משפחתובלוגיה

על חיפושים ועל מציאות

header

על חליפות מלחים

9 בדצמבר, 2006 מאת רוני · 3 תגובות

עיינו בבקשה באלבום התמונות המשפחתי. דפדפו אחורה לתמונות הראשונות. של מי הן ? אולי סבא וסבתא שלכם שמרו תמונות שקיבלו מהוריהם ? חפשו את הילדים שבתמונה. האם מישהו מהם לובש חליפת מלחים ?

דפדפו קצת קדימה. דלגו על דור או שניים (אפשר לדלג גם יותר). חפשו תמונות של ילדים אחרים. האם גם הם לבושים בחליפות מלחים ?  אולי תמצאו ילדים בתמונות צבע עם חליפות מלחים ?

 מה ה"קטע" הזה של חליפות המלחים ? מדוע ילדים בני כל הדורות מולבשים על ידי הוריהם בחליפות מלחים כאשר הם הולכים להצטלם ?

האם הילדים שלבשו חליפות מלחים התגוררו על שפת ימים גדולים ? האם הם גדלו בעיר נמל ? האם הם חזרו זה עתה משיט חופים ? אולי הם גדלו על שפת נהר ? ואולי מדובר בקוד לבוש קמאי שטבוע בנו ואנו חוזרים עליו מבלי להבין מדוע ?

הביטו בשתי הבנות הלבושות בחליפות מלחים בתמונה זו, אשר צולמה בשנת 1939. קריינדל ורוזה גדלו על שפת נהר הטיסה במזרח אירופה.

הביטו בילד הקטן בתמונה זו, היושב על ברכי אימו. האם הוא נולד על שפת ימים ? צ'רלי נולד באמריקה והתמונה צולמה בשנת 1985.

ומה עם הילד הזה ? הוא ה"מלח" הקדום ביותר שלי (1919, שיקגו, ארה"ב).

מה חשבו או הרגישו אמהותיהן של הילדים, כאשר הלבישו אותם בחליפות מלחים ?  האם הן "שידרו" לנו איזה מסר חבוי על חלומות מסע, על רצון נדודים או הגירה ?

מהו הסוד של הילדים לבושי חליפות המלחים ?

Share

3 תגובות↓

  • 1 עדה פרידמן // 15 דצמ, 2006 בשעה 16:48

    לגבי השאלה מדוע מופיעים בצילומים של פעם ילדים ב"בגדי המלחים" להלן דברי פרשנות ששמעתי מפי פרופ' גנית אנקורי, מרצה באומנות מודרנית באוניברסיטה העברית בירושלים. כשהציגה ציור של סלוודור דאלי ובו דמות של ילד הלובש בגדי מלח, שאלה מה הסיבה שהילדים הולבשו בבגדי מלח?, אופנה שחלפה מהעולם. משלא התקבלה תשובה לשאלתה הציגה את התיזה הבאה: בגדי מלח מייצגים מדים. ומשמעות הדבר כי מקומם של הילדים בחברה כמקומם של חיילים – מלחים. הם פיקודים ונתונים למשמעת הממונים עליהם. כמו שבאוניה יש היררכיה ברורה שבראשה עומד רב חובל, לאחריו קצינים ואחרונים הם המלחים, כך גם מקומם של הילדים בחברה. הם חייבים בציות ובמשמעת וגם מקומם בחברה הוא בתחתית ההיררכיה. העלמות בגדי המלח באה במקביל להעלמות המבנה ההיררכי בחברה המערבית המודרנית. כיום יש טשטוש גבולות בין מקומם של המבוגרים לילדים. כיום לובשים ההורים והסבים כמו ילדיהם – מכנסי ג'ינס. כיום לא ברור מיהו בעל הסמכות. להיפך מקומו של הילד הולך ותופס מקום מרכזי וראשון בחברה, על כל המשתמע מכך…

  • 2 moreorless // 17 דצמ, 2006 בשעה 16:51

    ואולי ההורים לא הבינו ובמקום מלאכים הם חיפשו אותם למלחים 😉

  • 3 משפחתובלוגיה » ארכיון הבלוג » חמישה סודות // 31 ינו, 2007 בשעה 11:20

    […] 6. עד היום לא ידעתי לעשות טרקבק. ארנון חברי לבלוג לימד אותי. והבלוג הזה נכתב בשיתוף איתו ועם רוני. ואני מעדיפה את המספר שש על חמש. ולכן אני מעבירה את הכדור לשישה: ורד דור, יעל ישראל, אביבה משמרי, דבי סער, ארנון ורוני. […]

השארת תגובה