באמצעות סרגל הכלים של Google. לחיצה על הכפתור של ShoahConnect שולחת למערכת את שורת ה – URL של הדף, ובה יש את כל המידע הדרוש לפעולת המערכת. יכולות נוספות אפשריות להוספה למערכת, עם או בלי הסיוע של יד ושם, אך נכון לעכשיו, על פי האופן בו בנוי האתר של יד ושם, קשה מאוד (אם כי לא בלתי-אפשרי) לגשת למידע שאינו מקודד שורת ה – URL.

ש. לאחר סירוב יד ושם לשתף פעולה בצורה רשמית, האם יש לך כוונות כלשהן "לארח" את האתר באתר של ארגון אחר אשר פעילותו קשורה להנצחת השואה?

ת. אם ארגון כלשהו הקשור להנצחת השואה או לגנאלוגיה יהיה מעונין לקדם את ShoahConnect, מתוך מחשבה כי האתר עשוי להיות לעזר למשתמשים/חברים בו – אשמח ליידע על כך את משתמשי ShoahConnect, על מנת לעודד את פעילותם. אני חושב שתמיכה כזו חשובה אף יותר מ"התארחות" באתר של ארגון אחד.

עם זאת, במידה ויהיה ארגון כלשהו שיחשוב כי שיתוף פעולה עם ShoahConnect יתרום רבות למשתמשים באתר, וודאי שאשקול ברצינות את האפשרות הזו, אבל בתנאי אחד. התנאי הוא כי שיתוף הפעולה יכבד את פרטיותם של המשתמשים ב – ShoahConnect, כפי שאני עושה כעת, וכי מצב פרטיותם לא יוחמר לעולם בהשוואה לכעת.

בנוסף, עליי להיות בטוח באופי הפעילות הלא-מסחרי של הגוף שירצה שיתוף פעולה. ארצה כי כל שיתוף פעולה יהיה שקוף למשתמשי ShoahConnect, כדי שהם יוכלו להחליט כיצד הוא ישפיע עליהם.

ש. האם האתר החדש ערוך לקבל מספר גבוה של משתמשים? מהן המגבלות הטכניות הנוגעות לתעבורה באתר?

ת. סביר להניח שרוחב-הפס שידרש לכל משתמש יהיה קטן, וזאת משתי סיבות עיקריות:

 1. המשתמש הטיפוסי לא יבקר באתר בתדירות גבוהה – לאחר שיקשר עצמו לדפי העד, הוא לא יבקר באתר עד שהתאמות חדשות הרלוונטיות לו תימצאנה.
 2. האתר אינו מכיל גרפיקה, וכמעט ואינו מכיל טקסט, כך שנפח התעבורה הדרוש לביקור של גולש אחד הוא קטן ביותר.

עם זאת, אני ערוך לשינויים מיידיים באחסון, בהתאם לתעבורה שתהיה בפועל. אם מיליון איש ייכנסו לאתר דקות ספורות לאחר שהראיון הזה יפורסם, סביר להניח שיהיו בעיות בגישה אליו, אבל נדמה לי שהמצב בפועל לא יהיה כך, וכי הכל יהיה בסדר.

ש. טכנית, היכן מאוחסן מאגר הנתונים אודות המשתמשים? כיצד תבטיח את יציבותו? מי יתחזק את האתר ואת מאגר הנתונים בטווח הארוך? האם יש צורך במימון כספי, ואם כן – מהן תוכניותיך בנושא?

ת. מאגר הנתונים נמצא במקביל בשני מקומות, אחד מרוחק (ומקוון) ואחד אצלי (ולא מקוון). איני יודע עדיין מה יהיו הצרכים של התחזוקה בטווח הארוך, כיוון שאלו תלויים רבות בפעילות האתר, אך נכון לעכשיו אני מפעיל אותו לבדי, ואין לי שום כוונות לשנות זאת. כרגע, אני משלם בעצמי את הדרוש להפעלת האתר, ולא מדובר בסכום גבוה. אם תידרש בעתיד תמיכה כספית בו, הדבר ייעשה כך שלא יפגע באופיו הלא-מסחרי. כלומר, אין לי שום כוונות להעלות פרסומות באתר או למכור מוצרים דרכו. אני סמוך ובטוח כי אם תידרש תמיכה כספית, בהנחה שהשימוש באתר יהיה המוני, יימצאו אנשים טובים שיסייעו בכך.

ש. כיצד אתה מגן על פרטיותם של הגולשים ועל המידע אודותם?

ת. הדבר החשוב ביותר שהגולשים צריכים להבין הוא זה: כל מה שדרוש על מנת להשתמש במערכת הוא לספק כתובת דוא"ל.

כיום, יש אתרים רבים המציעים פתיחת חשבון דוא"ל בחינם, כך שמי שחרד מאוד ממתן הדוא"ל שלו, יכול להשתמש באחד משירותים אלו, ולפתוח חשבון מיוחד רק לצורך השימוש באתר. בשום שלב של שימוש באתר, אין צורך במתן שמות, כתובות, מספרי כרטיס אשראי, וכו'. בנוסף, איננו שומרים את ההודעות ליצירת קשר הנשלחות באמצעות האתר. חשוב גם להבין שכתובות הדוא"ל הנמסרות אינן מפורסמות בשום מקרה ובשום דרך ברשת, וכי הן נגישות רק למערכת עצמה. כתובת הדוא"ל של משתמש נחשפת רק בשני המקרים הבאים:

 1. משתמש באתר שולח הודעה, באמצעות המערכת, למשתמש אחר. ובמקרה זה נחשפת כתובת הדוא"ל שלו רק למקבל ההודעה;
 2. משתמש באתר מקבל הודעה, באמצעות המערכת, ובוחר להגיב לה. או אז, כתובת הדוא"ל שלו נחשפת רק לשולח ההודעה.

ניתן לקרוא על מדיניות הפרטיות שלנו באתר. אם למישהו יש חששות נוספים בנושא זה, אשמח לשמוע אותם. אם המשתמש מילא דף עד, סביר להניח שהוא הוסיף פרטים אישיים בדף עצמו, הרבה יותר מאשר מה שסיפר למערכת.

אנא, שימו לב כי ShoahConnect אינו מנסה לאמת את זהות המשתמשים בו. לכן, אם מישהו יצר עמכם קשר, באמצעות האתר, וטוען לקירבה משפחתית – אתם בלבד אחראים על הקביעה בדבר אמיתות הטענה, ואתם בלבד תחליטו אם לענות לו

ש. האם אתה מתכוון לתרגם את האתר החדש לשפות נוספות מלבד אנגלית?

ת. אני רוצה ש – ShoahConnect יהיה זמין בשפות נוספות, אך אני זקוק לעזרה בכך. אשמח לשמוע מכל מי שמוכן לסייע בתרגום האתר לשפות אחרות (הדבר מצריך ידיעה טובה של אנגלית ושל השפה הנוספת).

ש. אנו רוצים לנצל את ההזדמנות על מנת להודות לך על היוזמות הקודמות שלך, אשר תורמות רבות למחקר הגנאלוגי והן בעלות חשיבות רבה עבורנו. בעיקר, אנו מתייחסים למנועי החיפוש במדריכים ההיסטוריים ולמאגר עצי המשפחה. האם תוכל להזכיר לנו באילו עוד פרויקטים היית מעורב?

ת. תודה! בנוסף לאלו, אני מרכז מאמצים בקידום המחקר אודות יהודי דנציג Danzig (כיום גדנסק Gdansk, פולין), בתוקף תפקידי כמתאם קבוצת הענין המיוחד של JewishGen העוסקת באזור. אשמח אם כל מי שחוקר משפחות מן האזור יבקר באתר וייצור עמי קשר לקבלת מידע נוסף. ישנן אפשרויות רבות לתרום לפרויקטים אשר משמרים את סיפורה של הקהילה היהודית הייחודית הזו, אשר באופן מדהים היטיבה לשמור רבים ממסמכיה. בעצם, כל מי ששימור ההיסטוריה היהודית חשוב לו – ולא חשוב אם משפחתו מאזור Danzig – יכול לסייע רבות, ובתנאי שהוא יכול לקרוא גרמנית או עברית.

ש. האם אתה מתכנן (או עובד על) פרויקטים נוספים, ואם כן – האם תוכל לשתף אותנו בהם?

ת. יש לי כמה רעיונות, אך עדיין איני עובד בפועל על אף אחד מהם. אחד מן הרעיונות הוא להפוך את ספרי ה"יזכור" לניתנים לחיפוש, באמצעות שימוש בתוכנות של זיהוי תוים אופטי (OCR), כשם שעשיתי עם המדריכים ההיסטוריים. הדבר יהיה שימושי מאוד, כיוון שספרי ה"יזכור" מכילים מידע רב, ובדרך כלל אינם מכילים אינדקס מלא של שמות (אם בכלל). בעזרת מנוע חיפוש כזה, ניתן יהיה למצוא קרובי משפחה ביישובים בהם לא ידעת כלל שהמשפחה התגוררה. רעיון נוסף נוגע לצילום שיטתי של בתי עלמין יהודיים במזרח אירופה בקנה מידה גדול. מבלי להיכנס לפרטים, אומר רק כי הדבר יכול לתת פרסום רב לשותף עסקי מתחומי החינוך, הנוער, ההיסטוריה, התרבות והטכנולוגיה, ועשוי לקדם נראוּת במזרח אירופה.

קוראים הנמצאים בעמדות מתאימות בארגונים או בגופים התנדבותיים יכולים לפנות אליי לקבלת פרטים נוספים.

Share

5 תגובות↓

 • 1 חוה // 21 מאי, 2007 בשעה 7:19

  תודה גדולה ללוגאן על האתר הנפלא ותודה גדולה לך על הפרוט והסיפור שהגיע לפורום שורשים, עוד לפני כל אחד אחר בארץ. (חוץ מאלו שצופים בפורום כמובן :D)

 • 2 קמחי יצחק // 3 ספט, 2007 בשעה 21:42

  הסטוריה של משפחת קמחי

 • 3 חיה ויסהוז לבית שליטרמן // 21 מאי, 2008 בשעה 14:41

  מתעניינת בקישורים בהם מוזכרים שמות המשפחה הבאים – שליטרמן, זיידמן, ובלכרז, כל אחד מהם בנפרד. מפולין ומבלגיה.כל הנ"ל בני משפחתי שנספו בשואה. כמובן נעשה חיפוש בדפי העד של יד ושם אך נמצאו רק כאלו שמולאו ע"י אמי ז"ל.

 • 4 ציפורה וולף[זלמנוביץ] // 20 אפר, 2009 בשעה 20:52

  אני דור שני לניצולי שואה.אמי ואבי מזמן נפטרו.אבי נולד בוישנה אפשה.בשנת 1898.מאשתו הרישונה נולדו לו חמישה ילדים.לאבי קראו לו דוד קץ[זלמנוביץ]אינני יודעת מה קרה לילדים.הוא אף פעם לא סיפר כי הייתי קטנה.אודה לכם מאוד אם תעזרו לי.

 • 5 ארנון // 22 אפר, 2009 בשעה 19:59

  לציפורה – המקום המתאים ביותר לפרסום תהיותייך ולהתנעתו של מחקר משפחתי הוא פורום שורשים משפחתיים.

השארת תגובה