משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

אנשים גבוהים – חדרים גדולים

28 בדצמבר, 2006 מאת רוני · 2 תגובות

במסגרת הראיונות שערכתי עם בני משפחה קרובים ורחוקים, שמעתי, לעיתים תכופות, תאורים המפליגים בגבהם של אבותינו ומתארים את בתיהם כ"גדולים" ו"מרווחים". תאור שנתקלתי בו מספר פעמים היה בדבר קיומן של "תיקרות גבוהות".

האנשים שראיינתי היו בשנות ה- 60 וה- 70 לחייהם. התיאורים נשמעו מהימנים ומדויקים.

חלפו שנים. הסתובבתי בעולם. הייתי בכפרים ובעיירות בהם חיו אבותי. לא ראיתי באזור בתים גדולים או מרווחים. האם היו שם בעבר בתים גדולים ומרווחים ?

עוד תעלומה: להיכן נעלמו אותם נפילים "גבוהים" ? כל מי שהכרתי היה בעל קומה ממוצעת (ומטה)     קריצה

חלפו הרבה שנים עד שהבנתי:

כאשר נקלטו המראות במוחם, היו המרואיינים ילדים קטנים, ומטבע הדברים כל המבוגרים נראו להם גבוהים, והחדרים נראו…..גדולים.

מה שנכון, נכון !

Share

2 תגובות↓

  • 1 הרשקו // 29 דצמ, 2006 בשעה 20:34

    האנשים, שאני זוכר מדורו של אבי, לא היו מאופיינים ככלל כגבוהים, גם בתמונות של דור קודם, של סבי אין אפיון מיוחד של גובה. כמו היום היו גבוהים יותר ונמוכי קומה. אולם באשר לגובה חדרים וגודלם, אני בהחלט יכולתי להבחין בהבדלים משמעותיים בין אז ועכשיו.
    הבית בו אני מתגורר נבנה בזמנו על ידי סבי, איש העליה הראשונה בערך בשנת 1886, החדרים היו גדולים, היו גם בגודל של 5.00 /4.00 מ' או ביחסים דומים והגובה היה בסביבות 3.20, 3.30 מטר.וכך היו רוב הבתים שנבנו בזמנו. מכיר אני גם את "בית הפקידות" שנבנה באותה תקופה גובה הקומות היה גבוה במיוחד. יכול להיות שהיום בונים חדרים נמוכים יותר עקב הרצון לחסוך בחומר ו/או לבנות יותר קומות לגובה.

  • 2 הבת של צוצו // 31 דצמ, 2006 בשעה 20:50

    בהחלט! כמבוגרת (הכל יחסי…) יצא לי לבקר, לאחר שנים רבות, בבית שנהגתי להתארח בו הרבה כשהייתי קטנה. נדהמתי כשנכנסתי, הדירה היתה ממש פצפונת ועלובה. בזכרונותי כילדה היא היתה ע נ ק י ת, מרווחת, עם חדרים עצומים, ובכלל, היה נראה לי כילדה שבדירה יש המון חדרים. המציאות כמבוגרת היתה עגומה. זו היתה דירת שיכון קטנה וצפופה מאד, עם שני חדרים פצפונים ועוד מרפסת מיניאטורית שנסגרה למעין חצי חדר (בתור ילדה החדר הזה היה נראה לי פשוט עצום). היה די קשה להתאים את המציאות עם התמונה שהיתה בראש.
    ד"ש

השארת תגובה