משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

עלילת דם פרטית לפסח

25 במרץ, 2007 מאת רוני · 8 תגובות

עלילות דם הן, כידוע, משהו שקורה רק לאחרים. מה לנו, ילידי הארץ, ולעלילות דם ? לכל היותר למדנו עליהן בבית הספר בשיעורי הסטוריה, שיננו את הפרטים וכתבנו עליהן תשובות בבחינות.

מקובל לראות בעלילת דם שקר שהופץ אודות היהודים בגולה, על מנת להצדיק פרעות בהם. בחלק מהמקרים יוחס ליהודים שימוש בדם של נוצרים לשם הכנת המצות לפסח.

אחת מעלילות הדם המפורסמות בעת החדשה התרחשה בשנת 1882בכפר הקטן טִיסָה אֶסְלָר (Tisza Eszlar), אשר בצפון מזרח הונגריה (לא רחוק מ- Tokaj). הדבר היה, מן הסתם, לפני חג הפסח.

היהודים הואשמו בהעלמותה של הנערה אסתר סולימוסי שוימושי*, כאשר אחד העדים אשר הפלילו את שוחט הקהילה, היה נער בשם מוריץ שארף.

מוריץ שארף, בנו הבכור של שמש הקהילה, העיד שראה מבעד לחור המנעול, כיצד שוחט הקהילה (שלמה שוורץ) משסף את גרונה של הנערה ואוסף את דמה.

השוחט הופלל, אך בכך לא הסתיימה הפרשה. גופת הנערה בת ה- 14 שנעלמה, נמצאה בנהר, ללא כל סימני אלימות (אך בהריון !). ההורים נאלצו להתכחש לזהות הגופה. הפרשה נמשכה ונמשכה עד לזיהוי הגופה כגופת הנערה, לאחר משפט בבודפשט. בסופו של דבר, נוקה השמש מכל אשמה.

הסנגור הביא את השופטים לבית הכנסת והראה להם שהנער מוריץ שארף לא יכול היה לראות מבעד לחור המנעול, שכן לא היה חור מנעול בדלת או שמבעד הסדק לא ניתן היה לראות דבר.

===

מהלך כ-  80 ק"מ מזרחה מטִיסָה אֶסְלָר שוכנים להם שני כפרים קטנים – Laskod ו- Petnehaza. שם גרו אבותי במשך שנים רבות. נולדו, הולידו, נישאו, שמחו, עצבו ומתו. משם הם גם שולחו אל מותם.

אצלם, עלילת הדם לא היתה משהו תיאורטי. היא היתה מוחשית מאוד, גם 40 ו-50 שנים לאחר מכן. עלילת הדם, והסכנה שתרחף עלילת דם חדשה, היתה אקטואלית ביותר.

אצלם לא אמרו לילדים: "אם תשקר – יבוא שוטר". אצלם אמרו: "אם תשקר – יהיה סופך כסופו של מוריץ שארף" !

הרי לכם, יש לי עלילת דם פרטית בעץ המשפחה. מה אתם יודעים ?

חג פסח שמח !

==

* – שמה של הנערה תוקן בעקבות הערתה של חברת פורום "שורשים משפחתיים" עב, אשר הסבה את תשומת ליבי לצורת ההגיה ההונגרית של השם.

Share

8 תגובות↓

 • 1 שווה קריאה // 26 מרץ, 2007 בשעה 4:11

  עלילת דם פרטית לפסח…

  עלילות דם הן, כידוע, משהו שקורה רק לאחרים. מה לנו, ילידי הארץ, ולעלילות דם ? לכל היותר מדנו עליהן בבית הספר בשיעורי הסטוריה, שיננו את הפרטים ו…

 • 2 Debbie Saar // 29 מרץ, 2007 בשעה 22:33

  ואני, קפצתי רק לברך את שלושתכם בברכת חג אביב שמח, וכתמיד, הפוסטים מעניינים, האירוח למופת והביקור מתמשך ומתמשך.
  עלילות דם הן, בין היתר, תוצאה של דעות קדומות.
  אז לכבוד הפוסט הזה, ולרגל חג החרות המתקרב, אוסיף לַברכה שהלוואי וגם המחשבות תצאנה מעבדות לחרות, ושאף פעם, בשום מקום בעולם, לא תומצאנה עלילות דם! 🙂

 • 3 רוני // 29 מרץ, 2007 בשעה 23:43

  תודה על הברכות ו…אמן ! כן יהי רצון.
  אהבתי מאוד את "רצוא ושוב" בשירך "סבטלנה"…
  חג שמח ! 😛

 • 4 חוה // 30 מרץ, 2007 בשעה 14:04

  לכן כל כך חשוב לשמור על ארצינו הקטנטונת.
  שיהיה לך חג אביב שמח!

 • 5 Debbie Saar // 31 מרץ, 2007 בשעה 18:53

  תודה, תודה, רוני (לא ידעתי שאתה קורא שירה) 🙂
  ותמיהה: מדוע לא כתבת זאת כתגובה לשיר עצמו?
  נכון שאני כבר דיירת משנה בבלוג שלכם, אך ככולם, גם לי נעים לקבל תגובות, ועל אחת כמה וכמה אם אלה תגובות כאלה 😉

 • 6 חור נידח קם לתחיה // 2 מאי, 2012 בשעה 9:08

  […] אפילו אבותי באו מחור נידח! אבא שלי נולד בכפר קטן (מאוד) בצפון-מזרח הונגריה. שם הכפר הוא Laskod ואם זה נשמע לכם מוכר, זה בגלל שבטח כבר הטרדתי אותכם עם השם הזה בעבר (עלילת דם פרטית לפסח). […]

 • 7 אבא שלי הסיק את תנורו של אייכמן (או: כמה דברים שלא יכולתם לדעת על השואה) // 8 אפר, 2013 בשעה 20:49

  […] של אייכמן היתה מהכפר של סבא של אבא (קמצ'ה) (ראו הפוסט: "עלילת דם פרטית לפסח"). היא לחשה לאבא שאם ישאלו מי חשמלאי, שיגיד שהוא חשמלאי. […]

 • 8 Szól a Kakas Már- התרנגול קרא (או: סיגט – ניו יורק – מקסיקו – זכרון יעקב ובחזרה) // 19 אפר, 2017 בשעה 14:56

  […] לשקוד (Laskod) ו – פטנהאזה (Petneháza)  (ראו: "עלילת דם פרטית לפסח", פוסט מיום 25.3.2007 וגם: "חור נידח קם לתחיה", פוסט מיום […]

השארת תגובה