משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

Family Echo: ראיון ראשון עם גדעון גרינשפן

22 במרץ, 2007 מאת ארנון · 6 תגובות

אם קוראים היטב את דבריו בנוגע ל – Geni.com של טים סאליבן (Tim Sullivan), מנכ"ל Generations – החברה שבבעלותה Ancestry.com, MyFamily.com ועוד כמה אתרים – בראיון שנתן לעיתון The Salt Lake Tribune ‏(24 בפברואר 2007), ניתן להבחין (בין השורות, כמובן) כי סאליבן מבין שיש כאן משהו חדש ומעניין. Geni.com הושק ב – 16 בינואר 2007, וכעבור פחות מחודשיים כבר גייס 10 מיליון דולר (על פי שווי שוק של 100 מיליון דולר).

המערכת של הסטארט-אפ Geni.com – אשר מתגאה בהיות רשת חברתית משפחתית של ממש – אינה לבד במערכה. Famillions הישראלית פיתחה גם היא מערכת להעלאת עצי משפחה לרשת בצורה פשוטה וחיננית, ומתגאה כי עיקר החידוש שבה: אלגוריתם מתוחכם וחדשני למיזוג עצי משפחה. הבשורה שמביאה חברת הסטארט-אפ הישראלית MyHeritage.com היא של איתור קרובי משפחה על פי טכנולוגיה מתקדמת של זיהוי פנים, ובנוסף מפעילה החברה מערכת של אתרי משפחה עם אוריינטציה חברתית. הכל נעשה ברוח מה-שנהוג-לכנות Web 2.0.

מעניין הוא ששמות גדולים באמת עומדים מאחורי האתרים הללו. מאחורי Geni עומד דייויד סאקס (David O. Sacks), המזוהה ביותר עם PayPal; מאחורי Famillion ניצבת שורה ארוכה של שמות, וביניהם יעקב בורק ועופר נאמן (שמות המוכרים היטב בשוק ההון סיכון) והפרסומאי אלון שילוח; מאחורי MyHeritage התייצבו יובל רכבי ואביב רייז. כל האנשים הללו הם שחקנים חזקים מאוד בשוק ההון סיכון, והתייצבותם מאחורי חברות המתעסקות בנושאים הנושקים לגנאלוגיה עשויה ללמד משהו על חשיבות התחום הזה בעינם.

וכעת, מצטרפת לרשימה המפוארת יוזמה חדשה, מבית מדרשו של אושיה נוספת, היזם העצמאי גדעון גרינשפן (ישראלי יליד אנגליה, בעל דוקטורט במדעי המחשב מן הטכניון, חיפה), מי שעומד מאחורי מערכת ההתרעות Google Alerts ומאחורי אתר הסודוקו הפופולרי בעולם (המושך אליו כ – 100,000 250,000 מבקרים ביום).

בעידן המידע המהיר, הדברים קורים מהר. ביום שבת (כלומר, לפני חמישה ימים) בערב, האתר החדש של גרינשפן עולה לאויר. למחרת, ביום ראשון, בכנס האינטרנט של TheMarker, גרינשפן מראה את האתר, וכבר באותו היום הדבר מופיע אצל הכתב-הבלוגר רפאל פוגל, שזכה להציץ. עוד יום חולף (אנחנו כבר ביום שני), והידיעה מופיעה כחדשה עיתונאית לכל דבר בעיתון הרשמי (ככל הנראה, מפי אותו פוגל). עוד באותו היום, אני פונה לגרינשפן, בדואר אלקטרוני, ומבקש לראיין אותו אודות האתר החדש. כמה שעות חולפות, ובשלישי בבוקר אני כבר משוחח עם גרינשפן בטלפון, לאחר ששלח לי אותו בתגובה להודעתי הטקסטואלית, וקובע איתו ראיון טלפוני לרביעי. בגלל התחייבות קודמת בלוח הזמנים, אני נאלץ לדחות את עריכת טקסט הראיון בכמה שעות נוספות, והנה היום – הראיון המלא מתפרסם כאן. לראשונה, גדעון גרינשפן מספר על המיזם החדש. נו, אז פחות מחמש יממות מרגע העלאת האתר לאוויר ועד פרסום הראיון כאן – זה הרבה או לא?!

ארנון הרשקוביץ: איך התפתח אצלך הרעיון לפרויקט החדש?

גדעון גרינשפן: אספר לך סיפור… התחלתי עם רעיון קצת אחר… יש במשפחתי אנשים בדורות הקודמים, שנשמעים לי מעניינים, אבל אני לא יודע עליהם כמעט דבר, חוץ מכמה סיפורים קטנים. זה די חבל. בנוסף, חשבתי שכל אדם רוצה שיזכרו אותו בעתיד ושאפילו אם הוא לא פוגש את נינו, כדאי שהנין יידע עליו משהו. אם כך, הרעיון המקורי שלי היה לאפשר לאנשים לתעד את עצמם, למען העתיד. רוב שירותי ה – Web 2.0 הקיימים כיום, מיועדים בעיקר לגילאי הטיפש-עשרה, אך עם זאת יש קהל עצום, מבוגר יותר, שהוא היה מראש קהל היעד שלי. אלו אנשים שמשתמשים הרבה באינטרנט.

התחלתי לראיין אנשים בגילאי חמישים פלוס, בעיקר מקרב בני הקהילה האנגלו-סקסית בארץ (כמייצגים של השוק האירופאי והאמריקאי), לגבי אופן שימושם ברשת. המעניין הוא, שאם משווים את השימוש באינטרנט של מבוגרים ושל צעירים – הכל דומה מאוד, פרט להבדל אחד. לפי הרושם שקיבלתי, ההבדל היחיד הוא בקריאת תכנים אישיים וביצירתם (למשל, בלוגים ואתרים דוגמת MySpace). המבוגרים לא קוראים ולא רוצים לכתוב חומרים אישיים.

משם, התגלגל הרעיון להנצחת הפרטים אודות האדם, ולא לכתיבת דף אישי או סיפורים. הרעיון הוא לחשוב על הגנאלוגיה קדימה ולא אחורה. בגלל זה, אני מאפשר גם להוריד את הפרטים לדסקטופ של אלו שמתעדים את הנתונים.

אה: מי עוד קשור לפיתוח של האתר?

גג: את כל עבודת התכנות – אני עושה לבד. בני משפחה וחברים מסייעים לי בבדיקות ובמתן עצות.

אה: לאחרונה, יש התעוררות מסוימת של רשתות חברתיות משפחתיות: Geni,‏ Famillion, ‏MyHeritage (באוריינטציה שונה למדי, הרבה יותר גנאלוגית), ועכשיו האתר שלך. האם זה רק צירוף מקרים או שיש צורך אמיתי שהמערכות האלו באות לענות עליו?

גג: Geni.com יצאו לפני כחודשיים, וזה ממש צירוף מקרים. אני התחלתי את הפיתוח באוקטובר שעבר ולא ידעתי, כמובן על Geni. כשהם עלו לאוויר, לפני כחודשיים, התפלאתי לראות הם עשו משהו מאוד דומה למה שאני עושה. בעצם, אולי לא מדובר בצירוף מקרים, כי כולם ראו שהרשתות החברתיות עובדות, אבל הרשת החברתית הכי חשובה, המשפחה, לא קיבלה תשומת לב. אני לא נוטה ללכת לכיוון של רשת חברתית, לא מעניין אותי להכיר בן-דוד רביעי שלי. מעניינים אותי מי שהיו לפניי, מי שיהיו אחריי, מי שאני מכיר.

אה: מה הייחוד של האתר שלך?

גג: אני לא רוצה לשמור את המידע אצלי על השרתים. אני בסך הכל רוצה לאפשר לאנשים לשמור את המידע הזה באופן פשוט. אם הייתי יכול – הייתי בונה כלי שבעזרתו כל אחד יכול לבנות את המידע רק אצלו, אבל זה לא אפשרי ברשת, ולכן אני מאפשר לשמור את המידע על המחשב האישי, על ידי פעולת שמירה פשוטה.
אני לא מתמקד בפרופיל האישי של האדם, אלא במידע אודות המשפחה הקרובה. הקהל שאני חושב עליו הוא של בני 50 ומעלה, שחושבים על הוריהם, על הילדים והנכדים שלהם. גם השם שבחרתי משקף זאת. בחרתי שם רציני, בלי משחק מלים. הרעיון שנובע מהשם – Family Echo – הוא לתת הד למשפחה. העיצוב גם הוא מונחה על ידי קהל היעד שאני חשבתי עליו – האתר מעוצב בפשטות.

מצד שני, אם יש משתמשים שירצו ויבקשו רשת חברתית – זה ייפתח לשם, אבל אני מקווה שלא…

אה: מה המודל העסקי של האתר?

גג: יש לכך הרבה אפשרויות, אך כרגע אני ממש לא עסוק בעניין הזה. כרגע, כמעט ואין לי הוצאות. אני לא זקוק לשטח אחסון גדול, וכיוון שאני נהנה מן הרעיון – אני משקיע בו בכיף את הזמן שיש לי בכל מקרה. מצד שני, יש הרבה אפשרויות להכנסות, ואלו יישקלו לאור התפתחות האתר. אם יתפוס הנושא של פרופילים אישיים ואנשים ירצו להוסיף מדיה – תמונות, קטעי וידאו, קטעי קול – אולי יצטרכו לשלם על הוספת קבצים כאלו. אפשר, כמובן, להוסיף פרסומות. כאמור, יש הרבה אפשרויות וזה ממש לא מדאיג אותי עכשיו.

אה: אחת הבעיות בהצגת עצי משפחה היא הצורה שבה הם מציגים. הפתרון שלך יצירתי ושובר את מראה שעון החול, האופייני למרבית האתרים והתוכנות. אתה בוחר להציג על המסך, בכל רגע נתון, את חלק העץ המירבי שנראה "סביר", ולסמן ליד הדמויות שצריך כי יש מהן המשך. מה הוביל את הבחירה הזו?

גג: ניסיתי לא ללכת מיד על המודל הקלאסי של גנאלוגיה, כדי לעשות משהו קצת שונה. אם תהיה דרישה לצורות תצוגה שונות – אשמח לשמוע על כך.

אה: מה לגבי מיזוג עצים, האם המערכת מנסה או תנסה לאתר עצים "דומים" ולהציע חיבורים משפחתיים?

גג: יכול להיות, אך יש עם זה שתי בעיות שצריך לפתור. ראשית, צריך הרבה מידע. שנית, קיימת בעיית פרטיות. מדיניות הפרטיות באתר כרגע פשוטה למדי: רשאים לצפות בעץ כלשהו מי שיצר אותו, מוזמניו, מוזמני מוזמניו וכו'.

אה: עבור גנאלוגים, שמחזיקים עצי משפחה גדולים, מערכות דוגמת Family Echo לא כל כך יעילות, אלא אם יש אפשרות לייבא קבצי Gedcom. האם זה בתכנון שלך?

גג: זה יקרה – אם הגולשים יבקשו. אחד כבר ביקש. גם בכך יש שתי בעיות עיקריות. ראשית, אין פורמט אחד מוסכם לקבצי Gedcom, ולכן ההמרה מעט מסובכת. אני מקווה שמישהו יעשה את העבודה בשבילי, שיעשה ייבוא מג'דקום לפורמט FamilyScript [פורמט ייחודי למערכת – א.ה.].

הבעיה השניה היא החישובים. כפי שתכננתי את המערכת, כל החישובים הדרושים בה נעשים על ידי הדפדפן של הגולש, כלומר כל החישובים נעשים בזמן אמת על מחשבו (ברוח טכנולוגיית AJAX). הדבר הופך את התהליכים למהירים, אבל, מצד שני, זה עלול להכביד את החישובים במקרה של עצים גדולים, וייתכן שמחשב המשתמש יתקשה לעמוד בכך.

חשוב להגיד, שאני רואה את הכלי הזה בתור כלי התחלתי. יש המון אנשים שמתעניינים קצת בגנאלוגיה, אך לא מספיק כדי לקנות תוכנה. הכלי שלי נועד לאנשים כאלו לשימוש ראשוני. מי שרוצה להמשיך – יכול לשמור את המידע בפורמט GEDCOM ולעבור ליישום כבד יותר. אני חושב שיש שוק עצום של אנשים שרוצים לשחק עם הנושא, אבל לא להשקיע בו שעות.

מבחינתי, אני ממש בהתחלה, ואני לא יודע לאיזה כיוון יילך הפרוייקט. זה מעניין אותי ויש לי זמן, ככה שהוא יכול ללכת לאלפי כיוונים. בפרט, זה כלי אנושי מעניין.

אה: אי אפשר לסיים מבלי לשאול על הגנאלוגיה הפרטית שלך…

גג: כאמור, אני לא מתעסק בזה, אבל מכיר קצת סיפורים. למשל, על אבא של אבא של אבא שלי – נחמן גרינשפן. הוא היה רב מאוד מפורסם ושימש ראש ישיבה בלונדון (משפחתו במקור מלחוביץ'). הוא התעניין גם בנושאים חילוניים, ידע הרבה על מתמטיקה ושפות, והתנגד מאוד למוסד החרדי שמוסיף, לדעתו, שטויות להלכה – דבר המפריע לאנשים. יש לי ספר אחד שהוא כתב, אך זהו ספר הלכתי כבד מאוד וקשה לקריאה. הכי הייתי רוצה לדעת מה הוא אומר על עצמו, ובכך ליצור איתו מעין שיחה מרוחקת וחד כיוונית.

 * * *

פטור בלא כלום הלוא אי אפשר, ולאחר השיחה גבר בי יצר הסקרנות. הלכתי לגשש מעט אודות אבי-סבו של גרינשפן, ולא היה קשה למצוא אותו… בדף הרבנים של לחוביץ' (Lyakhovichi, בילארוס) מופיעים פרטים אודות נחמן שלמה גרינשפן הנ"ל (מס' 80 בטבלה הארוכה), כולל תמונתו. בפירוט אודות ספר אחר של נחמן שלמה גרינשפן, מופיע שם אביו: יעקב משה גרינשפן, ומסתבר כי גם הוא מופיע בטבלה הנ"ל (מס' 41), וכי גם תמונתו קיימת, אם כי לא מופיעה באתר.

וכעת, ניתן לשים את תמונת הסבא-רבא, הרב המתקדם, ליד תמונת נינו, היזם המתקדם, ולקדם בכך במעט את השיחה הדו-כיוונית שהנין מעוניין בה. תודו שיש דמיון בין השניים…

Share

6 תגובות↓

 • 1 ליאורה קרויאנקר // 19 אוג, 2008 בשעה 22:24

  האם יש לך קשר כלשהו לשלמה גרינשפן שנספה בתאונת מטוס ב – 31 בדצמבר 1948 מעל איטליה? הוא נקבר בנחלת יצחק בתל אביב; שם אביו (על פי המצבה) שמעון הלוי.
  אבי נספה גם כן באותו מטוס, ואני מנסה לברר משהו אודות הנספים בטיסה זו.
  בתודה מראש,
  ליאורה

 • 2 גדעון גרינספן // 20 אוג, 2008 בשעה 12:59

  ליאורה,

  בנוגע לשאלתך, באותה תקופה כל המשפחה הקרובה של האבא (גרינשפן) שלי היתה בבריטניה. לסבא-רבא שמוזכר למעלה היו המון אחים ואחיות אבל הוא איבד קשר עם כולם אחרי ההגירה. ככל שידוע לי, רק אחד בשם אביגדור גרינשפן הגיע לארץ. הוא היה סופר, מתרגם ובלשן. אז יש סיכוי שהשלמה הזה היה קשור לאביגדור. אני מאחל לך הצלחה בהמשך החיפוש…

  גדעון

 • 3 יהודה // 16 אוג, 2009 בשעה 22:49

  שלום גדעון, יש לי חומר רב על סבך זקנך ר' נחמן שלמה גרינשפאן. צור עמי קשר
  reiyyaa@gmail.com

 • 4 פלאונים יד שניה // 1 נוב, 2009 בשעה 14:26

  פוסט מעניין אהבתי (-: בהצלחה לכם

 • 5 david // 13 יונ, 2011 בשעה 12:57

  Hi Gideon
  Interesting stuff, just received an query from one of Meirav's fans in Moreshet
  " סבתא רבה שלי נקראה שרה גרינספן, היא חיה בגליציה כנראה למברג (לבוב) או ברודי,
  נישאה לנחום פולקס, היו לה 9-12 צאצאים, אחד מהם היה סבי, שנולד ב 1896.
  איני יודעת עליה כל פרט נוסף.
  תוכלי לערוך עבורי ברור קצר בצד המשפחה שלך?"

  Any connection?
  Is this project of yours still on the air?

 • 6 גדעון גרינספן // 14 יונ, 2011 בשעה 10:14

  Hi David,

  Don't know of any connection I'm afraid – you should ask your Dad, who has more info about the family going that far back than I do!

  And yes, Family Echo is still going strong!

  Hope to see you all soon…

  Gideon

השארת תגובה